Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 

  KIRILMA NOKTASI 

1 Mayıs 1977 Belgeseli 


Yakın siyasi tarihimiz içinde, henüz aydınlatılamamış en büyük siyasi tertiplerinden ve kitle kırımlarından biri olan "1 Mayıs 1977 Katliamı", "Kırılma Noktası" adı altında bir belgesele konu oldu. Yapım ve Yönetimini Barış Yetkin'in, Koordinatörlüğünü de Cihan Akerson'un yaptığı belgeselde, "1 Mayıs 1977 tarihinde meydana gelen katliamın, yaşamın içinden gelen baş döndürücü gerçekler ve tüyler ürpertecek olay anı görüntüleri yer alıyor. Belgeselin danışmanı ise; olayı soruşturan dönemin savcısı, Çetin Yetkin. Belgeselin ilk bölümü 1 Mayıs günü TV8'de yayınlanacak.

TV8 tarafından gerçekleştirilen yapımla ilgili olarak belgeselin yönetmeni Barış Yetkin şunları söyledi:" Belgesel çalışmamızda,belgeler ve tanıklarla, dava avukatı ve savcıların anlatımında gerçekler tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriliyor.İki bölüm olan belgeselin ilk bölümünde 1 Mayıs 1977 katliamının gizli servisler tarafından nasıl hazırlanıp uygulamaya konduğu, olayı yaşayan görgü tanıklarının anlatımlarından aktarılıyor ve bugüne kadar gözardı edilen gerçekler göz önüne seriliyor.İkinci bölümde ise, bu büyük katliamın olay sonrası yaşananları, duruşma anı, yargılama sürecindeki akıllarda soru işareti bırakan çelişkiler ve 12 Eylül askeri darbesine giden kaçınılmaz yol anlatılıyor.
Olayların bire bir tanığı, tanınmış gazeteci ve yorumcuların görüşleriyle dile getiriliyor.
Barış Yetkin’in yönettiği belgeselin danışmanı ise olayın savcısı Çetin Yetkin.

Belgeselin konukları

Yalçın Ergündoğan'ın da DİSK İzmir 3.Bölge Temsilciliği görevlisi olarak,
"1 Mayıs'77 sanığı"-mağduru- sıfatı ile aralarında bulunduğu belgeselin konukları şu isimlerden oluşuyor:
Coşkun Aral, Muhittin Cenkdağ, Necati Doğru, Yalçın Ergündoğan, Özdemir İlter, Prof. Dr. Mahir Kaynak, Doğu Perinçek, Şükran Soner, Alpay Tuğlu ve Prof. Dr. Çetin Yetkin.
Belgeselin ilk bölümü 1 Mayıs günü TV8'de yayınlanacak.
 

 
sayfa başına dön