Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 

SAVAŞ KARŞITLARI 19 MART' TA

BÜTÜN DÜNYADA EYLEM YAPACAK

GAZETELER

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK), Ekim'de Londra'da yapılan Avrupa Sosyal Forumu'nda alınan karar doğrultusunda, "Amerika Birleşik Devletleri (ABD) İşgaline Ortak Olma!" kampanyası başlattı. Kampanya, 19 Mart'ta, Irak'taki işgale karşı tüm dünyada gerçekleştirilecek bir gösteri ile son bulacak.

Küresel BAK, kampanyayı ve etkinliklerini, bugün (Cuma) Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nde düzenlenen bir toplantı ile duyurdu. Toplantıda Küresel BAK'ın 2004 yılı faaliyetleriyle 2005 yılı hedeflerini anlatan Küresel BAK sözcüsü Tayfun Mater, kampanyayla ilgili bilgi de verdi.

"Türkiye işgalin suç ortağı oldu"

Mater, başlıca amaçlarını, "ABD ve Bush politikalarını; Irak'taki uygulamaları ve Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) tutumunu teşhir etmek ve buna karşı taleplerini dile getirmek" olarak özetledi.

1 Mart tezkeresinin reddi sonrasında gelişen süreçte, AKP politikalarıyla Türkiye'nin de Irak'a yönelik işgalin suçun ortağı olduğunu belirten Mater, ABD'nin ve işbirlikçilerinin Felluce'de gerçekleştirdiği katliamı hatırlattı ve şöyle konuştu:

"Ancak New York Times gazetesinin bile 'Dünyada artık iki süper güç var. Biri ABD, diğeri savaş karşıtı hareket' diyerek kabul etmek zorunda kaldığı bir gerçek var: Dünyada hala bu savaşa ve işgale karşı olan milyonlarca insan var ve sayıları giderek artıyor. Bu nedenle, 19 Mart 2005'te, işgal güçlerinin Irak'a saldırışının ikinci yıldönümünde yeniden sokaklara çıkacaklar."

Toplantıya, İstanbul Eczacı Odası'ndan Yusuf Telli, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'ndan (KESK) Sami Evren, Kristal-İş Sendikası'ndan Zafer Aydın, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nden (TMMOB) Tayfun Mater, Sosyal Demokrasi Vakfı'ndan (SODEV) Erol Kızılelma, Doğu Konferansı Girişimi'nden Kenan Çamurcu, İnsan Hakları ve Hürriyetleri Vakfı'ndan Osman Atalay, İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği'nden (Mazlum-Der) Mustafa Ercan, Greenpeace'den Banu Dökmecibaşı, TÜKODER'den Tayfun Sever ve Hava-İş Sendikası'ndan Atilay Ayçin katıldı.

Savaş karşıtlarının yeni randevusu: 19 Mart 2005

Geçtiğimiz Ekim ayında Londra'da yapılan Avrupa Sosyal Forumu'nda alınan karar doğrultusunda tüm Avrupa'da ve dünyanın geri kalanındaki bazı ülkelerde sendikalar, kitle örgütleri, siyasi partiler, savaş karşıtı kampanyalar ve sivil toplum kuruluşları, 19 Mart 2005 Küresel Eylem Gününde, ABD ve işgal güçlerinin Irak'a saldırışının ikinci yıldönümünde işgale karşı çıkan gösteriler örgütleyerek sokağa çıkacaklar.

Türkiye'de de Küresel BAK, geçtiğimiz sene gerçekleştirdiği "Gelme Bush" kampanyasına benzer bir kampanyayı, "ABD İşgaline Ortak Olma!" sloganıyla örgütlüyor.

Kampanyada neler yapılacak?

Küresel BAK, kampanya sırasında şu eylem ve etkinlikleri gerçekleştirmeyi planlıyor:

* 2005'in Şubat ayında uluslar arası bir savaş karşıtı sempozyum

* 2005'in Mart ayında büyük bir kapalı salon konseri

* Kampanya boyunca çeşitli sembolik eylemler ve basın açıklamaları

* Küresel BAK aktivistlerinin bulunduğu il ve ilçelerde halka açık büyük toplantılar ve kahve toplantıları; yaygın afişleme ve bildiri dağıtımı; imza standları; rozet, tişört, sticker vb. malzemelerin yaygın dağıtımı

Küresel BAK, nedir?

