Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 


Yayın Yönetmeni'nden

 Kapitalizmin küresel saldırısının jandarması ABD dünya haritasını yeniden çizme gayretlerini sürdürüyor. Afganistan, Filipinler, Kırgızistan, derken Gürcistan, yakında Irak ve daha başka yerlerde ABD askerini ve gelişmiş silah teknolojisini dünya bir kez daha görmeye hazırlanıyor. 

ABD'nin maşası İsrail Filistin katliamının sürdürüyor. Araplar İsrail'in Filistin katliamını durdurması karşılığında İsrail'i tanıma rüşvetini öne sürdüler. "Batı" dünyası bu Arap önerisini pek sevdi. Küresel yayılmacılığın hukuki yanı olarak değerlendirilebilecek bu gelişim Filistin davasına Arapların ihaneti olarak tarihe geçecektir. 

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in ABD'den aldığı istihbarata göre Amerika Irak'a Kuzeyden (yani Türkiye'den) Haziran ayından sonra 250 bin kişilik bir orduyla saldıracak. Bir başka gazete haberine göre ABD Irak saldırısı için İngiltere'den 25 bin asker talep etmiş. Çiller'in istihbaratındaki 250 bin askerin milliyeti belli değil. İkinci habere göre bunun 25 bini İngiliz, geri kalan 225 bininin Türk askeri olma ihtimali kuvvetli. Ne hükümet ne meclisteki siyasi partiler ABD'nin Irak saldırısında Türkiye'nin alacağı rol konusunda ciddi hiç bir şey söylemiyorlar. Ve 19 Mart'da ABD Başkan Yardımcısı Dick Channey'in Ankara'ya geliyor.

Böylesine kritik günler yaşarken meclis dışındaki siyasi partilerden ve muhalefetten savaş konusunda ciddi hiç bir ses çıkmıyor. Türkiye adeta kaderine razı olmuş kurbanlık koyun gibi sessizce başına gelecekleri bekliyor. 

 .. 

 
sayfa başına dön