Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

İŞÇİLERE BASKILAR ARTIYOR 

133 İŞÇİ İŞTEN ATILDI 

Özelleştirilerek Erdemir'e satılan Div-Han'da çalışan 133 işçi işten atıldı. Türkiye'nin en büyük maden işletmelerinden Divriği-Hekimhan Madenleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. özelleştirilerek dün itibariyle Erdemir'e devredildi.

Özelleştirme İdaresi tarafından 28 milyon 500 bin dolara satılan Div-Han'ın yeni yönetimi 133 işçinin işten çıkarıldığını açıkladı. Erdemir'den Hekimhan İşletme Müdürlüğü'ne gönderilen faksla işten atıldıklarını öğrenen 133 işçi, fabrikanın önünde toplandı. Hekimhan-Sivas karayolunu trafiğe kapatan işçiler, "Hükümet istifa" sloganını attı.

Daha sonra fabrikaya giren işçiler, karar geri alanana kadar fabrikayı terk etmeyeceklerini açıkladı. Maden İş Sendikası Divriği Şube Sekreteri Sadık Güler, "Bizler özelleştirmeye karşıyız. Çünkü, özelleştirmeler ile işçi ve emekçiler işinden, aşından oluyor" dedi.

 

GRAMMER İŞÇİLERİ

 

Bursa-Demirtaş Organize Sanayi Bölgesinde sendikalaşma mücadelesi veren Grammer Koltuk fabrikası işçileri ile dayanışmak amacıyla Birleşik Metal iş tarafından bir dayanışma gecesi düzenlendi.

Bursa Princess düğün salonuna düzenlen geceye 800’ün üzerinde işçi ve işçi ailesi katıldı.
Sık sık “inadına sendika inadına DİSK” sloganlarının atıldığı gecede patron yanlısı Türk Metal sendikası sloganlarla protesto edildi.

Aynı zamanda birleşik metal iş üyesi de olan tiyatro sanatçısı Orhan Aydın’ın sunuculuğunu yaptığı gece Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun konuşması ile başladı. Onun ardından Alman IG Metal sendikası temsilcisi Klaus Priegnitz ve DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi birer konuşma yaptılar. Etkinlik geceye destek veren kişi ve kurumların destek mesajları ile devam etti. İstanbul, İnegöl ve İzmit’ten gelen halkevcilerle direnişteki Politeks işçileri yaklaşık 150 kişi ile salondaki en kalabalık destekçi topluluktu. Geceye üzerinde taleplerinin yazıldığı beyaz önlükleri ile katılan Politeks işçilerinin destek mesajının ardından atılan “Politeks-Grammer omuz omuza” sloganı iki direnişi sürdüren işçiler tarafından da sahiplenildi.

Çeşitli müzik gruplarının sahne aldığı gecede Grammer işçilerinin kendi sendikalaşma süreçlerini anlatan tiyatro oyunları oldukça dikkat çekti.

Gramer işçisine yapılan saldırıların oldukça yoğunlaştığı bir dönemde yapılan bu dayanışma gecesi, patronun ve işbirlikçi Türk Metal sendikasının bütün oyunlarına rağmen Gramer işçisinin sendikal örgütlülüğüne sahip çıktığını gösterdi.
 

 

sayfa başına dön