Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 


İngiltere'de Irak Kaygısı
 

İngiltere ordusu, hükümete karşı alışılmamış bir tutum alarak, muhtemel bir Irak operasyonu konusunda Başbakan Tony Blair'i uyardı. Ordu yetkililerinin önceki akşam ilettiği uyarıda, Irak'a yönelik bir saldırının "başarısızlığa mahkûm olduğu" ve İngiliz askerlerinin, bir hiç uğruna ölebileceği ifade edildi.

The Observer gazetesinde dün yayınlanan habere göre, ordu komutanları, savaş ile ilgili her adımın "olağanüstü dikkatle" atılmasını isteyerek, askerlerin, "açık uçlu bir çatışmada risk içinde boğulma" olasılığı ile yüz yüze olduğunu dile getirdiler.

25 bin asker istediler

ABD yönetimi, İngiltere'den, hazırlanan işgal kuvveti için 25 bin asker talep etmişti. Başbakan Tony Blair de, Barcelona zirvesinde diğer Avrupa hükümetlerini Irak saldırısı konusunda ikna etmeye çalışmış, ancak başarılı olamamıştı.

İngiliz askeri kaynakları, hükümetin Irak konusunda net bir siyasi tutumunun olmadığını vurgulayarak, Batılı güçlerin Filistin'de barış olmadan Irak'a saldırması halinde, Arap ülkelerinin istikrarsızlaşacağını kaydetti. Kaynaklar, Filistin sorunu çözülmedikçe, Suudi Arabistan gibi bir ülkenin bile askeri üslerini saldırı kuvvetlerine açmayacağını, bu ülke olmadan da Irak'a yönelik uzun vadeli bir operasyonun mümkün olmadığını ifade ettiler.

Blair'le görüşecekler

Observer'ın elde ettiği bilgiye göre, bu şartlar altında Irak'ın işgal edilmesine kesinlikle karşı olan İngiliz komutanlar, bu hafta içinde Başbakan'la yüz yüze görüşecekler. Görüşmede, Saddam Hüseyin'in yerine kimin geleceği belli olmadan, Irak liderini devirmeye kalkmanın sakıncaları ele alınacak. Komutanlar, Irak'taki Batı yanlısı muhalefetin zayıf olduğunu ve Irak devletinin başına, kabul edilebilir bir lider getirmenin mümkün görünmediğini anlatacaklar.

Amerikan kuyrukçuluğu

ABD'nin kuyruğundan ayrılmaması nedeniyle kamuoyundan büyük tepki toplayan İngiliz yönetimi, Irak konusunda "henüz resmi bir karar alınmadığını" söyleyerek tepkileri azaltmaya çalışıyor. Ancak Dışişleri yetkilileri, ABD'nin, Irak'a BM silah denetçilerinin sokulmasıyla yetinmeyeceğini açıkça ifade ediyorlar. Bu durum, Washington'un Irak'a saldırmayı ciddi olarak düşündüğünü doğruluyor. ABD Başkanı Bush, geçtiğimiz haftaki konuşmasında "hareketsiz kalmanın söz konusu olamayacağını" söylemişti.

Savunma Bakanlığı'ndan sızan belgelere göre, İngiliz ordusu hükümetten ek bütçe de talep ediyor. Belgelerde, bir askeri saldırının konuşulduğu bu ortamda, askeri bütçenin büyük miktarda artırılması gerektiği ifade ediliyor. Genelkurmay Başkanı Sir Michael Walker için hazırlanan bu belgelere göre, komutanlar, "Savunma Bakanlığı ve silahlı kuvvetlere biçilen yeni görevler göz önüne alındığında, mevcut bütçenin çok sıkı olduğundan" yakınıyor. Gözlemciler, Savunma Bakanlığı'nın, önümüzdeki ay 500 milyon sterlin daha talep ettiğini belirtiyorlar.

Afganistan işgali

Aynı belgelerde, İngiliz "barış koruma" birliklerinin Afganistan'da beklenenden daha uzun kalacağı da açıklanıyor. Bu süre, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld tarafından "yıl sonuna kadar" sözleriyle açıklandı.

Halen Kabil'deki uluslararası işgal gücünün komutanlığını yürüten İngiltere, bu ülkeye 5000 asker göndermiş durumda. İngiliz ordusunun "kaynakları tükettiği"nden yakındığı bu gücün yönetimi, önümüzdeki ay içinde Türkiye'ye geçecek.

Cheney yüz bulamıyor

Öte yandan, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in Ortadoğu turu, fiyaskolarla sürüyor. Salı günü Ankara'ya gelecek olan Cheney, bugüne dek gittiği hiçbir Arap ülkesinde Irak konusunda destek bulamadı. Cheney; Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman'ın ardından, önceki gün, Irak saldırısı için desteği kritik olan Suudi Arabistan'a geçti. Temaslarını tamamladıktan sonra Bahreyn'e giden Cheney'in, Riyad'dan da destek alamadığı görülüyor.

Suudi krallığı, Irak ile ilgili açık mesajlarını, Cheney'in ülkeye gelmesinden önce yapmayı tercih etti. Ülke yönetimini fiilen elinde bulunduran Veliaht Prens Abdullah, televizyon ekranlarında, Irak saldırısına karşı çıktı.

Abdullah'ın sözleri

Amerikan ABC televizyonuna konuk olan Abdullah, ABD'nin "Irak yönetimini deviremeyeceğini" ve bu ülkeye yönelik saldırıların bölgedeki Amerikan karşıtlığını alevlendireceğini belirtti. Prens Abdullah, ABC muhabirlerinin "Bir askeri kampanyayla Irak'ta rejim değişikliği yapılması konusunda ne düşünüyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi: "ABD'nin böyle bir şey yapmasının, ne ABD'nin, ne bölgenin, ne de dünyanın çıkarlarına uygun olduğunu düşünmüyorum. Saldırının istenen sonucu vereceğini de."

Gözlemcilere göre bu sözler, Cheney'in daha sonraki temaslarını tamamen boşa çıkarmış bulunuyor.

Bu gelişme üzerine Bush, Abdullah'ı "kendi minderinde" ikna edebilmek için ABD'ye davet etti. Prens Abdullah'ın, Dick Cheney tarafından kendisine iletilen bu daveti kabul ettiği belirtiliyor. Ziyaretin tarihi, daha sonra belirlenecek.

Ürdün: Felaket olur

Cheney'le görüşmesinde Irak saldırısına kesin bir dille karşı çıkan Ürdün yönetimi de, itirazlarını onun arkasından dile getirmeye devam ediyor. Ürdün Kralı Abdullah, ABD'nin Irak'a olası saldırısının "felaket olacağını" yineledi. Kral Abdullah, Fransa'da yayımlanan Le Figaro gazetesinde yer alan demecinde, "İsrail ile Filistin arasında şiddetin tırmandığı bir dönemde, Ortadoğu'nun böyle bir savaşı kaldıramayacağını" belirtti.

Ürdün Kralı, daha da ileri giderek, diyaloğun kurulabilmesi için Irak'a fırsat tanınması çağrısında bulundu. Cheney ile geçen salı günü görüşen Kral Abdullah, Filistin sorunu ve Irak'ı kastederek, "Cheney'ye Ortadoğu'nun aynı anda iki savaşı kaldıramayacağını söyledim" dedi.

 Evrensel'den Alınmıştır

 
sayfa başına dön