Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

YETİMLERİ KOBAY YAPTILAR

 

The OBSERVER

Dünyada sayıları her geçen gün artan AIDS'li çocuklar bir de ilaç firmalarının kurbanı oluyor. Glaxo ve Pfizer gibi ünlü firmaların çeşitli ilaç deneylerinde, bazıları sadece üç aylık olan ve HIV virüsü taşıyan yetim çocukları ''laboratuvar faresi'' gibi kullandığı öne sürüldü.

Observer gazetesi, aralarında İngiliz ilaç firması Glaxo SmithKline'ın da bulunduğu bir grup ilaç firmasının, AIDS ilacı için yaptıkları tehlikeli deneylerde üç aylığa kadar yetim çocukları ''laboratuvar faresi gibi'' kullandığını öne sürdü.

Observer tarafından ortaya atılan iddiaya göre, Glaxo'nun da aralarında bulunduğu ilaç devleri tarafından yaptırılan araştırmada, AIDS'e yol açan HIV virüsü taşıyan çocukların bakımını üstlenen New York'taki Incarnation Children's Centre'da bulunan çocuklar denek olarak kullanıldı. Çocukların anne-babalarının ya öldükleri, ya bulunamadıkları ya da çocukların bakımını üstlenemeyecek durumda oldukları belirtildi.

AIDS'li annelerinin karnındayken ya da daha sonra bir şekilde HIV kapan kimsesizlerin ilaç devleri tarafından denek olarak kullanılmasının önlenemediğini yazan gazete, HIV taşıyan çocukların bakımını üstlenen kuruluşun arkasında ise Katolik vakıfların bulunduğunu öne sürdü.

Kimsesiz çocukların denek olarak kullanıldığına dair belgelerin muhabirleri tarafından ele geçirildiğini duyuran Observer gazetesi, Glaxo'nun 1995 yılından bu yana siyah ya da İspanyol kökenli çocukların denek olarak kullanıldığı en az 4 büyük araştırmayı finanse ettiğini iddia etti.

Observer tarafından ele geçirilen bu belgelerde, ABD'de gerçekleştirilen tüm klinik araştırmaların ayrıntıları yer alırken Glaxo tarafından finanse edilen deneylerin, bazıları tehlikeli yan etkiler taşıyan AIDS ilaçlarının ''güvenliğini ve toleransını'' ölçmek amacıyla tasarlandığı belirtiliyor. Glaxo firması, aralarında AZT'nin de bulunduğu çok sayıda AIDS ilacı üretiyor.

Denenen ilaçların bazılarının son derece zararlı yan etkileri bulunduğunu belirten gazete, ''Normalde bir çocuğun bir deneyde kullanılabilmesi için anne-babasının iznine ihtiyaç var, ama çocuklar bakım altında olduğu için bu rolü New York yöneticileri üstlendi ve izinleri verdi'' diye yazdı.

New York sağlık departmanı, kuruluştaki 100'den fazla çocuğun 36 (en az 4'ü Glaxo tarafından gerçekleştirilen) deneyde kullanıldığı yolundaki iddiaların araştırılması için soruşturma başlattı.

'Pfizer da ortaktı'

1997 yılında Glaxo ve bir başka firmanın ortaklığında gerçekleştirilen deneyde yine New York'taki Incarnation Merkezi'nden çocuklar, Herpes ilaçlarının ''etkilerinin, güvenliğinin ve toleransının'' ölçülmesi için kullanılmışlardı.

Daha yakın bir tarihte yapılan deneyde ise çocuklar, Glaxo firmasının AZT ilacının denenmesi için kullanılmıştı.

Glaxo'nun bir diğer dünyaca ünlü ABD ilaç firması Pfizer'la ortaklaşa gerçekleştirdiği bir diğer deneyde ise üç aylık bebekler üzerinde antibiyotiklerin ''uzun süreli güvenliği'' ölçülmüştü.

 

 

 

sayfa başına dön