Küresel BAK, 2003'ün Haziran'ında, tüm dünyada Tarık Ali, Howard Zinn gibi aydınların imzaya açtığı bir metnin Türkiye'de de imzaya sunulmasıyla kuruldu. Üç öncelikli hedefe sahipti.

1. Tüm Türkiye'de bir kampanya birliği inşa etmek. Bugün 40 ilde Küresel BAK aktivistleri savaş karşıtı kampanyalar örgütlüyorlar.

2. Küresel anti kapitalist savaş karşıtı hareketle ilişkilerin çok daha organik bir hale getirilmesi. Küresel BAK Türkiye, 2003'te Paris'te, 2004'te Londra'da yapılan Avrupa Sosyal Forumlarına; 2003'te Kahire'de yapılan Dünya Savaş Karşıtları Konferansı'na, 2004'te Beyrut'ta yapılan Dünya Savaş Karşıtları Buluşması'na katıldı. Türkiyeli savaş karşıtları şimdi de 2006'nın Mart ayında Yunanistan'da yapılacak olan Avrupa Sosyal Forumu'na hazırlanıyorlar.

3. Küresel BAK, kuruluş metninde de belirtildiği gibi, "Örgütsüzleri harekete geçirme"yi amaçladı.

Küresel BAK neler yaptı?

1. 27 Eylül 2003 Küresel Savaş Karşıtı Eylem Günü'nde tüm dünya ile birlikte Ankara'da sokağa çıktı. Eylemden önce 5 ilde imza kampanyaları başlattı. Eyleme Türkiye'nin her yerinden yaklaşık 10 bin savaş karşıtı katıldı.

2. 2004'ün Ocak ayından Haziran ayının sonuna kadar devam eden ve hem sloganı hem de logosu bütün Türkiye'ye mal olan "Gelme Bush!" kampanyasını örgütledi. Bu kampanya boyunca 40 ilde toplantılar yaptı.

24 Ocak'ta bir uluslar arası sempozyum düzenledi, 20 Mart Küresel Eylem Gününde tüm dünyadaki savaş karşıtları ile birlikte sokağa çıktı. Nisan'da İstanbul'da yapılan Avrupa Sosyal Forumu hazırlık toplantısında, Bush'un Türkiye'ye geldiği hafta Küresel Eylem Haftası olarak kabul edildi. 12 Haziran'da Göztepe Özgürlük Parkı'nda "Gelme Bush Şenliği" düzenledi. 19-25 Haziran tarihlerinde İstanbul'da "Bush Buluşmaları"nı düzenledi. "Gelme Bush" kampanyası, Bush'un İstanbul'da olduğu 27 Haziran'da Kadıköy'de yapılan ortak eylemle sonuçlandı. İstanbul'da 50 bine yakın kişi tepkisini sokağa çıkarak gösterdi.

3. 2003 ve 2004 yıllarının Ağustos aylarında BarışaRock antikapitalist müzik festivalini düzenledi. 2004'te festivale, Türkiye'nin her yerinden toplam 6 bin kişi geldi. BarışaRock festivali, 2005'te yeniden yapılacak.

4. 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Beşiktaş İskelesi'nde oturma eylemi yaptı.

5. 27 Eylül'de İntifada'nın yıldönümünde Galatasaray Postanesi'nin önünde basın açıklaması yaptı.

6. Ekim ayında "Bush'a hayır Irak'ta işgale son!" kampanyasını sürdürdü. 30 Ekim'de Taksim Gezi Parkı'nda "Bush'a Hayır!" eylemi yaptı.

7. ABD'nin Kasım ayında Felluce'ye başlattığı saldırının ardından 10 Kasım ve 25 Kasım'da Galatasaray Postanesi'nin önünde basın açıklamaları yaptı.

8. Diğer inisiyatiflerin düzenlediği savaş karşıtı etkinliklere; Sosyal Forum toplantısına katıldı. Uluslararası Tribunal etkinliğine destek verdi.

sayfa başına dön