Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

YAYIN YÖNETMENİNDEN

Küreselleşmenin ideolojik,kültürel saldırısının tahribatı acaba başka ülkelerde de Türkiye’deki kadar yıkıcı mı diye düşünüyorum . Bir ülkeyi sömürgeleştirme önce insan unsurunu sömürgeci gibi düşünür hale getirmekle başlar diye okurduk tarihte ama içinde yaşayınca nemene şey olduğunun ancak idrakine varıyorum . Bir zamanların hızlı “devrimcisi”, anti emperyalist mücadeleyi “mazlum halkların yardımına koşarak da veren” biri şimdi Pentagonun dergisinde yazıyor , yetmiyor Türkiye’de TV lerde Büyük Ortadoğu Projesinin faziletlerini ballandıra , ballandıra anlatırken Irak’taki yurtsever direnişçileri “İtlaf” etmekten söz ediyor . İnsanın kanı donuyor . Nereden nereye…  

O ve onun gibi birkaç “Eski Devrimcinin (!)”  ABD’nin emrine girmişliği yeni değil bilinen bir şey . Biraz hayret , biraz tebessüm , biraz  küfürle idare edilip gidiyordu ama şimdi öyleleri var ki bizim eski dönekleri cebinden çıkarır . Bunlar anti Amerikan  ama  “Ulus” tan,”Kuvayi Milliye” den söz eden herkese şiddetle karşılar . Karşı olmak ne kelime tüm yurtseverler onlara göre en hafif deyimiyle statükocu , militarist  , aklınıza gelebilecek ne kadar kötüleyici sıfat varsa hepsini yurtseverlere yapıştırabilirsiniz . Onlara göre , “Ulus Devlet” in modası geçti , artık küreselleşme dönemine girdik , şimdi artık etnik , dinsel , cemaat , sivil toplum kuruluşu şeklinde örgütlenen  kocaman bir demokratik dünya var , biz de (Türkiye kastediliyor) orada yerimizi almalıyız . O kocaman “Demokratik” ! dünyanın bir parçası da Avrupa Birliği , hiç zaman yitirmeden üye olmalıyız . Onun için bizden istenen her neyse hiç tereddüt etmeden vermeliyiz . AB konusunda hiçbir ulusal çıkar söz konusu olamaz. Öyle şeyler söyleyenler  kızıl elmacıdır , MHP ‘li dir . “Türkiye AB’ nin bir Eyaleti olunca onun yurttaşı olmayı sabırsızlıkla bekleyen , okurlarına da var mısınız eyalet yurttaşlığına “ diye soran devrimci eskisi gazeteciler  var . Üstelik bunlar ötekiler gibi açıktan ABD ajanlığı yapmadıklarından hala kendilerini ciddiye alanlar var . Ve şimdi bunların kümeleştikleri iki tane günlük gazete var . Sol görünüp Sağ vuran .

 

Seçim sonuçlarını değerlendiren bilim insanları  bu tip devrimci eskisi okur / yazar takımının oy verenler üzerindeki etkisini çok fazla önemsemiyorlar . Fakat ABD li uzmanlar ve AKP yöneticileri ve onların akıl verenleri  bunu çok iyi farkındalar . Kıbrıs konusunda Karen Fog la birlikte başardıkları seçim sonuçları ve şimdi de evet oyu çalışmaları herhalde ABD’nin de AKP’nin de becerecekleri şey değildi . Bu başarı hiç şüphesiz  “sol” okur / yazar takımınındır.

 

Önümüzdeki günlerde AKP’ nin hedefleri içinde olan ÇOK HUKUKLULUK , EĞİTİM BİRLİĞİNİN KALDIRILMASI , MGK nun KALDIRILMASI  ve diğer önemli konularda bu “SOL” okur / yazarların  İktidara ne kadar yardımcı olacağını göreceğiz .

 

 

 

sayfa başına dön