Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 


Yayın Yönetmeni'nden

 Türkiye Cumhuriyetinin gelmiş geçmiş en antidemokratik hükümeti hiç şüphesiz 57. hükümettir. Evet. Bu hükümet 80 cuntacılarının hükümetinden daha antidemokratiktir. Türkiye'yi sermayenin küresel saldırısı küreselleşmeye entegre temek için her türlü hokkabazlığı yapmaktan çekinmemekte ve Türkiye insanını küreselleşmeye peşkeş çekmek için her şeyi yapmaktadır. Öyle ki antidemokratik olduğu müsellem 1982 Anayasası'na bile aykırı yasalar çıkartmaktan hiç çekinmemektedir.

Ekonomik olarak küreselleşmenin sömürüsüne peşkeş çekilmiş Türkiye insanını bir de kültür bakımından küreselleşmeye peşkeş çekmektedir. Kısaca RTÜK Yasası diye anılan Radyo Televizyon, Basın Yayın ve İnternet yayınlarını ilgilendiren hukuk devleti anlayışına tamamen ters olduğu yetmezmiş gibi,  normal akla, mantığa  aykırı bir yasayı alelacele çıkartmışlardı, ancak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer adeta demokrasi ve hukuk dersi verircesine uzun bir gerekçeyle yasayı geri çevirmişti. Ancak, geçenlerde 57. hükümet Cumhurbaşkanının geri gönderdiği yasanın virgülüne dokunmadan yeniden TBMM Komisyonuna yolladı. Komisyondan da aynen geçti. Daha önceleri İnadına'da birkaç kez fast track yöntemiyle müzakere ne demektir, ne kadar demokratiktir yazmıştık. Şimdi yine aynı yöntemle yasa komisyondan geçti. TBMM'ye geldiği zaman maddelerin üzerinde değil, tümü üzerinde ve kısa bir müzakereden sonra oylanacaktır. Bu demektir ki bu ucube yasa meclisten de 57. hükümet istediği için geçmiş olacaktır. Yani yasalsaşacaktır.

Bu yasanın ne biçim bir yasa olduğunu bu sayımızda uzmanların kaleminden okuyabilirsiniz.

Kısaca söylersek internet kullanıcıları bundan böyle ya Türkiye deki basın tekellerinin ya da ABD ve diğer kapitalist ülkelerin web sayfalarına girebilecekler, çünkü, yasanın getirdiği koşulları bugün yurdumuzdaki web sitelerinin hemen hiç biri yerine getiremez.

İNADINA her koşulda yayınına devam edecektir. Yani buradand açıkça ilan ediyoruz; o meşhur 57. Hükümet taslağı yasalaşırsa biz bu yasayı tanımayacağız. Tüm internet kullanıcılarının da bu yasayı tanımamasını bekliyoruz.

 
sayfa başına dön