Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 

MUHALEFET GENİŞLEYECEK

Ebru ERDOĞAN

 

ÖDP Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu , partisinin, önümüzdeki dönemde, dünyanın her yerinde Türkiye ile benzer sorunları yaşayan insanların örgütleriyle birlikte, eylemlerine devam edeceğini söyledi. ÖDP'nin ''özgürlükçü sosyalizm'' in temsilcisi olduğunu belirten Kozanoğlu, toplumsal muhalefeti genişleterek sürdüreceklerini kaydetti.

ÖDP Genel Başkanı Kozanoğlu ile hafta sonunda gerçekleştirilen partisinin 4. Olağan Genel Kongre'sinin ardından, ÖDP'nin hedeflerini konuştuk.

- Kurultayda öne çıkan konular neydi?

KOZANOĞLU- Bu kurultayda, çoğulculuk, katılımcılık ve demokrasinin, parti delegeleri tarafından içselleştiğini gördük. Önergeler verildi, eleştiriler dillendirildi. Türkiye'de, koltuk kavgalarının bitmediği siyasi partileri göz önüne alırsak, bu kurultayı kazanım olarak görüyoruz. ÖDP bu haliyle, özgürlükçü sosyalizmin temsilcisidir.

- Özgürlükçü sosyalizm tanımını biraz açabilir misiniz?

KOZANOĞLU - Özgürlükçü sosyalizm, emek-sermaye çelişkisinde, emekten yana olmaktır. Aynı zamanda, toplumdaki tüm egemenlik ilişkilerine karşı çıkmaktır. Biz eşitliği ön plana çıkaran, ''ortodoks sosyalizm'' anlayışına karşı, eşitlik ve özgürlüğü eş değer, birbirini destekleyen iki öğe olarak görüyoruz.

- AB'ye bakışınız nedir?

KOZANOĞLU - AB'nin bir sermaye projesi olduğunu biliyoruz ve anti-demokratik karar alma mekanizmalarını eleştiriyoruz. Ama bunun yerine, ulusal kaygıları ön plana çıkarmayan, sosyal, emeğin Avrupasına destek veriyoruz. Dünyanın her yerinde, benzer sorunlarla, IMF reçeteleriyle karşılaşan halkların, birlikte mücadele vermesi gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle ''Avrupa bize dar gelir'' diyoruz.

- Genel kongrede Yunanistan, Kıbrıs Rum ve Türk kesiminden konuklarınız vardı. Kıbrıs sorunuyla ilgili nasıl bir tablo ortaya çıktı?

KOZANOĞLU- Biz iki toplumlu federal ve birleşik bir Kıbrıs'ın mücadelesini veriyoruz. Kıbrıs Türk solunun tercihi, Annan Planı'nın desteklenmesinden yanaydı. Biz de çözüm için ''evet'' ten yana bir tavır ortaya koyduk. Kıbrıs'ta ''Kıbrıslılık'' kimliği taşınmalı. Ama savaşlar, çatışmalar nedeniyle biz bunun çok uzun zaman alacağını gördük. Merkezin solunda yer alan herkesin Annan Planı'ndan yana olduğu Kıbrıs'ta, ambargoların kalkmasını, birleşik Kıbrıs'ın yaşama geçmesini istiyoruz.

- Kongrenizin yapıldığı sırada CHP'nin olağanüstü kurultayında olaylar çıktı. Siz parlamentoda solun temsilcisi olan CHP'yi nasıl görüyorsunuz?

KOZANOĞLU- CHP, IMF politikalarını, NATO'yla ilişkileri, kendisinden ayrıştıramıyor. Temel konularda muhalefet yapmakta yetersiz kalıyor. CHP'nin tek gücü, tarihten gelen bağı. Seçmenin hoşnutsuzluğuna karşın, yüzde 10 barajın da etkisiyle, parlamentoya girebilen CHP, kitlelere umut veremiyor.

- AKP hükümetinin politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

KOZANOĞLU- AKP yurttaşlara, kendi üst özgüçlerinin olmadığını, Türkiye'nin kapitalist sistem içindeki yerini değiştiremeyeceğini söyleyen, umutsuzluk aşılayan bir parti. İnsanlara vaadi bile yok. Çünkü bunların gerçekleşmeyeceğini anlatıyor. Öte yandan, yerli yatırım, yabancı sermaye gelecek, onlar akan sudan kovalarını doldururken, insanlar sızıntıdan pay alacak, yani ''sızıntı ekonomisi'' nin bir parçası olacak. AKP bugüne kadarki başarısızlıklarını, AB'nin arkasına sakladı. Ama müzakerelerin en az 10 yıl süreceğini artık herkes biliyor. AB'nin anlık radikal değişiklikler getirmeyeceği, halk tarafından anlaşıldı. AKP'nin balayı sona erdi. Artık AKP'nin sıradan insanlara karşı küstah tutumunun görüleceği, muhalefetin öne çıkacağı bir dönem geldi.

 

sayfa başına dön