Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 


TKP Cheney'i Protesto Etti...

Ankara Valiliği'nin miting başvurularına izin vermediği Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyeleri, genel merkez binası önünde düzenledikleri basın açıklaması ile ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in Türkiye'ye gelişini ve savaşı protesto etti.

Selanik Caddesi üzerindeki parti binası önünde toplanan TKP'liler, "Savaşa hayır", "ABD için ölmeyeceğiz", "ABD Irak'tan, İncirlik'ten defol", "Üslere el konsun, ABD defolsun" sloganları atarak savaşı ve Dick Cheney'in gelişini prototesto ettiler. Basın açıklaması öncesinde Kızılay civarının ve Selanik Caddesi'nin adeta polis ablukasına alınması dikkat çekti. "Yankee askerinle, üslerinle, hamburgerinle defol", "Canımız ve onurumuz satılık değil" dövizleri taşıyan TKP'lilere, Genel Başkan Aydemir Güler de parti binasının 5'inci katındaki parti binasının camından seslendi. Mitinglerine Ankara Valiliği ve İçişleri Bakanlığı'nın engellemeleri sonucu izin verilmediğini belirten Güler, her ağzını açan hükümet sözcüsünün "Savaş istemiyoruz" söylemlerinin samimi olmadığını söyledi. Güler, "Bu sözlerinde samimi olsalar 'Savaşa hayır' sesininin alanlarda yükselmesinden neden bu kadar rahatsız olsunlar. Türkiye adına kan pazarlığı yapılıyor" diye konuştu. Güler, Türkiye'de hiçbir dönemde bu kadar gayri meşru bir savaş ortamının yaşanmadığını dile getirerek, Türkiye halkı ile ABD'nin Irak'a yönelik savaş hazırlıkları arasında bir mantık bağı olmadığını söyledi. Türkiye'nin emperyalizm için ucuz emekgücü olduğunu, şimdi de ucuz savaş gücü deposu olarak görüldüğünü belirten Güler, halkların celladı Dick Cheney ile Türkiye'nin görüşecek bir şeyi olmadığını dile getirdi. Güler, İncirlik Üssü'nün Türkiye dahil bölge halkının güvenliğini tehdit ettiğini ifade ederek, "Tek bir asker ABD için ölmemeli, tek bir asker Iraklılara kurşun sıkmamalıdır" dedi.

TKP Genel Sekteri Kemal Okuyan da, şu anda Filipinler'de, Afganistan'da, Kolombiya'da, Endonezya'da ABD'nin, her türlü egemenlik haklarını ihlal ederek petrol ve silah tekellerinin çıkarlarını koruma operasyonları yaptığını ifade etti. İnsanlığın ABD'nin ve emperyalistlerin esaretine girme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu ifade eden Okuyan, "İnsanlığın zamanı azalıyor, zamanı iyi kullanmak gerekiyor. ABD saldırganlığına dur demek gerekiyor" dedi.

 

Evrenselden Alınmıştır

 
sayfa başına dön