Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS


AMERİKA SERBEST TİCARET BÖLGESİ (FTAA)

KURULUŞU PRETESTO EDİLDİ

 

Amerika kıtasında yer alan 34 ülkenin liderlerinin katıldığı Amerika Serbest Ticaret Bölgesi (Free Trade Area of the Americas - FTAA) zirvesi ABD'nin Florida eyaletinde Miami şehrinde geniş katılımlı gösteriler eşliğinde başladı

.   amerika1.jpg (20144 bytes)

Amerika kıtasında yer alan 34 ülkenin liderlerinin katıldığı Amerika Serbest Ticaret Bölgesi (Free Trade Area of the Americas - FTAA) zirvesi ABD'nin Florida eyaletinde Miami şehrinde geniş katılımlı gösteriler eşliğinde başladı. FTAA tüm ülkeler tarafından imzalanması durumunda şirketlerin yerel veya ulusal hükümetleri "ticarete engel" teşkil eden konularda (sendikal, ekolojik, sağlık düzenlemeleri vs.) özel mahkemelerde dava açabilecek.

Miami'de zirveyle birlikte protesto eylemleri ve polisin gözdağı verme çabaları da başladı. Polis enformasyon merkezini 4 saat süreyle kuşattı. Bu süre içerisinde içeriden çıkan bir kişinin sırt çantasını aramak istedi, karşı koyunca da içeriden kendisine yardım için çıkan kişilerle birlikte gözaltına almakla tehdit etti. Yerel basın ise protesto eylemlerini çarpıtarak yansıtıyor. The Miami Herald gazetesi eylemleri "polise karşı anarşistler" olarak duyururken binlerce insanın sokaklara çıkmasına neden olan FTAA zirvesinden hiç bahsetmedi.

20 Kasım perşembe günü yapılan kitlesel yürüyüşe polis plastik mermiler, biber gazı, göz yaşartıcı gaz, elektro şok tabancaları ve coplarla müdahale etti. Şehir merkezi tamamıyla kuşatıldı ve çeşitli kontrol noktaları kurularak bölgedeki herkesin üstü arandı. 185 otobüs alıkonuldu ve yürüyüşe katılmaları engellendi. Yürüyüşteki grupların arasına ajan provokatör sivil polisler sızdı. Yürüyüş boyunca çıkan çatışmalarda 150'ye yakın eylemci gözaltına alındı, bir çok yaralı var. Eylemler süresince gerilla bahçıvanlığı, müzik gösterileri ve sokak tiyatroları gibi bir çok etkinlik düzenlendi.

sayfa başına dön