Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 

ÖDP’NİN 4.BÜYÜK KONGRESİ YAPILDI


Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin (ÖDP) geçtiğimiz hafta sonu yapılan 4. Olağan
Kongresi'nde Genel Başkanlığa tekrar Hayri Kozanoğlu seçildi.

Kongre sonrasında yayınlanan Sonuç Bildirgesi'nde Avrupa Birliği'nin şu an sermaye hegemonyasına dayalı bir birlik olduğunu söylendi ve ÖDP'nin "Emeğin Avrupası" ve "Emeğin Türkiyesi" mücadelelerini ayrılmaz bir bütün olarak gördüğü belirtildi.

Bildirge'de şu noktalar vurgulandı:

* ÖDP, işgal güçlerinin Irak'tan çekilmesini ve halkların kendi kaderini özgürce belirleme hakkını savunur. Filistin halkıyla dayanışmayı sürdürür.

* Kıbrıs'ta iki toplumlu iki bölgeli ve federasyona dayalı barışçıl bir çözümü destekler.

* Kürt sorunuyla ilgili bir genel af ilan edilmesini, köye geri dönüşlerin sağlanmasını ve zararların tazmin edilerek insanca yaşam koşullarının sağlanmasını savunur.

* ÖDP, tarımın sermayenin karlılık kriterlerine göre değerlendirir ve verimlilik ve ekolojiyi bir arada alan bir dönüşüm programını savunur.

Bildirgede, sosyalist hareketin bugün en önemli sorununun "ciddi bir toplumsal muhalefet hareketi yaratamaması" olduğu söylendi ve partinin aşağıdan yukarıya toplumsal hareketler yaratmayı ve tüm toplumsal muhalefet güçlerini ortak mücadeleye davet ettiği söylendi.(EÜ)

Parti Meclis üyeleri listesi şöyle:

Abdullah Aysu, Abdullah Kahraman, Ahmet Asena, Alev Antmen, Ali Yiğit, Alper Taş, Asaf Pınarbaşı, Başaran Aksu, Berfin Kayısı, Bilge Seçkin, Bülent Forta, Cem Doğan, Cengiz Göltaş, Devrim Cem Erturan, Doğan Çetinkaya, Ecehan Balta, Ekrem Tükenmez, Erbay Yucak, Erhan Keleşoğlu, Esin Yelekçi, Fatma Ergün, Fatma Tanış, Foti Benlisoy, Funda Ekin, Füsun Erol, Gökhan Kaya, Hakan Tahmaz, Hamiyet Kızıler, Hanefi Durmuş, Hasan Karagöz, Hasan Tatar, Hasan Yağız, Haydar İlker, Hilal Yaman, Huriye Candan, Hüseyin Çağlar, İbrahim Akın, İbrahim Aydın, Kemal Ulusaler, Kıvanç Eliaçık, Koksal Aydın, L. Nilgün Aklar, Mahmut Memduh Uyan, Masis Kürkçügil, Nermin Kaplan, Nuriye Öztürk, Ömer Tan Bastı, Önder İşleyen, Özgür Bozdoğan, Özgür Can Sunata, Pertev Aksakal, Sevgi Binbir, Sezai Temelli, Sinan Tutal, Stefo Benlisoy, Tanay Sıtkı Uyar, Vahit Genç, Yılmaz Eren, Yılmaz Topaloğlu, Zeynep Ekin Aklar

Merkez Disiplin Kurulu Üyeleri:

Ayşe Yıldız, Celal Musaoğlu, Haşim Aydıncak, Mehdi Bektaş, Mevlüt Çoban, Nermin Bıçak, Nurten Çağlar Yakış

 

sayfa başına dön