Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 


YAYIN YÖNETMENİNDEN

10 Aralık İnsan Hakları Günü NTV on aralıkta on saat adında bir programı on saat boyunca yayınladı.Programa UZMAN olarak katılanların büyük çoğunluğu gerçekten de uzmandılar;Ve o nedenle de bizim TV kanallarında pek rastlanmayan kalitede bir program izledik.NTV yi ve programı hazırlayanları kutlarız.

O program düzenlenirken gündeme alınmayan ama programa katılan uzmanlar tarafından sık,sık zihniyet diye adlandırılan bir konu var ki bence zurnanın zırt dediği delik orası.

Polisten,daha doğru bir deyimle devletin güvenlik güçlerinden söz ediyorum.Bu sayımızın ana sayfasında 10 Aralık İnsan Hakları Gününde demokratik hakkını kullanarak basın bildirisi okuyan arkadaşlarını desteklemek için alana gelen bir kamu emekçisi öğretmen ile onu biber gazı sıkarak etkisiz hale getirdikten sonra göz altına götüren gaz maskeli polislerin fotoğrafı var. İşte fotoğraf Türkiyemizdeki insan haklarının fotoğrafıdır.Buna benzer fotoğrafları TV ekranlarında,gazetelerde ,dergilerde çok gördünüz değil mi?Özellikle de üniversite öğrencilerin gösterilerinde polisler yakaladıkları öğrencileri yarlere yatırıp,coplar,tekmeler.Bizim ne idiğü belirsiz medyamızda öğrencilerle polis çatıştı diye haber verir.

İşte bu çirkin fotoğraf Türkiye’ nin
Hukuk Devletinden çok Polis Devleti tanımına yakın olduğunu gösterir.Üstelik bu,çok eski bir hastalıktır. Tek parti döneminden çok partili demokrasi dönemine(!)geçtikten sonra da polis devleti anlayışında hemen hiçbir değişiklik olmadığı gibi bu kez ABD ile imzalan ikili anlaşmalar uyarınca polise bir de Amerikalı uzmanlar(!) yardımcı olmaya başladılar.

Hakkında gözaltında işkence yapmak,işkenceyle sanık öldürmek,yargısız infaz yapmak ve daha başka bir çok suç duyurusu olan polisleri,yargıdan kaçırmak için Milletvekili hatta Bakan yapıldığı bir ülkedir bizim sevgili yurdumuz…

Polislerin binlercesinin insan hakları aleyhine gösteri yaptığı bir ülkeyiz.

Devletin Güvenlik Güçlerinin kamuoyunun gözü önünde gerçekleşmiş her yasa dışı davranışının ardından gelmiş geçmiş tüm (sadece biri hariç)
İçişleri Bakanlarının “devletin güvenlik güçlerinin gayreti her türlü taktirin üzerindedir” diye kalıplaşmış demeci vermesinin adet olduğu bir ülkeyiz.


Devletimizin ve yurttaşlarımızın insan haklarına saygılı olmasını, ancak ve ancak insan haklarını benimseyen yurttaşların çabaları sağlayacaktır.Bunu dışarıdan,örneğin AB den beklemek en azından kendine saygısızlıktır;Acz içinde olmaktır.


 

 

 
sayfa başına dön