Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

İŞGAL KUVVETLERİ YALAN SÖYLÜYOR 

ROBERT FİSK 

Dünyadan HaberlerBağdat'tan gelen "The Independent" muhabiri Robert Fisk, "İşgal kuvvetleri yalan söylemeyi sürdürüyor. Direnişçiler Iraklılar, El-Kaide Irak'ta yok. Siviller ayrım gözetilmeksizin öldürülüyor. Türkiye işgale katılmayarak en doğru olanı yaptı" dedi.


İngiliz "The Independent" gazetesinin Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, Türkiye'de Irak deneyimlerini paylaştı.

Fisk, son günlerde yaşanan gelişmeleri, "Hayaller, yalanlar ve sağ ideoloji üzerine kurulmuş bir savaş, kan ve ateşe boğulmaya mahkumdu" diyerek değerlendirdi.

Sabancı Üniversitesi'nin davetlisi olarak gelen ve Karaköy'deki merkezde bir sunuş yapan Fisk, bölgede yaşadıklarını anlattı. Fisk, işgal güçlerinin sivilleri katlettiğini ve gazetecilere sansür uygulamaya çalıştığını söyledi.

"Hastaneler Iraklı sivillerin cesetleriyle dolu. Ölü sayısını işgal valisi Paul Bremer de bilmiyor. Bağdat'taki hastaneye her gün en az 70 ceset geliyor. İşgal yöneticileri gazetecilerin hastanelere girmesini, görüntü almasını yasakladı ama biz işimizi halledebiliyoruz."

El-Kaide Irak'ta yok

İşgale karşı direnişi Iraklıların örgütlediğini söyleyen Fisk "Bin Ladin ile geçmişte üç kere karşılaştım; ama El Kaide iddia edildiği gibi Irak'ta değil. İşgal güçlerince getirilen 'özgürlük ve demokrasiyi' beğenmeyen Iraklılar direniyor" dedi.

Amerikan askerlerinin artık bütün Iraklıları "düşman" olarak gördüğünü belirten Fisk, işgal güçlerinin şiddeti tek çözüm yolu olarak benimsediğini söyledi.

"Irak işgali petrol kaynaklarını elde etmekten daha fazla bir şeye tekabül ediyor. Bu, dünyanın patronluğuna soyunan bir süper gücün doğası gereği genişleme isteği."

Konuşması sırasında Saddam Hüseyin dönemine ait işkence görüntülerinden de alıntı yapan Fisk, seçimin Saddam Hüseyin ile Amerikan işgali arasında olmadığını vurguladı.

Direnişin eninde sonunda bastırılacağını, bunun daha fazla şiddet ile olacağını ve Ortadoğu'da yeniden bir problem hali oluşacağını belirten Fisk, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) yalanlarla devre dışı bıraktığı Birleşmiş Milletler'in (BM) saygınlığını yitirdiğini söyledi.

Türkiye doğru olanı yaptı

Türkiye'nin yaptığı en doğru şeyin bu haksız savaşın dışında kalmak olduğunu söyleyen deneyimli muhabir, "Türkiye demokrasisi için birçok şey söylenebilir ama bu konuda, Amerikan ya da İngiliz demokrasisinden daha iyi işledi" dedi.

Savaş karşıtı hareketleri ise çok kendi içlerine kapalı olmakla eleştiriyor Robert Fisk:

"Özellikle ABD'de, sadece üniversitelere, akademik çevrelere hapis olan hareketler var. Bu insanların sokağa inip, askere gidecek olan o kamyon şoförünü ikna etmeleri gerekiyor."

 

 

sayfa başına dön