.
SAYI 4  7 AĞUSTOS 2001 SALI
14 AĞUSTOS SALI
5. SAYIYI İZLEYİN

 

Emekçilerin
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır
Karl MARKS

Ana Sayfa

Arşiv Katkıda Bulunanlar Yararlı Linkler E-Mail

İzmir Tarişbank Mitingi


Tarişbank Niçin Tasfiye Ediliyor?

Oğuz OYAN


Aklı Evveller
Aklı Sonralar
Halil NEBİLER

.
 
Yayın Yönetmeni'nden

10 Temmuz 2001 Salı günü, Mehmet Ali Aybar anısına hazırladığımız Özel Sayı ile başladık, her Salı İNADINA dedik ve 5. sayıya ulaştık.

Dostlarımızdan eleştiri ve öneriler alıyoruz. biçim ve içerik olarak daha iyiye gitmeye uğraşıyoruz. Ancak, bu sıcak yaz her şeyi yavaşlatıyor. Eylül ortalarına kadar böyle süreceği anlaşılıyor.

Malum-u ilam yetmez, malumu değiştirmek gerekir demiştik. Ama bir de baktık ki dört sayıdır biz de sadece malumu ilam eylemişiz.

Ömrümüz, yanlışları görmek, yanlışları yaşamak, yanlışları açıklamak la mı geçecek?

Cenova'da 200 bin kişi KAPİTALİZME HAYIR dedi; Türkiye'de emekçiler, Trakya'da, Ege'de caddelerde düzeni protesto ediyor. Bağımsızlık sloganları İzmir'de çınlıyor.

Yurtsever bilim adamları, Dünya Bankası'nın IMF' nin dayatmalarına karşı çıkıyorlar, alternatif programlar öneriyorlar. Medyada bile yer yer bağımsızlıktan söz edilir oldu. Dünya Bankası'nın önerdiği sadakaya onurları kırılanlar isyan etti.

Daha da acısı, Dünya Bankası'ndan bir yetkili "Siz Kuvayi Milliye ruhuyla bütün güçlükleri yenersiniz, dayanın" dedi. Kuvayi Milliye'yi salavatla ağızlarına alması gereken bu küstahlara bir kez daha Anadolu tokadı atmanın zamanı gelmedi mi?

İNADINA'nın sayfaları malumu değiştirmek önerilerine açık. Aslında çıkış nedenimiz de bu. Bunları tartışalım, bir yerlere doğru gidelim istemiştik.

Tanzimat kafasıyla mı gideceğiz, şablonlara mı uyacağız, batıya öykünmeye mi devam edeceğiz?

Yoksa, memleket topraklarına ayağımızı sıkıca basıp, bu toprakların işçisi, köylüsü, dar gelirlisi, küçük esnafı, horlanan, ezilenleriyle, yurtsever okur yazarları, gençlerimizle birlikte kendi sosyalizmimizi teorisi, pratiğiyle kendimiz mi yaratacağı?

Yineliyelim, İNADINA'nın sayfaları açık.

 


APAÇIK 3
MHP'nin Dramı
Erol TOY

Ben Utanıyorum 
Ya Siz?
Uğur CANKOÇAK