Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 

ESAT ADİL 100 YAŞINDA

Gazeteci,yazar,şair,hukuk ve siyaset adamı Esat Adil Müstecaplıoğlu,22 Mayıs Cumartesi günü KYÖD Lokalinde düzenlenen bir etkinlikle anıldı. Esat Adil’in oğlu Adil Müstecaplıoğlu,yeğeni Müştak Müstecaplıoğlu’nun düzenlediği etkinlikte, Esat Adil Müstecaplıoğlu’nun sosyalizm ve hukuk adına verdiği çetin savaşım dile getirildi.

Ressam İrfan Ertel’in, Esat Adil’in yaşamına değin saydam gösterisi ile baş- layan etkinlik,daha sonra konuk yazar ve sanatçıları konuşmaları ile devam etti.

Güngör Gençay’ın yönettiği panele konuşmacı olarak İbrahim Balaban,Nabi Yağcı, Hasan Basri Gürses ve İbrahim Oluklu Katıldı. İstek üzerine ‘’Tıbbiyeli Muzaffer’’ Ve ‘’Uzun Muzaffer’’ lakaplarıyla da anılan82 yaşındaki Muzaffer bey ile şair ve yazar H.Hüseyin Yalvaç da birer konuşma yaptılar.Bir bakıma Esat Adil Müstecaplıoğlu’nun 100.doğum günü kutlaması olan etkinlik, İrfan Ertel’in bağlamayla okuduğu türkülerle bitti.

Esat Adil Müstecaplıoğlu, beş yıl önce de gene KYÖD lokalinde düzenlenen bir etkinlikle anılmış ve bu etkinliğe konuşmacı olarak Zihni Anadol ve Şükran Kurdakul da katılmıştı.

Konuşmacılar, Esat Adil’i anarken’’unutmak’’ üstünde durdular. Türkiye’nin sosyal tarihine damgasını vuran kişiler unutulup gitmişti....

Peki kimdir Esat Adil? Büyük Larausse’un 14.cildinde şöyle tanıtılıyor.

Esat Adil:

‘’Müstecaplıoğlu (Esat Adil), Türk hukuk ve siyaset adamı(Balya, Balıkesir,1904- İstanbul 1958). Kurtuluş savaşında Balıkesir lisesinde öğrenciyken, Vasıf Çınar’ın çıkarmakta olduğu İzmir’e doğru gazetesinde yazılar yazdı... Kurtuluştan sonra Yükseköğrenimini Ankara Hukuk Mektebinde tamamladı,doktorasını Belçika’da yaptı.

Yurda dönüşünde Balıkesir’e yerleşip Savaş adlı günlük gazeteyi yayımladı. Halkevi Başkanlığı yaptı. Adalet Bakanlığında görev alarak Yargıtay başsavcı yardımcılığı ,Türkiye’nin ilk açık cezaevi olan İmralı cezaevi kuruculuğu ve müdürlüğü(1942) , Cezaevleri müfettişliği görevlerinde bulundu. Tan gazetesine Adiloğlu takma adıyla yazdığı yazılarda sosyalizmi savundu. Bu yazıları yüzünden görevine son verileceğini anlayınca, istifa ederek devlet memurluğundan ayrıldı ve İstanbul’da avukatlığa başladı(1944). Yeni Dünya, Görüşler adlı gazete ve dergilerde yazılar yazdı.

Türkiye Sosyalist Partisi’ni(TSP) kurdu(1946). Bu parti Türkiye’de çok partili yaşama geçtikten sonra kurulan ilk sol parti oldu. Ancak parti, kuruluşundan dört ay sonra İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından ‘’komünizm propagandası yaptığı’’ gerekçesiyle faaliyetten alıkonunca tutuklandı(1946)

Uzun süren yargılanma sonucunda parti ve yöneticiler aklandı.(1950)

Esat  Adil genel başkan olarak, partisinin hükmi şahsiyet kazandığını belirterek aynı Program ve tüzükle çalışma izni istedi ve aldı(1950). Genel merkezi İstanbul’da olan Ve şubeleri bulunmayan TSP, 1951 ara seçimlerine katıldı, sonuç alamadı.

Parti 1952’de tekrar kapatılınca yeniden tutuklandı, yargılandı ve aklandı.

Esat Adil, partisinin ikinci kez kapatılmasından sonra siyasal faaliyetlerden uzak durdu’’.

Esat Adil’in bir de 1946 ve 1950 yıllarında günlük ‘’Gerçek’’ gazetesi ile haftalık ‘’Gün’’ dergisini çıkardığını; sosyalizm üzerine yazılmış kitapları ve çevirileri olduğunu biliyoruz.


 

sayfa başına dön