Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 

 

ÖTEKİ “SÜPER GÜǔ ÜN BAŞKENTİNDE

(Dünya Sosyal Formunda haberler

Çiğdem MATER 

Mumbai, Bombay`in yeni adi, Hindistan hükümeti İngilizlerin verdiği Bombay ismini Mumbai ile değiştirmişler. yanlışlıkla sokaklarda Bombay derseniz taksicisinden, polisine, meyvecisine kadar herkes sinirleniyor, dikkat etmek lazım.

Dünya sosyal forumu dördüncü gününe başlıyor. Dört gündür dünyanın ve daha çok Hindistan'ın dört bir yanından gelen on binlerce insan, daha iyi bir dünya için dans ediyor. Evet dans ediyorlar.

Kadın Mahkemesi

Her biri en az 6 bin kişilik 7 ana salon var forum merkezinde, en az 300`er kişilik toplantı alanları var ki 50`den fazla ve her gün buralarda en az 50-60 belki de daha fazla toplantı yapılıyor. Forumun 5 günlük programını içeren katalog 117 sayfa, ve emin olun, gayet küçük puntolar kullanılmış.

Forumun Pazar günkü önemli toplantılarından birisi "Amerikan suçlarına karşı kadın mahkemesi"ydi. Toplantı tam bir mahkeme şeklinde gerçekleşti. iddia makamları işlendiğini iddia ettikleri suçları jüriye sundular.

Aralarında görevinden istifa eden eski Birleşmiş Milletler genel sekreter yardımcısı Dennis Holliday ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Lyndon Johnson dönemi Adalet Bakanı Ramsey Clark'ın da bulunduğu jüri üyeleri hazırlanan iddianameleri ve kanıtları izledi.

Mahkeme önümüzdeki günlerde ve yıllarda da çeşitli uluslararası toplantılarda devam edecek.

Silahlanmaya karşı filli eylem

Dünün başka bir etkinliği ise Uluslararası Af Örgütü Oxfam Internetional ve Uluslar arası Af Örgütü'nün organize ettiği Silah Denetimi Projesi (SDP) (Controlarms) eylemiydi.

Proje yöneticileri forum alanına bir fille geldiler, filin üzerindeki SDP gönüllüleri bildirileri oradan dağıttılar, böylece Hindistan'a ilk kez gelen bizim gibi turistler de fil görmüş oldular forum alanı bir toplantı merkezi olmasının dışında bir de festival alanı haline geldi aslında.

Hintliler, Afrikalılar, Asyalılar, aslında Kuzey Amerika ve Avrupa ülkeleri hariç her ülkeden katılımcılar kendi yerel kıyafetleri ve yerel müzik enstrümanlarıyla geldikleri için buralarda dört gündür sürekli bir konser durumu var.

Sokaklarda sürekli dans eden ve şarkı söyleyen, yerel kıyafetli rengarenk insanları görünce insanin toplantılara giresi de gelmiyor, sanki dünyanın artık istediğimiz gibi olmasını sağladık da, kutluyoruz gibi bir hava var, ki bence hiç bir sakıncası yok bu havanın...

Kadınlar erkeklerden fazla

Hesaplamak çok da kolay değil ama şunu rahatlıkla söylemek mümkün ki sosyal foruma katılan kadın sayısı erkeklerden fazla. Toplantılarda genel olarak erkeklerden çok kadın konuşmacı var, kadın örgütlerinin toplantıları son derece canlı, etkili ve kalabalık geçiyor.

Özellikle Hindistan'dan katılan yerel halkın çoğunluğu genç yaşlı kadınlar. Erkekler de katılıyor evet, onlar da konuşmacılar arasındalar elbette ama kadınlar kadar baskın değiller. Mumbai forumun son iki gününü yaşıyor. Forum resmi olarak çarşamba günü büyük bir yürüyüşle sona erecek.

Hindistan'ın nüfusunu göz önüne aldığımızda, yürüyüşün Türkiye'de alıştıklarımızdan çok ama çok daha kalabalık olacağı kesin...

Bahreyn'e iner inmez

Cumartesi günü sabaha karşı Mumbai havaalanına indiğimizde. hatta daha gelmeden Bahreyn`de aktarma sırasında etrafımıza baktığımızda kimlerin "bizden" olduğunu hemen anladık.

Dünyanın dört bir yanından, genelde 20`li yaşlarda, sırt çantalı bir kalabalık, aslında yüzlerinden de okunan bir şaşkınlıkla, havaalanlarını doldurdular, sabaha karşı da kendilerini son derece yüksek bir nem ve sıcak havayla karşılayan Mumbai`ye geldiler.

Mumbai, muhtemel bütün diğer Hindistan kentleri gibi çok kalabalık. Trafik soldan ve kontrolsüz akıyor, kendinizi taksi şoförünüzün ellerine teslim etmek durumundasınız.

Sosyal forumun gerçekleştiği fuar alanı 5 biner kişilik 4 salonu alacak, bunun yanında da atölye odalarını, oldukça geniş bir basın merkezini, dünyanın dört bir yanından gelmiş örgütlerin standlarını, ayrıca alışveriş ve yemek alanlarını kapsayacak kadar geniş ve bence oldukça düzenli kurulmuş.

Beş dakikada kartlar hazır

Forumun başlamasından bir kaç gün önce bu durumda olmadığını buraya daha önceden gelenlerden öğrenmiştik ama asayiş son derece berke mal görünüyor buradan. Katilim kartlarını almak bile sadece 5 dakika sürüyor.

Dünya sosyal forumuna katılmak için Avrupa Birliği ülkeleri, Amerika ve birkaç diğer zengin ülke vatandaşları 50 ila 60 dolar arasında bir para ödüyorlar. Avrupa Birliği dışında kalan ülkeler için, ki buna Türkiye de dahil, ücret 20 dolara düşüyor.

Asya ülkelerinin fakir olanları için 3 dolar. Zengin olanları içinse Avrupa'yla ayni hesap.

Geçen sene, Irak savaşı sırasında tam da, dünyada artık iki süper güç var, Amerika ve dünya kamuoyu denmişti. Mumbai şimdilerde bu süper güçlerden en güçlüsünün başkenti görünümünde.


     

 
sayfa başına dön