Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 

Sermaye demokrasisinin çıtasının yeri

Susurluk kazasının ortaya çıkardığı çirkefin kanalizasyonlara sığmadığı günlerde, sermaye gazetelerinin ve TV kanallarının "demokrasi kampanyası" herkesin hafızasındadır. Ama bugün; o günlerde,"Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" diyenlerin, bugün Ayhan Çarkınlar'ın, Korkut Ekenler'in "kahramanlıkları" ve "haksızlığa uğradıkları" konusunda yürüttükleri kampanya ise ibret vericidir.

Ayşe Arman'ın, geçen hafta, Ayhan Çarkın'la yaptığı röportaj da Çarkın bir kez daha sayısız insan öldürdüğünü, bir "rambo olarak ama emir komuta sistemi içinde görev yaptığı"nı bir kez daha açıklamasından sonra, Hürriyet gazetesinde Ertuğrul Özkök, "Bu işleri yapanlar yine lazım olur, yasalar onları korumalı" diyen bir yazı yazarak, sermaye güçlerinin, "demokrasi çıtası"nın yeni yerini tarif etti. Uzanların Star'ı ise; zaten çoktan, "Susurluk faili" kimi özel timcileri "kahraman polisler", Em. Yarbay Korkut Eken'i "Efsane Yarbay" olarak manşetlerine taşımıştı. Bu girişimlerden cesaret alan MHP'nin Ortadoğu gazetesi ve "din üstünden politika"nın öncü gücü TGRT'de de Özel Tim ekibi boy göstererek etrafa sitem ve tehdit yağdırdı. Dahası, Ortaoğu'dan Star'a, TGRT'den Hürriyet'e her sermaye fraksiyonu, bu ülkenin başka görüşteki, bir başka bir etnik kimliğe bağlı insanlarını öldürdükleri için övünen bu kişleri onların bağlı olduğu organizasyonu (eskiden bu organizasyona "çete" diyorlardı) göklere çıkarmaya koyuldular. Bu savunmanın dayandırıldığı "yeni konsept" ise; ABD'nin "terörizme karşı mücadele konsepti"dir.

Amerika'nın yarattığı "dumanlı hava"dan yararlanan tetikçiler ve arkasındakiler, olup bitenin kendilerini haklı çıkardığını "göreve çağrılacakları günlerin yakın" olduğunu söylüyorlar. Dahası, onların bu söylediklerine, her biri başka telden çalıyor görünen sermaye kesimlerinin medyası da yürekten katılıyor ve "tetikçi kahramanların maceralarını" överek, işsiz, eğitimsiz, geleceksiz, mesleksiz bıraktıkları milyonlarca genç için yeni "idealler" tarif ediyorlar. ABD eski Başkanı Regan Amerikan gençliğine "Rombo"yu "idol" olarak göstermişti. Şimdi de sermaye güçleri; o "dumanlı günlere" dönme heveslerinin ifadesi olarak, bu, cinayet makinesi olarak görev yatığını ilan edenleri "yine lazım olacak kahramanlar" olarak taltif ediyorlar.


Evrenselden Alınmıştır

 
sayfa başına dön