Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 GÜÇBİRLİĞİ NEDEN TUTMADI 

Hakan TAĞMAZ 

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkan Yardımcısı Hakan Tahmaz, yerel seçim sonuçlarında bir sürpriz yaşanmadığını savunuyor.

"Güçbirliği'nin devamı için henüz çok erken"

Tahmaz, Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın'ın "Güçbirliği'nin devamı" temennisini "sevindirici" buluyor ancak; "Bu temenniye katılmak için henüz çok erken" diyor.

"Biz 28 Mart yerel seçimleriyle sınırlı bir güçbirliği yapmıştık" diyen Tahmaz'a göre, "Güçbirliği bileşenleri şimdi biraraya gelip yürüyüşlerine dair bir yol haritası çizmeye çalışacak."

Tahmaz, "Ortak bir zeminde ilerlemek için sosyalist-sosyaldemokrat solun sorunları, temel yönelimleri ve politikaları konusunda asgari müştereklerde buluşmaları gerekir" diyor ve ekliyor:

"Söylenebilecek tek şey, bütün dünyada solun yeni bir yönelime girdiği; Türkiye solunun da bugünkü geleneksel yapısı ile karşılaştığı sorunların altından kalkamayacağıdır."

"DEHAP'ın oyları, Güçbirliği ile buluşamadı"

Demokratik Güçbirliği oylarının beklenenden düşük olmasını, Demokratik Halk Partisi (DEHAP) oylarının Güçbirliği'ne yönelmemesiyle, ittifakın oluşum sürecinin sıkıntılarını aşamamasıyla ve seçimlere katılımın düşüklüğüyle açıklayan Tahmaz, şöyle konuştu:

* Güneydoğu'da DEHAP oyları Güçbirliği ile buluşamadı. Bunu üç biçimde yorumlamak mümkün: DEHAP belediyeleri zor koşullarda, yoğun baskılarla, kısıtlı olanaklarla yönetti. İkincisi, AKP rüzgarı seçmen tercihlerini de etkiledi. Üçüncüsü, DEHAP oyları, esas olarak kimliği inkar edilmiş kimselerin kimliklerine sahip çıkma oylarıydı. DEHAP bunları, kendisine değil, işaret ettiği bir başka partiye yönlendirmeye çalıştı. Bu da tutmadı.

* Güçbirliği, oluşum sürecinin sıkıntılarını aşamadı. Seçmen için, sonuçları belli bir seçim yaşandı. Seçimlere katılım çok düşüktü.

* Solun temel sorunu, yaslandığı toplumsal kesimle bağlarının kopmuş olması. Sol esas oy kaynağına nüfuz edemiyor, inandırıcı bir güce dönüşemiyor. Biz 3 Kasım'da bu sorunu aşmaya çalıştık, Demokratik Güçbirliği'nin oluşum sürecinde de bunun altını çizdik. Mevcut sol güçlerin bir araya gelmesi önemlidir. Toplumsal dönüşüm açısından, solun yapması gereken de budur.

* AKP açısından dikkat çekici önemli noktalardan birisi, MHP ve DYP'nin oylarının artma eğilimi göstermesi. Bunda son dönemde Kıbrıs ve AB dolayısıyla esen milliyetçi rüzgarların da payı var.

* Yerel seçimler öncesinde, Adalet ve Kalkınma Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) seçim stratejisinin etkisiyle, Türkiye'nin temel sorunları tartışılmadı. Bu sonuçlara da yansıdı.

 

sayfa başına dön