Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 

ERDOĞAN,STAR’I 

CHIRAC’IN ŞİRKETİNE SATACAK

Erol ÖNDEROĞLU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bir mektup gönderen Uluslar arası Gazeteciler Federasyonu (FİJ) ile Uluslar arası Basın Enstitüsü (IPI), "Star" gazetesi çalışanlarının içinde bulundukları durumu kaygıyla izlediklerini bildirdiler.

Örgütler, işlerine son verilen 650 çalışanın yeniden işe alınması ve tazminatlarının ödenmesi için hükümeti göreve çağırdılar.

Gazi üniversite İletişim Bilimleri Fakültesi öğretim görevlisi ve gazeteci Emre Aygen, Bakan Abdullatif Şener'in "380 gazeteci kendi istekleriyle istifa ettiler" şeklindeki açıklamasını eleştirdi.

Aygen, ulusal medya kuruluşlarında "yabancı sermaye oranlarının yüzde 49'un üzerine çekilmesi"nin "Star" medya grubunun, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın kardeşinin şirketine satılmasına hizmet ettiğini savundu.

"Türk hükümeti mahkeme kararı tanımıyor"

Aralık 2004'te hükümetin gazete yönetiminin kontrolünü eline geçirdiğini bildiklerini ifade eden FİJ ve IPI basın örgütleri, 682 çalışanın önceden duyuru yapılmaksızın tazminatsız sokağa atılmasını eleştirdiler.

500 bin üyeli FİJ ile 120 ülkede üyesi bulunan IPI'ın açıklamasında, "Mahkemeler meslektaşlarımızın işe iadelerine ve tazminatlarının ödenmesine karar vermesine rağmen hükümetiniz, mahkeme kararını inkar ederek gereğini yapmıyor" denildi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile ortak hareket ettiklerini açıklayan FİJ, sendikanın hükümet kararının yol açtığı sonuçları derin endişe ile takip ettiğini bildirdi.

FİJ, krizin bir an önce sonlandırılması için hükümetten harekete geçmesini ve çalışanları bu zor durumdan kurtarmasını istedi.

Aygen: Başbakan Star'ı Fransız şirketine ayırdı

Gazi üniversite İletişim Bilimleri Fakültesi öğretim görevlisi ve gazeteci Emre Aygen, Star Grubu'ndan kovulan 380 çalışanın durumunun üç kez Meclis gündemine soru önergesi ile geldiğini kaydederek, Bakan Abdullatif Şener'in önergelerden birini "380 gazeteci kendi istekleriyle istifa ettiler" şeklinde yanıtladığını söyledi.

Şener'in açıklamasına tepki gösteren Aygen, "Gerçekten biz istifa ettiysek, sözleşmeyi feshettiğim için milyarlarca lira ödemem gerekmez mi? Niçin bunun peşine düşmediler?" dedi.

17 Aralık Avrupa Birliği Zirvesi'ni beklediklerini açıklayan Aygen, sonuç alamayınca Avrupa ülkeleri Büyükelçilikleri ile görüşerek bazısından destek sözü aldıklarını söyledi.

Aygen, haklarını arayan çalışanlara hükümet yetkililerinin "Gidin, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ve Cem Uzan'dan alın" yaklaşımı sergilediklerini ifade etti.

Gazeteci Aygen, bugünlerde ulusal medya kuruluşlarının satışı için "yabancı sermaye oranlarının yüzde 49'un üzerine çekilmesi"nin "Star" medya grubunun, Başbakan Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın kardeşinin ortak şirketine satılmasına hizmet ettiğini savundu.

sayfa başına dön