Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 

SEKA'ya BÜYÜK DESTEK

Gazeteler

Türk-İş üyesi işçiler SEKA'nın kapatılmasını sabahın ilk ışıklarına kadar sürdürdükleri ''işyerini terk etmeme eylemi'' ile protesto ettiler. Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç , bu eylemin hükümete uyarı niteliğinde olduğunu ifade ederken protestocu işçiler ''Her yer SEKA, her yer direniş'' sloganları attılar.

Türk-İş'in, SEKA İzmit İşletmesi'nin kapatılmaması için direniş gösteren SEKA işçilerini desteklemek amacıyla başlattığı bir günlük ''işyerini terk etmeme'' eylemi, siyasi partiler, sendikalar, sivil toplum örgütleri tarafından dün gün boyu Türk-İş Genel Merkezi'ne yapılan ziyaretlerle toplumsal bir muhalefet gösterisine dönüştü.

Türk-İş Genel Merkezi'ni ziyaret eden KESK Genel Başkanı Sami Evren , AKP'nin SEKA'ya dokunmaması, parlamentoda görüşülmeye hazırlanan Sağlıkta Dönüşüm Projesi ve Sosyal Güvenlik yasa tasarılarından vazgeçmesi gerektiğini ifade etti. Evren, şöyle konuştu: ''Demokratik tepkiler sokağa taşmıştır. Bunun sonu hükümetin sonudur. Bu eylem mutlaka başarıya ulaşacaktır. SEKA ve Türk-İş işçisinin yanındayız.''

 Türk-İş Genel Başkanı Kılıç da akşam saatlerinde SEKA işçilerine destek amacıyla Basın-İş Sendikası'nın örgütlü olduğu Başbakanlık Basımevi'ni, Tarım-İş Sendikası'nın örgütlü olduğu Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nü ve Demir Yol-İş Sendikası'nın örgütlü olduğu TCDD Lokomotif Bakım Atölyesi'ni ziyaret etti. İşyerini terk etmeyen işçiler burada, ''İşçi düşmanı hükümet istifa, genel grev, genel direniş, her yer SEKA, her yer direniş, Türk-İş burada, hükümet nerede?'' sloganları attı. Türk-İş Genel Başkanı Kılıç, Behiçbey'deki TCDD Lokomotif Bakım İstasyonu'nda işçilere hitaben yaptığı konuşmada, eylemlerine Türkiye'nin her yerindeki işyerlerinden katılım olduğunu belirterek bunun SEKA işçisinin 43 gündür verdiği çileli direnç ve kararlılığa güç, destek verdiğini söyledi. Türk-İş Genel Başkanı, hükümeti de uyardı. Kılıç, ''Sosyal diyaloğu, sosyal barışı terk edenler aklını başına almazsa herhalde daha büyük birtakım tepkilerle karşı karşıya kalacaktır'' dedi. Kılıç, geçmişteki başbakanların ''Türk-İş'in sesine kulak vermediğimizden başımızı taşlara vurduk'' dediklerini ifade ederek seslerine kulak verilmesini istedi.

 Öte yandan, CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç ile milletvekilleri Bayram Meral, Mehmet Yıldırım ve Ergün Atay , eyleme destek amacıyla atölyeye geldi. Koç, ''SEKA bir sembol olmuştur. Türkiye'ye dayatılan plan, küçült, özelleştir, taşeronlaştır, terk et, üretmedir. Türkiye'nin çıkarlarını korumak için SEKA işçilerinin yanındayız'' dedi.

Demiryolu Atölyesi'nde eyleme katılan işçilerdehükümetin politikalarını desteklemediklerini belirterek, sonuna kadar SEKA'nın arkasında olduklarını IMF'nin uygulattığı politikalarla SEKA'nın birilerine resmen peşkeş çekildiğini kaydettiler.

 

EMEKÇİLER BAŞBAKANA HAKETTİĞİ YANITI VERECEKTİR

DİSK BASIN AÇIKLAMASI

Yıllardır hiçbir ekonomik ve sosyal hesabı yapılmaksızın yürütülmeye çalışılan özelleştirme saldırısı, AKP iktidarı tarafından daha da boyutlandırılmıştır.

Ülkemizin her yönüyle zararına olan ve birçok sektörde ülkemizi uluslararası sermayenin çıkarlarına bağımlı hale getiren bu politika nedeniyle üreten işletmeler kapatılmış, üretim azalmış, işsizlik artmış ve yoksullaşma yaygınlaşmıştır.

Özelleştirmenin yarattığı bir başka olumsuzluk ise tekelleşme ve buna bağlı olarak üretilen mal ve hizmetlerin fiyatlarında fahiş artışlar olmuştur.

