Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 

AKP TEŞVİK FİYASKOSUNU GÖRMÜYOR , YA SİZ ?…

Özlem YÜZAK

O da, diğerleri gibi allanıp pullandı. Bölgesel eşitsizliği giderecek, istihdam sorununu çözecek, kalkınmaya katkısı olacak dendi. Yapılan uzun görüşmeler, yoğun tartışmalar sonucu 5084 sayılı yasa ile 36 ilin kapsama alınması kararlaştırıldı. DİE verilerine göre kişi başına geliri 1500 doların altında kalan 36 ilin yatırım teşvikinden yararlanması sağlandı. Yasa, bu illerde yatırım yapacaklara ücretsiz arsa tahsisi, ucuz enerji, SSK ve vergi indirimi gibi avantajlar sağlayacaktı. 36 ilin kimi sevindi, kimi her zaman olduğu gibi avcunu yaladı. Aynı şartlar söz konusu iken neden yatırımcı gidip Hakkâri'yi tercih edecekti ki. Nitekim, yatırım miktarı sıralamasında Ağrı, Ardahan, Kars, Hakkâri, Muş ve Bayburt son sıralarda kaldı. Aradan 9 ay geçti. Bugün gelinen noktada Türkiye'deki toplam 81 ilin çoğu birbirine girmiş, komşu iller küsmüş durumda.

Örneğin, Niğde, yeni teşvik yasasından yararlanılamaması halinde referandum ile komşu Aksaray'a bağlanmak istediğini açıkladı. Niğdeli işadamlarına göre, kişi başına düşen GSMH'si 1500 doların bile altında olan Niğde'ye, yapılan yanlışlıklar sonucu 1781 dolar gibi bir rakam çıkartılarak teşvik kapsamı dışında bırakılmış. 1999 Marmara depremi sonrasında Bolu'dan ayrılıp il ilan edilen Düzce'nin teşvik yasasından yararlanarak kendilerinin göz ardı edilmesi Boluluları hayli öfkelendirmiş durumda. İş dünyası, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar, ziraat odaları, 'il platformu' oluşturarak kendilerine haksızlık yapıldığını, DİE'nin 'hesap-yöntem' hatası sonucu Bolu'nun milli gelirden aldığı payın yüksek gösterildiğini ve depremden ciddi zarar gören bu ilin kendi kaderi ile baş başa bırakıldığını dün bir bildirgeyle dile getirdiler.

Elazığ başka âlem. Keban Barajı nedeniyle geliri 1704 dolar çıktığı için teşvik yasasından yararlanamadığından şikâyet ederek Danıştay'a başvuruyor. Trabzon, teşvik yasasının, eski işletmeleri de kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesini istiyor.

CHP, Sakarya'nın da teşvik kapsamına alınmasını öngören bir yasa teklifi hazırlığında.

İşin ilginci herkes birbirine girmişken ve uygulanan teşviklerin yarar zarar hesapları henüz yapılmamışken AKP hükümeti tutuyor yatırım teşviklerini ''2000 dolar ve altındaki iller'' olarak genişletiyor. Ve kakafoniye bu kez ''Teşvik kapsamına girecek ve aynı ürünü yüzde 30 daha ucuza mal edecek olan Gaziantep, Kahramanmaraş ve Hatay ile rekabet etme şansımız yok'' diyen Mersin ve Adana da katılıyor.

Komedi filmi gibi değil mi? Ülkede bölgeler arası eşitsizliğin giderilmesi amacıyla yapılan uygulama haksız rekabeti körüklüyor, insanlar birbirine düşman hale geliyor. Tüm bunlar olurken ülkenin başbakanı televizyon ekranlarında herkesin gözünün içine baka baka ekonominin ne kadar iyi olduğunu anlatıyor. Peki, yasa ile sadece 15 kişilik istihdam yaratılan Muş, 23 kişiye yeni iş kapısı açılan Bingöl ne bekliyor? Bu tür teşviklerin yıllardan beri işe yaramadığı, ülkenin hâlâ doğru dürüst bir kalkınma stratejisi oluşturamadığı gerçeği neden bir türlü suratlara çarpılamıyor.

AB'ye üyelik 'en önemli proje' olarak kamuoyuna sunulabiliyor da, kendi kalkındırma stratejilerimiz olmadan AB'nin de işe yarayamayacağı görülemiyor.

Hâlâ yüzde 40'ı tamamlanamayan GAP ve benzeri bölgesel projeler üzerinde yoğunlaşmak, sınırdaş ülkelerin ihtiyaçlarına göre üretim profillerini belirleyerek buna yönelik teşvikler sağlamak, altyapı yatırımlarına ağırlık vermek gibi konular, fazla 'stratejik' geliyor anlaşılan.

Pespembe tablolar çizerek afyon yutturma becerisi ise, hakkını vermek gerek bu iktidarın en başarılı politikası...

Cumhuriyet’ten alınmıştır

 

sayfa başına dön