Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 

 

Küllerinden doğdu

Venezüella'da ordu 48 saatte iki darbe yaptı. Chavez, ordudaki rüzgâr ters esince yine başa geçti. 

ABD destekli işadamının ise hevesi kursağında kaldı

Dünyanın en büyük dördüncü petrol ihracatçısı olan Venezüella'da 48 saat içinde iki darbe gerçekleşti. Generallerin cuma günü sarayından tutuklayarak götürdükleri Devlet Başkanı Hugo Chavez, dün koltuğuna geri döndü. Askerlerin Chavez'i devirdikten sonra yerine getirdikleri sağ görüşlü işadamı Pedro Carmona, aceleci davranıp derhal parlamentoyu feshederek askerleri kızdırırken, yaşananları
'zenginlerin komplosu' olarak gören kitlelerin sokaklara dökülmesi de çiçeği burnunda iktidarının sonunu getirdi. Bu kez istifa etmek zorunda bırakılan Carmona tutuklanırken, Chavez, tutuklanarak götürüldüğü devlet başkanlığı sarayı Miraflores'e dün geri döndü.

Chavez'in gözyaşları

Televizyondan iktidarı yeniden aldığını duyuran Chavez, intikam aramayacağını söyledi. Ancak Carmona ile birlikte bazı üst düzey generallerin de bulunduğu 100 kadar asker gözaltına alındı.
Chavez'in 'küllerinden doğmasını' sağlayan
'hata' Carmona'nın yüksek mahkeme ve parlamentoyu feshetmesi oldu. Bu açıklamanın ardından Genelkurmay Başkanı Efrain Vasquez, yeni yönetimi ancak parlamentoyu yeniden tesis ederse destekleyeceklerini duyurdu. 60 yaşındaki Venezüella İşadamları Derneği Başkanı Carmona ise fesih kararından hemen geri dönse de harekete geçen Chavez yanlısı askerler Miraflores'i ele geçirdi. Sokaklarda da Chavez yanlılarının gösterileri
başladı. Polis ile göstericiler arasındaki çatışmalarda dokuz kişi hayatını yitirdi. Bütün bu yaşananlara Amerikan Devletleri Birliği'nin Chavez'i deviren yönetimi
'darbeci' olarak tanımlayıp tanımaması eklenince iyice gözden düşen Carmona istifa kararı aldı.

Gelişmelere o da şaşırdı

Carmona'nın yerine geçen Devlet Başkanı Yardımcısı Diosdado Cabello, Chavez gelene dek görevi devraldığını duyurdu. Tutuklu olduğu La Orchila Adası'ndan helikopterle başkent Caracas'a gelen Chavez, yüzlerce destekçisinin arasından geçerek Miraflores'e girdi. 47 yaşındaki Chavez, televizyondan halka gözleri yaşlı şekilde hitabında, "Geri döneceğimizden hiç şüphe etmedim. Ancak bu kadar hızlı olacağını hiç düşünmedim" dedi. Şakalar yapan, şarkı söyleyen, orduya ve halka teşekkürler eden Chavez, ordunun darbe günü istifa ettiğini duyuran açıklamasının yalan olduğunu da belirtti.
Chavez, ilk iş olarak ordunun başına yine kendi adamı olan general Lucas Rincon'u getirdi. Oysa Rincon daha önce Chavez'den istifasını istediklerini, onun da kabul ettiğini duyurmuştu.

ABD darbe şaşkını
Chavez'e cuma günü yapılan ordu müdahalesinin
darbe olmadığını iddia edip memnuniyetini dile getiren ABD ise çark etti. ABD Dışişleri, Amerikan Devletler Örgütü'nün yayımladığı ve 'kurumsal düzeni ayaklar altına alan darbeyi kınayan' kararı desteklediğini duyurdu.
Petrol ihtiyacının yüzde 15'ini Venezüella'dan karşılayan ABD, Latin Amerikalı efsanevi devrimci Simon Bolivar'ın hayranı olan ve kendisine kafa tutan Chavez'den son derece rahatsızdı. Chavez'in, devlete ait petrol şirketinin ABD yanlısı başkanı ve yönetim kurulunu kovması üzerine genel grev başlamış ve petrol ihracatında aksamalar olmuştu. Cuma günü Caracas'ta sokağa dökülen Chavez karşıtlarına ateş açılıp 13 kişinin hayatını yitirmesinin ardından da ordu müdahalesi gelmişti. Ancak darbecilerin Chavez yanlılarının gücünü iyi hesaplamadığı anlaşıldı.

Irak yönetimi yaşananlarla
Amerikan komplosunu başarısızlığa uğrattığı için Venezüella halkını tebrik etti. İran'da gelişmeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Chavez'in dönüşüne en çok sevinen ise olayın ABD destekli bir darbe olduğunu belirten Küba oldu. Chavez'in yakın dostu olan Fidel Castro, ABD ambargoları karşısında Caracas'tan aldığı ucuz petrol sayesinde bir nebze nefes alıyordu.

radikal’den alınmıştır.

 

 
sayfa başına dön