Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 


Arafat artık özgür ama...
 
Filistin lideri Yaser Arafat, aylardır süren İsrail kuşatmasının sona ermesiyle karargâhından dışarı çıktı. Arafat, yüzlerce Filistinlinin alkışları arasında, İsrail birliklerinin kendisini 34 gündür birkaç odasına hapsettiği karargâhından, zafer işareti yaparak çıktı. 


Filistin Uluslararası İşbirliği ve Planlama Bakanı Nebil Şaat, İsrail'in Filistin topraklarından tamamen çekilmesinden sonra, Arafat'ın halkından "şiddet eylemlerini" durdurmasını isteyeceğini belirtti. 

Filistin lideri, karargâh dışında bekleyen siyah limuzine binerken kalabalığın, "Canımız ve kanımızla bedelini ödeyerek seni geri alıyoruz" şeklindeki sloganlarına gülümseyerek karşılık verdi. İçinde güvenlik muhafızlarının bulunduğu iki ayrı aracın eşlik ettiği limuzin, Arafat'ı Rammallah'ın merkezindeki hastaneye götürdü. 

Kamplarda yeni katliamlar 

İsrail ordusunun önceki günkü saldırılarında, aralarında bir bebek ve iki çocuğun da bulunduğu 8 Filistinli katledildi. İsrail kuvvetleri, salı gecesi Refah Mülteci Kampı’nı tank ateşine tuttu. Saldırıda bir Filistinli ile, 20 aylık Hüda Şaluf katledildi. Şaluf ailesinin evine dört veya altı tank mermisinin isabet ettiği, bebeğin annesi, babası ve ailenin dört üyesinin yaralandığı bildiriliyor. Kampa giren bir tank ise, 25 yaşındaki sağır bir Filistinli genci ezerek feci bir biçimde öldürdü. Yibneh mülteci kampında ise, Filistinli direnişçiler ile işgalciler arasında çatışma çıktı. Çatışmada, ikisi 20 yaşında, biri 56 yaşında üç Filistinli öldürüldü. Batı Şeria’daki Artas köyünde ise, 11 yaşındaki Abed İsmail, bir patlama sonucu yaşamını yitirdi. Aynı bölgede, 7 yaşındaki Fadıl Acluni de, bir İsrail askeri aracı tarafından ezilerek katledildi. 

Cenin, Ceningrad oldu...
 
Arafat, Cenin mülteci kampındaki olayları da İkinci Dünya Savaşı sırasında 600 bin kişinin öldüğü Stalingrad savaşına benzetti. Arafat, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, "Cenin, Ceningrad'a dönüşmüştür" dedi. 

Arap Birliği sözcüsü Hişam Yusuf ise, Arafat'ın serbest kalmasının yeterli olmadığını bildirdi. 


Yusuf, "İsrail'in, Güvenlik Konseyi'nin tüm kararlarına uyması ve Filistin topraklarından tamamen çekilmesi gerektiğini" söyledi. 
İsrail'in Filistin kentlerini yeniden işgal etmemesinin garanti edilmesini isteyen sözcü, İsrail'in, Beytüllahim kentindeki Doğum Kilisesi'deki kuşatmayı derhal kaldırması gerektiğini de belirtti. 
Bu arada, Christian Science Monitor yazarı Cameron Barr, İsrail'in, Arafat'a karargâhından çıkabilme özgürlüğü tanıyarak, katliama sahne olan Cenin kentinde incelemelerde bulunmak isteyen BM'yi bu isteğinden vazgeçirme şansına ulaştığını ve ABD ile ilişkilerini tekrar eski sağlığına kavuşturduğunu yazdı 

 
sayfa başına dön