... 17 EYLÜL SALI  11.  SAYIYI İZLEYİN

.
...
...
Yararlı Linkler
E- Posta
Başvuru Kaynakları
Arşiv
Katkı 
SunanlarSayı: 10                                          Ana Sayfa                                     10 Eylül 2001

.

İlkeli Bir Sosyalist

Bir toplantı sonu "Gündemin son maddesi" 6 Haziran 1982
Cenan BIÇAKÇI, Kemal GÜLER, M. Ali AYBAR ve Uğur CANKOÇAK

.......
Cenan'la 1963 yılında parti göreviyle gittiğim Adana'da tanıştım. Çok soru soran, çok dikkatle dinleyen biri olarak ilgimi çekmişti. Partinin işçi kesiminden ama, o günlere göre bilgi dağarcığı yüklüydü. 1964'de Adana il başkanlığına seçildiği zaman Adana gibi önemli bir il ve Cenan Bıçakçı diye düşünüp becerebilirmi sorusu aklıma takılmıştı. Becerdi. Hem de iyi becerdi. 1965'de Adana'dan bir milletvekilimiz vardı.

1966 şubatında gittiğim yurt dışında 67 Kasımında döndüğümde TİP çok gelişmiş, DİSK kurulmuştu. Ne var ki MDD muhalefeti ortaya çıkmış, özellikle gençlik arasında mayalanmaya başlamıştı. MDD'nin bazı önemli kişileri Adana'lıydı ve parti içinde de etkindiler. Ama Adana'da Cenan Bıçakçı vardı. 1968 yılında Adana'daki görüşmemizde MDD'yi en doğru değerlendiren arkadaşlarımızdan birinin cenan olduğunu görünce doğrusu çok sevinmiştim.

MDD'nin yaraları tam sarılmamışken bu kez de Sargın - Aren - Boran muhalefeti başladı. Tefrika halinde Genel Yönetim Kurulu toplantıları, olağan, olağanüstü genel kurullar... Partide tozdan dumandan ferman okunmadığı o günlerde Cenan'la hep birlikteydik. Öyle ki, telefonla Ankara'da sana ihtiyacımız var deyince bir hafta sonra çoluğu çocuğu toplayıp Ankara'ya gelmişti. Bizim de oturduğumuz Emek mahallesinde bir ev tuttuk, artık ailecek gece gündüz beraberdik.

Sakın bu anlattıklarımdan birbirimizi çok sevdiğimizi çok iyi anlaştığımızı sanmayın. Tam anlamıyla kedi - köpek gibi, düşman kardeşler gibiydik. Çoğu kez eşlerimiz bizim patırtılı gürültülü kavgalarımızdan usanır, bizi yanlız bırakırlardı. Bütün sendikacılar gibi çok konuşurdu, hele bazen hamasi nutuklar çekmeye başladımı tepem atardı.

Her zaman birbirimize rakiptik. İş seçime gelince hep Cenan kazanırdı. Çünkü o sendikacılığı benden iyi bilirdi!

Cenan'ı kıskandığım zamanlar çok olmuştur. Hele birini hiç unutamam. 1973 yılında İstanbul'da İlerici Yapı İş Sendikası tüzüğünü yazarken, Cenan'da Ankara'da ASİS'in tüzüğünü yazıyordu. Aybar ve arkadaşlarının uzun süre tartışıp karara bağladığı "Dönüşümlü Yönetim"i Cenan ASİS tüzüğüne almıştı. Ben ise hayır...

Darbe ile kapatılan partilerin 1992'de yeniden açılma olanağı ortaya çıkınca SDP'de açıldı. Kapatılırken Genel Başkan olduğu için yeni dönem çalışmalarda da genel başkanımız yine Cenan'dı. Fakat Bıçakçı parti çalışmalarının neredeyse yarısını sosyalistleri birleştirmeye ayırırdı. Bu da aramızda önemli tartışmalara neden olurdu. Nitekim 1995 Haziranında Cenan kurucular kurulunu olağanüstü toplantıya çağırıp SDP'yi kapatmaya yöneldi. Gerekçesi o sıralarda "Anlamlı bir çoğunluğa ulaşmış olan" birlik yanlılarına BDP'nin de katılmasıydı. Sert tartışmalar sonunda bir oy farkla partinin kapatılması kararını kuruldan çıkarttı ve sonradan ÖDP adını alacak olan Geleceği Birlikte Kuralım girişiminin Ankara kanadında yer aldı. Her zamanki örgütçülüğü ve çalışkanlığıyla görev yaptı ama ne yazık ki ÖDP'nin kuruluşunu göremedi. SDP'li arkadaşlar onun genel başkanlık odasının mobilyalarını ÖDP'ye armağan ettiler.

Artık Cenan yok. Kimseyle kavganın tadına varamıyorum.

Şimdi kim olduğunu anımsayamadığım biri Cenan'ı toprağa verdikten birkaç gün sonra bana "Cankoçak, sıra sende. Önce Aybar şimdi Bıçakçı, siz çaktırmadan öte tarafta parti kuracaksınız" diye takılmıştı.

Ben hala buradayım. Ben gitmeden Aybar'la Cenan'ın partiyi kuracaklarını sanmıyorum.