Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

KIBRIS DERSİ
 

Erol TOY
 

Sağolsun Kıbrıslı Rum kardeşlerimiz.Yüzde 75 hayır oyuyla takkeyi düşürdüler. AB’sinden ABD’sine “Düvel-i Muazzamanın” kelini bütün haşmetiyle gösterdiler.
Herşeyi oldu-bittiye getiren çağdaş efendilerle... Her oldu-bittiyi çağdaşlık... Her güncel ciroyu kazanç... Her isteneni vermeyi hüner sanan perendebazlara kaç ders birden verdiler.
İlki pek bir hoş !..

1974’te Kıbrıs’ta patlak veren savaşta yenilen Rum tarafıydı.

Bu gerçeği asker zoruyla değiştirmedikçe yenen tarafın bağışıyla yetinmek zorundaydılar. Geç ama galiba bunu Annan planıyla anladılar. Çünkü el, nice yandaş olsa, sevdası gerçek uçurumun kıyısına kadardır. Ve oraya kadar herşey pek iyiydi !..

AB ortağı Yunanistan’ın propagandasına eklenen Haçlılık ruhuyla barbar Türklerin ümüğünü sıkacak... ABD Yunan lobisinin etkisiyle, tıpkı Rumlar gibi yapamadığını başkasına yaptırma hevesindeki Cumhuriyet Hükümetinin aklını çelecekti. BM dar zamanda kısa paslaşmalarla Kuzey Kıbrıs’ı futbol topuna çevirip Güney Kıbrıs’a sunuverecekti.

Oldu-bitti uluslar arası hukuka pek uymasa da güzel tezgâhlanmıştı. Türkiye önüne tutulan AB otu... Kabasında şaklayan ABD kamçısı ya da ağzına çalınan Büyük Ortadoğu Projesiyle yumuşamış... İki egemen devletin eşit ortaklığından vazgeçip... İki özerk eyaletin ortak birliğine yanaşmış... Neredeyse dünyanın bir yarısının... Elbet bizim ve onların akıldânelerinin elbirliğiyle Kıbrıs Türkleri yoksul Türkiye koloniliğinden kurtulup varsıl Avrupa azınlığına heveslendirilmişti.

Helva karılmış, 24 Nisanın eşzamanlı referandumundan çıkacak çifte evetle tadından yenmez kıvama gelmek üzereydi.

Bu fırsat Rum tarafının kırk yıllık hayalini depreştirdi.

Adada kalacak tek Mehmetçik bile yenilgiyi yengiye çevirmenin dehşet engeliydi. BM Güvenlik Konseyi, onun da elini kolunu bağlamalıydı.

Eh madem korku dağları bekliyordu. Güvenlik Konseyi o son güvenceyi de vermeye hazırdı. İngiltere’nin karar tasarısı kabûl edilse, evetler çiftleşecek... AB’si, ABD’si, Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Kuzey’in yüze 65’i Annan’la birlikte bayram edecekti. 

Ah şu, Moskof kâfiri !..

Vetosuyla İngiltere ve ABD’nin son anda atacağı tuzu biberi BM Güvenlik Konseyi kazanının dışına sepeleyiverdi.

Neylesin Kıbrıs Rum kesimi... AB ve ABD’si ?

Kıbrıs düşünü Kaygusuz’un kazı gibi kırk yıl kaynatmış. Osmanlı vezir ve münevveranı benzeri gurme Türklere enfes bir taam olarak sunmuştu. Rusya Federasyonu nasılsa eski Sovyetler Birliği değildi. Ama daha eski Çarlık Rusya’sı da değildi.

Ne olursa olsun, Akdeniz'de güç dengesini bütünüyle değiştirecek bir girişime olur veremezdi. Verirse hem yaşamsal çıkarlarını tehlikeye atar... Hem 1974 gerçeğini gözardı ederdi.

Kıbrıs’ı AB’ne, ABD’ne ve BM’e havale edenler çok yaşasın !..

Şimdi kördüğümde Rusya’nın da parmağı var.

İkinci ders pek revnaklı !..

El elin eşeğini türkü çağırarak arar.

Aradı... Bulamadı... Ve 1 Mayıs’ta üyeliğine hazırlanan AB, birden Güney Kıbrıs’ta yıllardır kara para aklandığını görüverdi.

İster misiniz düne kadar sevda türküleri söyleyenler, bugünden sonra zaptiye nazırlığına yönelsinler ?

  

sayfa başına dön