Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 
GÖKÇESU MADEN İŞÇİLERİ 
ABANT'TA TİSK'İ VE ONLARIN DAVETİNE UYAN MİLLETVEKİLLERİNİ 
PROTESTO ETTİÖnümüzdeki günlerde TBMM'de görüşülmeye başlanacak olan İş Güvencesi Yasa Tasarısı'nı engellemeye çalışan TİSK, Abant'ta bir toplantı düzenleyerek, bu toplantıya aileleriyle birlikte Milletvekillerini davet etmiştir.
"Çalışma Hayatında Çağa Uyum" adıyla bugün Abant Palas Otel'de başlayan ve yarın da devam edecek toplantıda Milletvekilleri İş Güvencesi Yasası'nın çıkarılmaması yönünde "ikna"ya çalışılacaktır. Ancak aldığımız bilgilere göre TİSK'in bu davetine sadece "iknaya açık 14 Milletvekili" katılmıştır. 

İş Güvencesinden yoksun, sendikaya oldukları için işten atılan Gökçesu Maden İşçileri ve aileleri de TİSK'in toplantısını duyar duymaz sendikaları Dev.Maden-Sen öncülüğünde Perşembe gününden itibaren hazırlıklara başlamış, kiralanan otobüs ve minibüslerle bugün sabah saat 05:45'de iki ayrı yoldan Abant'a hareket etmişlerdir. Abant yol ayrımında Hak-İş ve Belediye-İş üyesi işçilerle buluşan Gökçesu Maden İşçileri ve aileleri, Abant girişinde jandarma tarafından yolları kesilmiş ve GBT (Genel Bilgi Tarama) işleminin ardından Abant'a hareket etmişlerdir. Abant'ta girişinde jandarma; "burası turizm bölgesi burada gösteri yapamazsınız" diye uyarmış, İşçiler ve aileleri TİSK'in toplantı yaptığı Abant Palas Oteli'ne yaklaştırılmamış, yaklaşık 600 metre uzakta Abant gölünün karşı kıyısında bekletilmiştir. Kitle, bulundukları yerde ıslık çalarak, slogan atarak ve davul-zurna eşliğinde halay çekerek İŞ GÜVENCESİ YASASI'nın çıkarılmasını engelleyen TİSK'i ve onu destekleyen Milletvekillerini protesto etmişlerdir. Bu arada TİSK Genel Başkanı Refik BAYDUR, protestocu işçilerin temsilcileriyle görüşme talebinde bulunmuş ancak işçiler, BAYDUR'la görüşmeyi reddedip kendi Konfederasyonlarının yöneticileriyle görüşmesini istemişlerdir. 
Çekilen halaylar ve protesto gösterilerinin ardından saat 13:00 civarında medya mensuplarına basın açıklaması yapılmıştır. Daha sonra maden işçilerinin eşlerinden 16 kişi Bolu'da bugün kadınların düzenlediği "8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği"ne katılmak için Bolu'ya hareket etmiştir. Saat 14:00'te protesto eylemi bitirilmiş, Belediye-İş üyeleri Şube Başkanları Erdoğan KEFELİ öncülüğünde Bolu'ya, Hak-İş üyeleri yöneticileri Abdulkadir ÇELEBİOĞLU ile birlikte Ankara'ya, Gökçesu Maden İşçileri ise Dev.Maden-Sen Genel Sekreteri Yunis AKBAĞ ile beraber Gökçesu'ya geri dönmüşlerdir.  

 
sayfa başına dön