Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 

 

Halk Chavez’i 
geri getirdi
 

Venezüella’da ABD’ci generaller ve patronların darbe sevinci, kısa sürdü. Halkın sokaklara dökülüp Hugo Chavez’i geri istemesi, darbecilere geri adım attırdı ve Chavez, yeniden işbaşına geldi. 

Washington güdümlü bir darbeyle, üç gün önce devrilen Chavez, devlet başkanlığı görevine resmen geri döndü. Chavez’in yardımcısı Diosdado Cabello’nun dün imzaladığı kararnamenin yürürlüğe girmesiyle görevine yeniden başlayan Chavez, yaptığı ilk konuşmada, halka “birlik olma ve ulusal diyaloğun başlaması” çağrısında bulundu.

Darbecilere “kırgınlık ve hınç duygusu beslemediğini” söyleyen Chavez, Venezüella halkının mutlakiyeti hoşgörmeyeceğini söyledi ve son 48 saat içindeki olayların “Latin Amerika tarihine yazılacağını” kaydetti. Darbecilerin, yargılahabilecekleri kaydediliyor.

Bush zor durumda

Chavez, onbinlerce kişinin sevgi gösterileriyle başkent Caracas’taki Miraflores Sarayı’na geri dönerken, darbeye tam destek verdiğini “biraz erken” açıklayan Bush yönetimi, çok zor duruma düştü. Chavez’i destekleyen halk kitleleri, başkanın askeri gözaltından dönüşünü kutlamak için, dün sabah erken saatlerde muhteşem havai fişek gösterileri yaptılar. Kutlamalara katılan yoksullardan Dario Fereira, “Halk onu istiyor. O, yoksullar için çalışıyor” dedi.

Geri dönüşün işaretleri

Darbenin ardından iktidara getirilen patronlar örgütü Pedro Carmona, sokak eylemleri karşısında zor anlar yaşadıktan sonra istifa etmişti. Bu istifada, Latin Amerika’daki hiçbir ülkenin darbeci hükümeti tanımaması da etkili oldu. İstifanın hemen ardından, Chavez’in eski yardımcısı Diosdado Cabello, devlet başkanlığı görevini geçici olarak üstlendi. Bu hamle, halkçı liderin “geri döneceği”nin ilk işareti oldu. Başkent Caracas sokaklarına dökülen yüzbinlerce işçi ve emekçi, Devlet Başkanlığı Sarayı’nı kuşattı. Sarayı koruyan askerler de, halkın safına geçti.

Bu arada, büyük oranda boş olan binadaki darbeci yetkililerin bir tünelden kaçtığı öğrenildi. Protestolara katılan Chavez hükümetinin eski altı bakanı da, darbe hükümetini tanımadıklarını ilan etti.

Televizyon halkın elinde

Halk, daha sonra devlet televizyonunu da işgal etti ve yayına çıkarak, Chavez’in hâlâ devlet başkanı olduğununu ilan etti. Televizyon ekranlarından konuşan emekçiler, bütün Venezüella halkını demokrasiyi savunmaya çağırdı.

Hemen ardından, orduda görevli bir binbaşı, Chavez’in yeniden göreve gelmesini istediklerini belirtti ve ayrıca ülke çapındaki diğer askeri birimlerin de, darbeye karşı isyan ettiklerini söyledi.

Nihai darbe Küba’dan

Bu sırada darbeciler, Chavez’in “Küba’ya sürgüne gitmek istediği” yolunda yalan haberler yayarak, tepkileri önlemeye çalışıyordu. Bu aşamada, Küba’dan kritik bir açıklama geldi ve Havana’dan yapılan açıklamada, “Bunlar faşist darbecilerin yalanlarıdır. Eğer darbeciler Chavez’i zorla Küba’ya getirirse, en iyi ve en hızlı uçağımız, onu, ülkesinde bekleyen cesur halkına geri göndermek üzere hazır olacaktır” denildi.

Durumun “kritikleşmesi” üzerine, darbeciler tarafından göreve getirilen Carmona istifasını sundu. Ardından, halkın kontrolündeki devlet televizyonu, Chavez kabinesinin üyelerini konuk etti. Üyeler, Chavez’in imzasını taşıyan ve “görevden istifa ettiği” yönündeki haberleri yalanlayan bir mektubu okudular. Mektupta, “Bir Venezüellalı ve Venezüella Devlet Başkanı olarak ben Hugo Chavez Frias, halkın bana verdiği yasal güçten vazgeçmedim” ifadesi yer aldı.

Irak’tan kutlama

Washington güdümlü askeri darbenin başarısızlığa uğramasının ardından ilk tepki, Irak’tan geldi. Irak hükümeti, Latin Amerika askeri darbeler tarihinde emsali görülmemiş biçimde iktidara dönen Chavez’e hararetli bir kutlama mesajı gönderdi.

Chavez’i kutlayan Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Tarık Aziz, “Dost Venezüella halkını Amerikan komplosuna karşı durduğu için kutlarız” dedi. Aziz, “ABD komplolarının dünyanın tüm bölgelerinde boşa çıkarılacağını” ifade etti.

 

 
sayfa başına dön