Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 


ÖZDE BEN BİR İNSAN OLMAYA GELDİM
(AKIL, ADAP, AHLAK, ADALET)

Halil NEBİLERKonuşmak, söylemek yetmiyor, yapmak gerekiyor.
Değerlerimizden söz etmek güzel, sahip çıkmak asıl görev. Eline, beline, diline dedikten sonra tüyü bitmemiş yetimin hakkını yememek önemli olan. Emeğe saygılı olmak, insana saygılı olmak gerekiyor. Rakıyı içerken kadehi karşındakinin altında tutunca saygı olmuyor, asıl saygı, karşındakinin emeğine, deneyimine, bilgisine, görgüsüne gösterilecek.
Benim kabem insandır dedikten sonra sevgisizliği içinden atacaksın. Sevdiğin insanı maddi, manevi düzeyde sömürmeyeceksin. Karşındaki senin için bin elma veren bir ağacı özenle dikip büyüttükten sonra ona bir elma vererek bin elmaya sahip çıkmayacaksın. Paylaşacaksın.


Söze “siz” diye başlayıp “sen” diye bitirmeyeceksin. Adap şart. Adabı kimse öğretmez, öğretemez. Zorla öğrenilen adap uygulanamaz. Sen öğreneceksin. Dişinle tırnağınla kazıya kazıya söküp alacaksın hayatın içinden. “Siz” diye konuşurken karşındakinin sana “sen” diye hitap edebilmesi için gerekli rahatlığı sağlayacaksın. Ben büyüğüm, ben akıllıyım, ben patronum diye düşünürsen, karşındaki seninle rahat konuşamaz. Rahat davranamaz. Rahat çalışamaz.
Bilgiye saygı duyacaksın. El yumruğunu yemeyen kendi yumruğunu balyoz sanır lafını unutmayacaksın. Deveden büyük fil vardır lafını unutmayacaksın. Çok bilen çok yanılır lafını unutmayacaksın. Bu günü kurtarmaya çalışmayacaksın. Geleceğe bakacaksın. Bilgiye, deneyime, yeteneğe yani insana yatırım yapacaksın. Bunun adı da akıldır. Akıllı olacaksın.


Ahlak iyidir. İnsan toplumları ahlakı binlerce yılda yaratmıştır. Ahlak kuralları arasındaki safsataları ayıklayıp, geride kalanına sahip çıkacaksın. Ahlakın temeli yasadır. İnsan yasası. Başkasının karısına, kızına bakmayacaksın. Bu bir yasadır. Başkasının emeğine de el koymayacaksın ama. Başkasının sırtına basarak yükselmeyeceksin. Başkasının aklını, emeğini, çabasını, ahlakını, adabını sömürmeyeceksin.
Herkes yapıyor demeyeceksin. Herkesin yaptığı yanlış doğru olmaz. Herkesin yaptığı yanlışı yaparsan herkes olursun. Herkes bir yanda, sen bir yanda olacaksın. Tek başına kalsan bile doğruyu söyleyeceksin, doğruyu yapacaksın, doğruya uyacaksın. Ahlak budur.


Adil olacaksın. Adalet iyidir. Sana yapılan adaletsizliğe, başkasına adaletsizlik yaparak karşı koyamazsın. Adaletsizliği katlarsın. Adalet mekanik bir kurallar topluluğu değildir. Uğrunda can veren nice yiğitlerin yarattığı bir insanlık kuralıdır. Çeşmeyi senden çok susamışa bırakacaksın. Ekmeği bölerken daha çok çalışanı, daha çok acıkanı kayıracaksın. Herkes bu kadar maaş veriyor, ben de o kadar vereyim, bu adalettir diye düşünmeyeceksin. Ne ürettiğine, ne yarattığına, nasıl çalıştığına, neler verdiğine bakacaksın.
Adalet, Spartaküs’tür. Adalet Şeyh Bedreddin’dir. Adalet Pir Sultandır. Adalet Karl Marks’tır. Adalet tarihsel bilgidir. Unutmayacaksın.


İnsan mı olacaksın kan emici mi?
İnsan olacaksan akıldan, adaptan, ahlaktan, adaletten ayrılmayacaksın.
İster insan ol ister kan emici. Ben insan olmaya geldim. Olacağım

 

 

 
sayfa başına dön