Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 


1 Mayıs

  Uğur CANKOÇAK

Yarın 1 Mayıs. İstanbul duvarları emekçileri 1 Mayıs yürüyüşüne çağıran afişlerle dolu. Her kuruluş kendi meşrebine göre slogan bulmuş, afiş hazırlamış. İçlerinden biri benim hem dikkatimi çekti hem de çok güldürdü. Altında TKP imzası olan afişten söz ediyorum. Bir kere 1 Mayıs afişlerin en büyüğü. Afişte kafası küçük gövdesi çok büyük, kolları pazulu, elinde çekiç bir işçi resmi var. TKP'lilerin işçileri nasıl hayal ettiklerinin resmi olsa gerek. Yani küçük kafalı, küçük beyinli, ama güçlü kuvvetli, parti MYK'sının emrini sorgusuz sualsiz, saniyesinde yerine getirecek bir tip. Slogan ise dehşet! "Halk muhtırayı 1 Mayısta verecek" Sizin haberiniz var mıydı? Benim yoktu. Öğrenmiş oldum...

İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar derler. Ama politikada hayalperestlik olmaz. Hangi halk, hangi muhtırayı kime verecek. Böylesi bir hayalcilik palavra sınırları içine girer. Palavracılık da hiç de hoş bir şey değildir. 

TKP'lilere ciddi olmalarını öneririm.  Zira, o duvar afişlerini yoldan geçen herkes okuyor. Ve herkes gülüyor. Ve maalesef TKP afişi nedeniyle 1 Mayısa bence gölge düşüyor.

 
sayfa başına dön