....

..

 
...
...
Yararlı Linkler
E- Posta
Başvuru Kaynakları
Katkı 
Sunanlar
Arşiv

 

Sayı: 11                                     Ana Sayfa                                             11 Eylül 2001

.........

Yayın Yönetmeni'nden12 Eylül Darbesi'nin 21. yılında, darbenin getirdiklerini- götürdüklerini irdelemeye hazırlanıyorduk.

TBMM 12 Eylül Anayasası'nın 37 maddesini değiştirmek için 17 Eylül'de olağanüstü toplanıyor. Ama ne yazık ki bu değişiklik toplumdan gelen demokratikleşme istekleriyle değil de AB'ye girmek için ön koşul olarak dayatıldığından yapılmak isteniyor. 12 Eylül Anayasası'nın temel felsefesine dokunulmuyor. 

Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları için yaşamsal önem taşıyan anayasa konusunu işleyecektik. Ancak onuncu sayımız (11 Eylül 2001) yayına girdikten yarım saat sonra ABD'deki olaylar patladı. Bir haftadır tüm TV'ler neredeyse 24 saat bu olaylardan söz ediyor, gazetelerin sayfalarının yüzde sekseni ABD'den resimler, haberler, yorumlarla dolu. 

Dünya, tarihinin en korkunç şiddetini yaşadı, gördü,seyretti.
ABD iki yüz elli yıldır, kendi içinde ve dünyanın hemen her yerinde uyguladığı şiddetin karşılığını bu korkunç saldırıyla aldı. 

Dileğimiz şiddetin şiddet doğurduğunu (ister bireysel, ister örgütsel, ister ideolojik, ister devlet eliyle) artık tüm dünyada kabul görmesi. Ve yeniden-şu veya bu nedenle şiddete başvurulmamasıdır.

Bu sayımızda ABD olaylarıyla ilgili gazetelerden bazı alıntılar seçtik. 

Başvuru kaynaklarımıza geçen sayıdan itibaren 1921, 1924, 1961, 1982 Anayasalarını tam metin olarak koymuştuk. 

Onuncu sayımızda ana sayfamızda yaptığımız değişiklik genel kabul gördüğü için bundan sonra sürdüreceğiz. 

                                                           *

Gazetelerden öğrendiğimize göre Adana - İncirlik Hava Üssü'nde çalışan Türk işçilerini 11 Eylül'den sonra ABD'liler güvenlik (!) gerekçesiyle üsse sokmuyorlarmış.

Mehmet Ali AYBAR, 1965'de TBMM kürsüsünde "35 milyon metrekare vatan toprağı Amerikan işgali altındadır." dediği zaman büyük gürültü kopmuştu. Evet, işgal altındaki vatan topraklarından biri de İncirlik Hava Üssü'dür. Amerikalı ların burada neler yaptıkları T.C. devletinin bilgisi dışındadır. İsterlerse buradan casus uçakları yollayıp, dünyayı savaşın eşiğine getirebilirler. Nitekim tarihte Küba Krizi denilen olay İncirlikte başlamıştı.

Şimdi de Amerikalılar işgal ettikleri vatan topraklarına T.C. yurttaşı işçileri sokmuyorlar. Bu onur kırıcı davranış karşısında işçilerin üyesi olduğu Harp-İş sendikası'ndan çıt çıkmıyor. Türk-İş'den ses yok, DİSK'ten ses yok.

İncirlik Hava İşçileri Sendikası'nın unutulmaz başkanlarından Cenan BIÇAKÇI'nın kemikleri sızlıyordur.

Bu onur kırıcı davranışı İnadına çalışanları protesto eder.

 

İ

N

A

D

I

N

A