Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 

 

KÜRTLER BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU İSTİYOR

Ümit ENGİNSOY

Iraklı Kürtler, bağımsızlık çabalarını artırıyor. Kuzey Irak'ta başlatılan girişim sonucu, bölgede bağımsız bir Kürt devletinin kurulması konusunda referandum yapılması için 1 milyon 700 bin Kürtün imzası toplanmıştı. Bu yöndeki dilekçe, BM yetkililerine teslim edildi.

Dilekçeyi veren Kürt grubunun açıklamasında, Kürtlerin, etnik, kültürel ve felsefi açıdan Araplardan farklı olduğu savunuldu ve 80 yıldır Arap baskısı altındaki Kürtlere bağımsızlık veya Irak içinde kalma tercihinin referandum yoluyla sağlanması gerektiği ifade edildi. Aynı dilekçenin Irak hükümetinde de verildiği belirtildi.

'Musul'daki patlama intihar saldırısı'

Öte yandan Musul'daki ABD üssünde onceki gün meydana gelen büyük patlamanın intihar saldırısı olduğu, ABD Genelkurmay Başkanı Richard Myers tarafından açıklandı. Orgeneral Myers, çoğu asker 20'den fazla kişinin olduğu olayın, saldırganın vücüduna bağladığı patlayıcıları infilak ettirmesi sonucu meydana geldiğine inanıldığını belirtti. ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld de, Irak'ta şiddet olaylarının, 30 Ocak'ta yapılacak seçimlerden sonra da sürmesinin beklendiğini söyledi.

Bu arada Contrack International adlı Amerikan şirketi, Irak'taki güvenlik durumunun kötülüğünden dolayı, bu ülkeden çekildiğini açıkladı. Bu şirkete, Ocak ayında değeri 325 milyon doları bulabilecek inşaat ihaleleri verilmişti. Contrack International, Irak'ta iş yapmaktan vazgeçen ilk büyük Amerikan şirketi oldu.

ATEŞKES OLURSA 8 YILDA ÜYE OLUNUR

GAZETELER

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir , Türkiye'nin AB üyelik sürecinde Diyarbakır'ın öneminine dikkat çekerek ''Diyarbakır'la Ankara'nın buluşması demek, Ankara ile Brüksel'in buluşması demektir. Türkiye bunu başarırsa 8 yıl içinde AB'ye tam üye olur'' dedi. Baydemir, çeşitli temaslarda bulunmak için geldiği Stockholm'de gazetecilerin Türkiye-AB ilişkileriyle ilgili sorularını yanıtladı. Baydemir, Kürt sorununun çözülmesi halinde insan hakları ihlallerine karşı sıfır tolerans gösterme cesaretinin de ortaya konulacağını ifade etti. Kürt sorununun çözümü için ise Baydemir, ''Hem Türk hükümeti hem de Kürt muhalefeti derhal kayıtsız koşulsuz, çatışmasızlık haline geçmeli. Silahların susması ve susturulması gerekiyor. Artık insanlarımızın yaşamını yitirmemesi gereklidir. Ne asker, ne polis ne de dağdaki. Hiçbir kimse yaşamını yitirmemelidir'' çağrısı yaptı.

Baydemir, konuşmasında daha önce talep ettiği ateşkes çağrısının çerçevesini de genişleterek ''Dağdakilere siyaset yapma'' olanağı sağlanması isteğinde bulundu. Baydemir, ''Ne kadar Diyarbakır kalkınır ve başarılı olursa, bu o kadar Ankara kalkındı ve başardı sonucunu doğuracaktır. Gelin biz Ankara ile Diyarbakır'ı buluşturalım. Diyarbakır'la Ankara'nın buluşması demek Ankara ile Brüksel'in buluşması anlamına geliyor. Türkiye bunu başarırsa 8 yıl içerisinde AB'ye tam üye olur'' dedi.

 

sayfa başına dön