Bir çok kentimizin en önemli üretim, istihdam ve gelir kapısı kapanmış, kentlerimizden göçler yaşanmış ve bu diğer kentlerde işsizler ordusuna katılımları artırmıştır.

Peki bu politikadan kazançlı çıkan kimlerdir; özelleştirmelerde rolü olan siyasiler, işbirliği içinde oldukları vurguncular ve ülke ekonomisini yavaş yavaş ele geçiren tekellerdir.

Kazananlar bir avuç, kaybedenler ise tüm halkımızdır.
SEKA işçilerinin göstermiş oldukları kararlı tutum ve eylem aslında yıllar önce ilk özelleştirme kararının açıklandığı gün uygulanması gereken tavırdır.

Özelleştirme kapsamına alınan ve hemen büyük çoğunluğu işsizliğe mahkum olacak SEKA, TEKEL, THY, TÜPRAŞ, PETKİM işletmeleriyle şeker, demir-çelik, maden ve enerji işkollarındaki tüm emekçilere karşı ülke olarak borcumuz bulunmaktadır.

Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun almış olduğu kararlar bu anlamda önemlidir. Ve eylem kararı Başbakan Erdoğan’ın göstermiş olduğu tepkiden sonra çok daha önem kazanmıştır.

Başbakan temsilcisi olduğu sermaye sınıfı adına Türkiye işçi sınıfına, emekçilerine, ülkemize sahip çıkan herkese karşı meydan okumuştur.

Türkiye işçi sınıfı iktidarın bu meydan okumasına gereken yanıtı en iyi biçimde vermelidir. Emekçiler en az iktidar kadar kararlı olduklarını göstermelidir. Bu nedenle Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun kararı ve Türk-İş üyelerinin bu kararın yaşama geçirilmesindeki tutumu çok önemlidir.

Azınlığın oyu ile parlamentoda çoğunluğu eline geçiren, böylece istediğini yapabileceğini sanan iktidarın pervasız uygulamalarına karşı emekçiler zaman geçirmeksizin eylemde birliği sağlamalıdır.

Bu kararın başarısı emekçilerin ortak tutumunda ve caydırıcı boyutlara taşınmasında olacaktır.

DİSK, Türk-İş Başkanlar Kurulu kararının Emek Platformu’nda hemen değerlendirilerek, yaygınlaştırılması gerektiğini savunmaktadır.

Bu nedenle DİSK tarafından Emek Platformu Başkanlar Kurulu’na şu öneriler taşınacaktır:

 Emek Platformu hızla bir
§ karar alarak iktidarla emekçiler arasındaki çatışmanın merkezi haline gelen SEKA işçileriyle emekçilerin buluşmasına zemin hazırlamalı, SEKA özelinde Başkana yüz binlerin katılımıyla Kocaeli’den yanıt verilmelidir.

 Başta emekçi
§ konfederasyon yöneticileri olmak üzere Emek Platformu Başkanlar Kurulu üyeleri iktidarın olası bir fiziki saldırısına karşı SEKA işçileriyle birlikte nöbet beklemelidir.

 SEKA Emek Platformu tarafından koruma altına
§ alınmalıdır.
DİSK, Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun almış olduğu kararı desteklemektedir.

Bu anlamda Konfederasyonumuz daha önce olduğu gibi üzerine düşen sorumluluklar çerçevesinde 4 Mart eylemine katkı vermekte tereddüt etmeyecektir.

DİSK özelleştirme, sosyal güvenlik, çalışma koşulları başta olmak üzere iktidarın başlattığı çok yönlü saldırıya karşı ortak bir mücadelenin örülmesi için tüm birimleriyle hazırlığa başlamıştır.


KÜRESEL BARIŞ VE ADALET KOALİSYONU

ALİAĞA’DA İŞÇİLERLE BULUŞTU.

Gazeteler

Petrol iş Sendikası Aliağa şubesinin 4 Mart 2005 Cuma günü düzenlediği, 19 Mart büyük İstanbul mitingine yönelik söyleşi,Türk iş’in almış olduğu genel eylem kararı nedeniyle sendika konferans salonundan, PETKİM ve TÜPRAŞ işyerlerine taşındı. SEKA direnişine destek verip işyerlerini terk etmeyen yaklaşık 1500 Petkim işçisine hitaben konuşan Bak sözcüsü Tayfun MATER;

Türkiye’de % 82 olan ABD karşıtlığının Petkim de %100 olduğunu görüyorum diyerek söze başlayan Mater, ABD halkıyla hiçbir sorunumuz yok, sorun saldırgan ve kural tanımayan ABD yönetimidir dedi.

