Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 

TÜRKİYE ÜYE OLAMAYACAK !

GAZETELER

Avrupa Birliği Dönem Başkanı Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Bernard Bot , Türkiye'nin Fransa ve Avusturya'da yapılacak referandumlar sonucunda, büyük ihtimalle AB'ye giremeyeceğini söyledi. İsveç Başbakanı Göran Persson , Türk heyetinin Brüksel doruğunda kabul edilmeyecek konuları onayladığını savunarak, ''Biz olsaydık bu şartlı üyelik konusunu kabul etmezdik. Ama Türkiye kabul etmeye yönelince biz öne çıkıp engel olmak istemedik'' dedi. Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ise Türkiye'nin tam üyeliği konusunda AB ülkelerinde genel bir referandum yapılmasının ''doğru olacağını'' söyledi.

Bernard Bot, Hollanda televizyonuna verdiği demeçte, Türkiye'nin AB üyeliğini ve Brüksel doruğunun değerlendirdi. Bot, ''Ben bunu tatsız bir düşünce olarak görüyorum. Bir yerde maç sırasında kurallar değişmiş oldu'' dedi. Bot, müzakerelerin başlayacağı Ekim 2005'e kadar Türkiye'nin Rum kesimini tanımak için adımlar atması gerektiğini de belirtti.

Brüksel doruğunda görüşmelerin çok zorlu geçtiğini anlatan Bot, ''Ne zaman Erdoğan bir şeyi kabul etse, bir danışmanı kulağına bir şeyler fısıldıyordu, o zaman Erdoğan hemen vazgeçiyordu'' dedi. Bot, bunun üzerine danışmanları dışarıya çıkarma ve görüşmeleri baş başa sürdürme kararı aldıklarını söyledi. Odada sadece çevirmenin kaldığını anlatan Hollanda Dışişleri Bakanı, ''O zaman bile, ilerleme sağladığımızı düşündüğümüz anda, koridorun sonunda bulunan odasına giden Erdoğan yeni koşullarla dönüyordu'' ifadesini kullandı. Bot ayrıca, müzakereler sırasında AB'nin reformları uygulaması için Türkiye'ye daha fazla baskı yapabileceğini de sözlerine ekledi.

'Türkiye fazla direnmedi'

İsveç Başbakanı Persson, Erdoğan'ın müzakerelerde aceleci davranarak şartlı üyeliği kabul ettiğini savundu. Persson, Türk heyetinin kabul edilmeyecek konuları onayladığını iddia etti. İsveç basınına açıklama yapan Persson, ''Biz olsaydık bu şartlı üyelik konusunu kabul etmezdik. Ama Türkiye kabul etmeye yönelince biz öne çıkıp engel olmak istemedik'' dedi. AB'nin tarihi bir karar aldığını belirten Persson, ''Ama bizim gönlümüzdeki, Türkiye'ye herhangi bir şart koymadan bir üyeliğin müzakere edilmesiydi. Fakat Türkiye fazla direnmedi'' diye konuştu.

'Referandum doğru olur'

Avusturya Cumhurbaşkanı Fischer, Türkiye'nin tam üyeliği konusunda Avrupa Birliği ülkelerinde genel bir referandum yapılmasının ''doğru olacağını'' savundu. Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel 'in referandum önerisinin, geniş çerçevede bir tartışma sürecinin gereğini ortaya koyduğunu söyleyen Fischer, AB zirvesinde Türkiye ile müzakerelerin 3 Ekim 2005'te başlatılmasının kararlaştırılmasından ''memnuniyet duyduğunu'' ifade etti. Fischer, ''Referandum ile AB ülkelerindeki tüm insanların Türkiye'nin müzakere süreci sonunda tam üye olup olmayacağına ilişkin demokratik haklarını kullanmaları hakkı verilmiş olacaktır'' diye konuştu. Fischer, ''eğer AB genelinde bir referandum yapılması mümkün olmazsa o zaman Avusturya'da geniş siyasi bir çerçevede konunun tartışılması ve referandum yapılması gerektiğini'' söyledi.

'Dışlamak istemiyoruz'

Fransa'da iktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) Başkanı Nicolas Sarkozy ise France-2 televizyonuna verdiği demeçte, Türkiye'ye tam üyelik yerine ''imtiyazlı ortaklık' ' verilmesinden yana olduğunu belirtti. Nicolas Sarkozy, ''Kimse Türkiye'yi dışlamak istemiyor. Türkiye büyük bir medeniyet. Türkiye'ye tam üyelik yerine imtiyazlı ortaklık verilmesinden yanayım. Çünkü zaten Avrupa Birliği'ne üye 25 ülke var'' dedi.

Almanya'da CDU Yönetim Kurulu üyesi Emine Demirbüken-Wegner, partisine ve tüm Almanlara, Türkiye'ye AB üyeliği için adil bir şans verilmesi çağrısında bulundu. 

sayfa başına dön