Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

SAVAŞ KARŞITLARINDAN 
ŞAM’A DESTEK ZİYARETİ

Gazeteler

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu ve Doğu Konferansı Girişimi Türkiye'nin Irak işgaline katılmasına yol açacak 1 Mart tezkeresinin reddedilmesinin ikinci yıldönümünde ABD'nin Suriye'ye yönelik tehditlerini protesto etmek ve Suriye halkıyla dayanışmak amacıyla Şam'a ziyaret düzenliyor.

Bugün Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nde, ziyaret hakkında yapılan basın toplantısında Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına konuşan Tayfun Mater amaçlarının Bush'un İran ve Suriye'ye yönelik tehditlerinin arttığı bugünlerde dünyadaki savaş karşıtları ile birlikte Türkiye'deki savaş karşıtlarının da hala Irak'ta süren işgale karşı olduklarını ve ABD'nin yeni saldırılarına karşı sessiz kalmayacaklarını göstermek olduğunu söyledi.

19 Mart'a dikkat

Şam'a gidecek grubun içinde yer alan Doğu Konferansı Girişimi'nden Nuray Mert ise, "Bu yıl, 1 Mart tezkeresinin reddinin ikinci yıldönümünü kutluyoruz. Benzer bir tehlikenin ilk hedefi olarak gösterilen Suriye halkı ile dayanışmak ve onun ötesinde, Irak savaşının ikinci yıldönümü olan 19 Mart'ta, işgal ve neo-liberalizme karşı küresel eylem gününe dikkat çekmek ve bir ilk adım olarak sembolik bir hareket olarak Şam'a gitmeye karar verdik." dedi.

1 Mart 2003 tarihinde, Türk askerinin yurtdışına gönderilmesi ve yabancı ülke askerlerinin Türk topraklarında bulunmasına ilişkin verilen tezkere 264 evet oyuna karşılık salt çoğunluk olan 267 bulunamadığı gerekçesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde reddedilmişti.

Mater, Türkiye kamuoyunun bugün de ezici çoğunlukla işgale ve savaşa karşı olduğunu belirterek "Kamuoyunun vicdanının sesi olmak ve buna karşı işgal ve işgal tehditlerini haklı çıkarmak yönünde çaba sarf edenlerin gayretlerini boşa çıkarmak zorundayız. Bölgemizde yeni bir işgal daha fazla kan gölü istemiyoruz. Bu noktada tehdit altında olan Suriye halkı ile dayanışma içinde olmak gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

Mater, sivil bir hareket olarak sembolik dayanışma eyleminin resmi yönetime destek olarak algılanmaması gerektiğine dikkat çekti.

Yola çıkış Ankara'dan

Türkiye'deki savaş karşıtları, 1 Mart Salı günü Ankara'dan Suriye'ye gitmek üzere yola çıkacaklar. Savaş karşıtları, yola çıkmadan önce Ankara'da Turan Güneş Bulvarı Mado Pastahanesi önünde saat 11:00'de bir basın açıklaması yapacak.

Ankara'dan öğlen saatlerinde Şam'a gitmek üzere yola çıkacak grubun içinde Can Dündar, Mete Çubukçu, Nuray Mert, Roni Margulies, Yıldız Önen, Mehmet Bekaroğlu, Nihat Genç, Hülya Aktaş, Hakan Tahmaz, Kenan Çamurcu, Hakan Albayrak, Murat Utku, Gencay Gürsoy gibi kurum temsilcileri, gazeteci, yazar ve aktivistlerin bulunduğu savaş karşıtları yer alıyor.

Çarşamba günü Şam'a varacak ekip sivil toplum kuruluşları, yazarlar ve üniversitelerden temsilciler ile bir dizi toplantılar yapacak. Perşembe günü Suriye Gazeteciler ve Yazarlar Sendikası'nda ortak bir basın açıklaması yapacak Türkiyeli savaş karşıtları daha sonra Halep'e geçecekler.

 

 

sayfa başına dön