Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

FİŞLENEN TOPLUMUN MEDYASI 

Doğan T.KAYA 

Fişleniyoruz toplumun her kademesinde. Yıllardır toplumun her kademesinde yaygın bir uygulama olan fişlenme bugünlerde yeniden gündemimize oturdu. Sistemin kendi vatandaşına güvenmediği herkesi özellikle de solcuları rejim düşmanı ilan ettiği uzun yıllardan beri muhalif olan herkesin renklere göre fişlendiği bir süreci özellikle muhalif olan ve içeriyi ziyaret eden her kişi hayretler içerisinde karşılayarak görmüştür.

Hep bizim iyiliğimizi düşünerek yabancı (dış mihraklı )düşmanlara karşı içteki işbirlikçilerimizi tespit etme adına fişlenmemiz olağan karşılanmıştır ya da görülmek istenmemiştir  müstesna medyamızca.

Geçen hafta gazete manşetlerine çıkan genelkurmayın fişlenme haberleri o zaman niye bu kadar fırtına koparma sebebi olmuştur. Asıl  bizim açımızdan irdelenmesi gereken bu alandır. Fişlenme sebepleri arasında AB veya ABD yanlısı olanların ya da sosyete çevrelerinin olması bu  fırtınanın esas sebeplerindendir. Yoksa muhaliflerin ya da birtakım solcuların fişlenmesi demokrasiye karşı bir gerekçe olmamalı herhalde .

İki yüzlü ve sermayenin borazanı olan medyanın demokrasi havarisi kesilmesinin ardında yatan temel neden sahiplerine yönelik olarak yapılacak bir fişlenmenin gerçek yüzlerini açığa çıkartmalarından duyulan korkudan başka bir şey değil herhalde.

AB ve ABD işbirlikçisi tutumlarıyla yansıttıkları haberlerle toplumda manipülasyon  yaratarak halkı kandırma aracı olan sermaye borazancısı medyanın ipliğinin pazara çıkması için biraz daha erken davranılmıştır (her ne kadar genelkurmayın  niyeti tam açıklanmasa da)

Yıllardır devlet kademesinde rutin bir uygulama olarak görülen ve basında pek duyurulmayan fişlenme dosyalarının esas muhatabı olan hükümet çevresinde hala pek ses çıkmaması otoriteye duyulan korkunun içe dönmesine sebep olmakta. Hükümet olan fakat iktidar olmayı bir türlü beceremeyenler kendilerince AB düşleri görerek yine bir demokrasi katliamına seyirci kalarak ortak olmaktalar.

Fişlenmek bir insanlık ayıbıdır. İnsanları inançları veya düşünceleri gereği kategorilere ayırmak  ancak toplumdaki mevcut çatışmaları körüklemekten ileri gitmeyecektir. Toplumsal barışın inşasının temelinde devletin vatandaşına karşı geliştirdiği düşmanca tutumun terki yatmaktadır.

Bu gün fişlenme dosyasını tartışanlar geçmişteki mevcut dosyaları da irdelerseler ne kadar ikiyüzlü bir tutumun içinde olduklarını daha rahat görebilirler. Demokrasi kişiye göre olmaz. Bir başkası için tahammül edemediğiniz bir özgürlük yeri geldiğinde sizin içinde lazım olabilir.

 

 

 

sayfa başına dön