Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 


YAYIN YÖNETMENİNDEN
 

Yeni bir yıla girdik.2004 gerçekten yeni bir yıl olacak mı ? Yoksa önceki yılların bir devamı mı ? Ancak yaşayarak öğrenilecek bir sır…Yeni yılın gerçekten yeni bir yıl olmasını , sömürünün , zulmün hiç olmazsa azaldığı , kalkma ümidinin belirdiği , bir yıl olmasını dileriz.

Bu gün 6 Ocak. Bundan 13 yıl önce , 4 Ocak 1991 günü başlayan Madenci yürüyüşünün ikinci günü…

Zonguldak kömür ocaklarında çalışan yaklaşık 50 bin işçi için Türkiye Taş Kömür İşletmeleri genel Müdürlüğü ile Genel Maden İşçileri Sendikası arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi anlaşmazlıkla sonuçlanmış ve grev kararı alınmıştı. 30 Kasım 1990 da grev başladı. Sadece Kömür İşletmelerinde çalışan işçilerin grevi olmaktan çıkıp , bir şehrin , Zonguldak ‘  ın  tümünün katıldığı bir grev durumuna gelen grevin  59 günü işçiler haklarını almak için Ankara ‘ ya yürümeye karar verdiler. Ve 4 Ocak 1991 günü sabahı , işçi yürüyüşü başladı. En az yüz bin kişi de işçilere destek olmak için yürüyüşe katıldı. Büyük yürüyüşün önü bir kaç kez kesilmek istendi ama yürüyüş sürdü. Zonguldak ‘ tan Devrek ‘ e oradan da Mengen ‘ e gelindi. Gece Mengen de konaklanıldı. Sabah Mengen ‘ den yola çıkan yürüyüşçülerin önü Zonguldak yolunun Ankara-İstanbul yoluna bağlandığı yerde askeri birlikler tarafından kesildi . Uzun süren görüşmelerden sonra Mengen ‘ e dönüldü ertesi günü yine yol sapağına kadar yüründü. Barikata gelindiğinde o güne kadar görüşme taleplerini geri çevirmiş olan Başbakanın Bolu ‘ da sendikacılarla görüşmek için davet ettiği haberi geldi. Sendikacılar Bolu ‘ ya gitti bekleyiş başladı.  

Ve grev kazanıldı. Yer üstünde çalışan işçilerin ücretleri 15 bin 545 liradan 43 bin 56 liraya ; Yeraltında çalışanların günlük ücretleri birinci altı ay 50 bin lira ikinci altı ay ise 54 bin liraya çıkartıldı. 

Bütün bir şehrin , Zonguldak halkının , Devrek , Mengen halkının grevci işçilere destek verdiği , destek vermek değil , bizzat katıldıkları  demek gerekir ,  başka bir grev yok. 

Türkiye İşçi sınıfının mücadele tarihine altın harflerle yazılmış olan Zonguldak yürüyüşünü , grevi , direnişi örgütleyenleri , katılanları , destekleyenleri 13 yıl sonra bir kez daha saygıyla anıyoruz.

 

 
sayfa başına dön