Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 


Yayın Yönetmeni'nden

İsrail'in Filistin'e saldırısı ve katliamları sürüyor.  Geçen hafta içerisinde İsmail ve Yorgo ahbaplar Filistin ve İsrail'e gittiler. Anrafat'ı ziyaret ederek ABD'nin ateşkes koşulunu  ilettiler: Arafat, intifayı ve intihar eylemlerini durdurmalıymış. Ancak ondan sonra İsrail belki ateşi kesip Filistin yetkilileriyle konuşabilirmiş. 

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanını Ortadoğu'da Barış ve  İsrail saldırısının durdurulması konusunda Türkiye'nin Orta Doğudaki tüm halkların çıkarını gözeten bir çözüm üretemeyip ABD'nin isteklerini Arafat'a iletmesi en azından hüzün verici bir durum.

Bu arada küresel saldırının borazanları medya, gün geçtikçe Filistinlilere ve özellikle de Arafat'a saldırı dozlarını arttırdılar. Saldıran Arafat, Filistinlilermiş gibi işi tersine döndürerek "zavallı masum Yahudileri" korumaya soyundular. Arafat'ı ve Filistinlileri Hitler'e, Nazilere benzeten yazılar çıkmaya başladı dünya basınında. Altındaki imzalar da pek anlı şanlı... Örneğin, Oriana Fallaçi gibi.  Bizim büyük medyamızda da Filistin haberleri artık beşinci sayfaya ve tek sütüna düştü. Ama Filistin de insanlar ölmeye devam ediyor. Şaron'un iğrenç göbeği ve sırıtan yüzünü televizyonlarda görmekten mideler bulanır oldu.

***

Avrupa'yı Faşizm korkusu sardı !  Le Pen Fransa Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinciliği aldı. Bütün Fransa faşizme geçit yok diye ayaklandı ve seçimde birinciliği alan Chirac'ın desteklenmesi istendi. Yani, kendilerine sol diye tanımlayan ve Cumhurbaşkanlığı için tam 16 aday çıkartan partiler şimdi hep beraber hırsızlığı ayyuka çıkmış, uluslarüstü sermayenin Fransa'daki temsilcisi Chirac'a oy verecekler ve Chirac bir kez daha cumhurbaşkanı olacak. Hem de sol (!) oylarla.

Bu bir kaderin cilvesi mi, yoksa küreselleşmenin bir ince hesabı mı bunu ileride göreceğiz.

 

 

 
sayfa başına dön