Nasıl ki Vietnam savaşında ABD halkının savaş karşıtı muhalefeti başarılı olmuş ve ABD yönetimine geri adım attırmışsa, bugün de IRAK işgaline karşı aynı tavır geliştirilmelidir. Bizim gibi barışseverler çoğalarak sesimizi yükseltip ABD halkını ikna etmek zorundayız.

Barbar ABD yönetimine karşı kendi halkının büyük çoğunluğunun muhalefetini sağlamalıyız. Şu an IRAK’ta ortalama her gün 100 insan ölüyor ve 1500 üncü ABD askerinin tabutu evine yollandı. 5-6 bin ABD genci ise savaşta ölmemek için Kanada gibi ülkelere kaçmak zorunda kalıyor. IRAK halkı şu an beğenmediği Diktatör Saddam rejimini arar duruma gelmiştir. İşgalle birlikte iç savaş ta tırmanmaktadır. ABD, IRAK bataklığında yalnız kalmaya başlamıştır. Petrol üreten ülke olarak IRAK, şu an benzin ve mazot ithal eder durumdadır. Petrol iş sendikasının bir sloganı vardı “Bir özelleştirme harekatı: IRAK” bu tesbitin ne kadar doğru olduğu bugün ortadadır.

19 mart 2005 ABD IRAK işgalinin 2. yıldönümünde aynı 1 Mart 2003 teskere mitingi kadar çok olmalıyız. Bugün eğer IRAK tan çocuklarımız tabut içinde gelmiyorlarsa, 1 Mart 2003 te tezkere oylaması öncesi eylem ve tavırlarımızın etkisi olmuştur. 19 Mart’taki tavrımız da ABD ‘nin İRAN ve SURİYE gibi ülkelere saldırması için gerekli desteği bulmasına engel olabilir, -görüşü ne olursa olsun- tek amacı barış olan herkesi 19 Mart saat 12.00’deki İstanbul Kadıköy mitingine bekliyoruz. Bu eylem 44 ülkede ve ABD nin 400 ayrı şehrinde eş zamanlı olarak yapılacaktır dedi.

Daha sonra yine eylemde olan Aliağa Tüpraş işletmesindeki 500 kadar işçiye seslenen Mater’in konuşması sırasında işçiler sık sık Savaş ve ABD yönetimi karşıtı slogan attılar. İşçiler tarafından ilgi ile izlenen söyleşi sonunda şube başkanı İbrahim Doğangül 19 Martta yoğun bir katılımla İstanbul’da olacaklar.

BÜRO EMEKÇİLERİ İŞ BIRAKTI

Gazeteler

Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyeleri, dün ülke genelinde tam gün iş bıraktı ve Kızılay'da miting düzenledi. Mitingde konuşan BES Genel Başkanı Bülent Kaya , ''Ne kadar paran varsa o kadar sağlık, anlayışına karşı mücadelemiz sürecektir'' dedi.

İşyerleri önünde dün sabah saatlerinde toplanan ve BES Başkanlar Kurulu'nun kararı doğrultusunda ''Sosyal Güvenlik Reformu ve Gelir İdaresinin Yeniden Yapılandırılması yasa tasarıları ile kamu çalışanlarının iş güvencesini tehdit ettiği gerekçesiyle Personel Rejimi Yasa Tasarısı'nın geri çekilmesini'' isteyen üyeler, gruplar halinde yürüyerek, Kızılay'daki SSK İşhanı'nın önüne geldiler.

Burada düzenlenen mitingde konuşan BES Genel Başkanı Kaya, amaçlarının, kendilerini köleliğe layık gören AKP'ye karşı bir kıvılcım yaratmak olduğunu kaydetti. Bu kıvılcımı yakaladıklarını düşündüklerini ifade eden Kaya, ''Ne kadar paran varsa o kadar sağlık, anlayışına karşı mücadelemiz sürecektir. Yeni personel yasası ile çalışanları sözleşmeli olmaya zorlayan sistemi kabul etmiyoruz'' diye konuştu.Mitingde ''Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek'' , ''IMF'ye, Dünya Bankası'na, işsizliğe, işten atılmalara, emperyalizme hayır'' , ''Emekçiyiz, haklıyız, kazanacağız'' sloganları atan BES üyeleri davul zurna eşliğinde halay çektiler. KESK, Eğitim-Sen, Emeğin Partisi, Halkevleri, SDP, ESP üyeleri ile işten atılan EGO işçileri destek verdiği miting için emniyet kuvvetleri yoğun güvenlik önlemleri aldı.

 

sayfa başına dön