Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 

 

EKMEK DAVASI 

 Serkan ACAR 

(TAŞERON PTT İŞÇİLERİNİN DİRENİŞİ BELGESEL FİLM OLDU) 

Bahçelievler PTT’sinde çalışan taşeron işçilerin insani şartlarda çalışma hakları ve onurları için başlattıkları sendikal mücadele Ekmek Davası adıyla belgesel bir film oldu. 

17 Ekim 2003 gününden beri direnişte olan PTT işçilerinin direniş öncesi ve direniş esnasında yaşadıkları 11. Tez Film Atölyesi tarafından belgesel film haline getirildi.

 Ekmek Davası adlı belgeselin ilk gösterimi 3 Ocak 2004 Cumartesi günü saat 10:00’da Beyoğlu Sineması’nda gerçekleşti.   

Ekmek Davası Belgeselinin Kısa Öyküsü 

·         Amatör bir video kamerayla çekilen belgesel 3 ayda tamamlandı. 

·         Belgeselin kurgusu Adope Premier 6.5 kurgu setinde yapıldı. 

·         Belgeselin müzikleri Grup Yorum’un onayıyla Kucaklaşma albümünden alındı. 

·         Çekimler esnasında belgeselin yönetmeni F. Serkan Acar da işçilerle beraber gözaltına alındı, çekim yapması engellendi ve hakkında “polise mukavemet” suçundan dava açıldı. Davası hala sürüyor.    

·         Taşeron PTT işçilerinin geçtiğimiz günlerde İş Mahkemesi tarafından kapatılan sendikası BİS (Birleşik İşçi Sendikası), Ekmek Davası belgeselinin çekimine büyük destek verdi.  

·         PTT işçileriyle dayanışma halinde olan Fransız Posta Sendikası da (SUD PTT) filmi Ocak 2004’da Paris’te gösterip elde edilen geliri direnişçi işçilere gönderecek. 

Yönetmen F. Serkan Acar Hakkında 

·         1996’dan beri profesyonel olarak, Yusuf Kurçenli, Yeşim Ustaoğlu, Ünal Küpeli, Feyzi Tuna, Kadir Sözen, Aydın Sayman, Hüseyin Kuzu gibi sinema dünyasının önemli isimlerinin sinema ve televizyon projelerinde yönetmen yardımcısı, senarist ve yapım sorumlusu olarak yer alan yönetmen F. Serkan Acar, bir dönem Sine-Sen’de (Sinema Emekçileri Sendikası) yönetici olarak görev aldı. Serkan Acar şu sıralar, 1960’ların sıra dışı sendika lideri Fukara Tahir’in yaşamını konu alan belgesel bir film ve kaçak göçmenleri anlatan bir senaryo üzerinde çalışıyor.  

 

“EKMEK DAVASI” yakında tekrar gelecek. Buradan duyuracağız.(inadina)

  

 
sayfa başına dön