Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 

 

HER YER SEKA HER YER DİRENİŞ

Kemal ÖZMEN

 

İstanbul SEKA İşçileriyle Dayanışma Platformu Girişimi,İzmit SEKA işletmesinin kapatılmasına karşı direnişi sürdüren işçilere destek vermek için eylem yaptı. Yapılan basın açıklamasında, SEKA İzmit işçilerinin fabrikayı, Uluslararası Çalışma Örgütü ILO'nun 87 sayılı sözleşmesinin kendilerine verdiği haklar doğrultusunda terk etmediği söylendi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İstanbul İl başkanlığı önünde gerçekleştirilen eylemde konuşan Selüloz-İş Sendikası İzmit Şubesi Başkan Vekili Nazmi Sapmaz, Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nde SEKA'nın kapatılmasına ilişkin çıkacak karar ne olursa olsun fabrikada üretim başlayana kadar direnişin süreceğini söyledi.

Hükümet yargı sürecine müdahale etti

İstanbul SEKA İşçileriyle Dayanışma Platformu Girişimi adına açıklama yapan Tekstil-İş Sendikası Genel Başkanı Ayşe Yumru Yeter ise hükümetin yargı sürecine müdahalede bulunduğunu öne sürerek, "Ankara 9. İdare Mahkemesinin SEKA'nın kapatılma kararına karşı verdiği geçici yürütmeyi durdurma kararından beri hükümet sözcüleri, yargı sürecini etki altına almayı amaçlayan açıklamalarda bulundu. Medyada, yandaşları kalemlere, hukuki sürecin boşa çaba olduğu yönünde yazılar yazdırdılar" diye konuştu.

Sapmaz SEKA'nın, söylenildiği yada ileri sürüldüğü gibi bir "hurda yığını" olmadığını belirterek "Bu gerçeğin en büyük kanıtı, Özelleştirme İdaresi'nden yapılan açıklamalardaki çelişkilerdir. Özelleştirme İdaresi, 'öldü' dediği makineleri özel sektöre satacağını, özel sektörde bu makinelerin verimli olarak çalışacağını söylemektedir. Eğer makineler ölmüşse özel sektörde nasıl canlanacaktır?" diye konuştu.

Kamu yararı gerekçesi

Kamu yararını gerekçe gösteren hükümetin uygulamalarında çelişkiler olduğunu söyleyen Sapmaz, şunları söyledi:

"Bursa 2, İdare Mahkemesi 52.1 milyon dolarlık SEKA Balıkesir işletmesinin 1.1 milyon dolara satılmasını, kamu yararına da özelleştirmenin mantığına da aykırı bularak iptal etmiştir. Kamu yararını gözetenler neden yargı kararını uygulayıp Albayraklar A.Ş'den işletmeyi geri almamaktadır?

SEKA'nın 1,600 dönümlük arazisini KOÇ FORD ortaklığına bedavaya verip, ihtiyaç fazlası gayrimenkulleri bedelsiz olarak devretmek, görev zararı olarak söylenen bedeli 6 yıl sıfır faizle bekletip SEKA'ya ödememeleri de mi, kamu yararının bir gereğidir?

Kamu yararı Dünya Bankası raporlarında dile getirilenleri sorgusuz sualsiz uygulamak mıdır?

Anayasada tanımlanan sosyal devleti istemek, Anayasa Mahkemesi'nin ısrarla altını çizdiği, özelleştirme için gerekli koşullar olarak belirlediği temel ilkeleri talep etmemiz üzerine, Dünya Bankası'nın sözlerini aynen tekrarlamak mı kamu yararıdır?

Yunanistan'ın üçte biri kadar kağıt tüketirken dahi, kağıt gereksiniminin %38'ini ithalatla karşılayan bir ülkede; büyüyen kağıt pazarını dikkate alarak mutlak anlamda ithalatçı olacağımıza dikkat çekmek, kağıt sanayisinde dışa bağımlılığa karşı çıkmak mı, kamu yararına aykırıdır?"

Kapatma talimatları hukuksuz

Ayşe Yumru Yeter, AKP'nin sahte vaatlerine kanmış, onu umut sanmış geniş halk kesimlerince gerçeğin hızla kavranmaya başladığını belirterek "Ülkenin dört bir yanında emekçiler şimdi bir isyan türküsünü söylemeye başlıyorlar. Şimdi SEKA işçilerinden TEKEL işçilerinden, TÜPRAŞ işçilerinden, TELEKOM işçilerinden, Denizyolları işçilerinden, EGO işçilerinden, özelleştirme - yok etme uygulamalarıyla karşı karşıya bütün işyerlerinde emekçilerden yükselmeye başlayan ses, bizi mülksüzleştirenlerin mülksüzleştirileceği güne kadar sürecek isyanın sesidir" diye konuştu.

SEKA Genel Müdürlüğü'nün, yürüyen hukuki sürece rağmen, İşletmeler Müdürlüğü'ne
kapatma hazırlıkları konusunda talimat yazıları göndermesini eleştiren Yeter, "Bütün bunlar kendilerini ülkenin efendisi bilenlerin kanun tanımazlıklarıdır.
Ancak bilinmesi gereken şudur; Bu kanun tanımazlık karşısında kanun, geçer söz, SEKA işçilerinin mutlak haklılığından gücünü alan direniş iradeleridir; SEKA işçilerinin sözüdür" diye konuştu.

6 saatte üretime geçebilir

SEKA'nın istenildiğinde 6 saat içinde üretime geçecek güce sahip olduğunu savunan Yeter şöyle devam etti:

"SEKA'nın kağıt makineleri artık özel sektöre yok pahasına satılmayacak, bundan sonra fabrikadan bir cıvata bile dışarı çıkarılmayacak, çalınmayacak. SEKA'ya yaratacağı katma değerin, önleyeceği ithalat değerinin yanında devede
kulak olan, gerekli 6 milyon dolar yatırım yapılacak.

SEKA'da yapılmak istendiği gibi, bugün yarın 724 işçi işsizler ordusuna katılacağına tersi olacak, ilk elde 500 kişilik yeni istihdam yapılacak."

"Seka Kapatılamaz", "SEKA'da direniş kazanacak", "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek" yazılı pankartlar taşıyan platform üyeleri eylem süresince "Her yer SEKA, her yer direniş", "Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek" sloganları attılar.

 

 

sayfa başına dön