Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 

Gazi-Ulaş işçilerine destek 

Sendikaya üye olma haklarını kullandıkları için işten atılan ve baskılara maruz kalan Gazi-Ulaş işçilerine destek sürüyor. TÜMTİS Antep Şubesi'nde önceki günü basın açıklaması düzenleyen Haber-İş Şube Başkanı Ali Tabur, Tek-Gıda-İş Şube Başkanı İzzet Özcan, Tez-Koop-İş Şube Başkanı Enver Çekirdek ve Belediye-İş Şube Başkanı Mehmet Kılıç, Gazi-Ulaş işçilerinin yanında olduklarını dile getirdiler.
 


Şubeler adına açıklama yapan Haber-İş Antep Şube Başkanı ve Türk-İş İl Temsilcisi Ali Tabur, demokratik ve meşru haklarını kullanarak TÜMTİS'e üye olan ve 165 milyon ücretle sabahtan akşama kadar Antep halkını taşıyan Gazi-Ulaş işçilerinin maruz kaldığı baskılara değindi. 

KESK'ten de destek

Sendikaya üye oldukları için 24 işçinin işten çıkarıldığını hatırlatan Tabur, diğer üyelere de sendikadan istifa etmeleri yönünde yoğun bir şekilde baskı yapıldığını dile getirdi. Türk-İş İl Temsilciliği ve Türk-İş'e bağlı şubeler olarak bir kez daha Gazi-Ulaş yetkililerine ve Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan'a çağrıda bulunduklarını söyleyen Tabur, "İşten çıkarılan 24 işçi derhal iş başı ettirilmelidir. Sendikalaşma hakkı tanınmalıdır" dedi. 
TÜMTİS Genel Eğitim Sekreteri Gürel Yılmaz ve Antep Şube Başkanı Kenan Öztürk'ün de yer aldığı basın toplantısında konuşan Tabur, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Aynı tutum ve baskıların devam etmesi halinde Türk-İş olarak buna sessiz kalmayacağız. Gazi-Ulaş işçilerinin ve TÜMTİS'in sorunu çözmek için gerçekleştireceği her türlü meşru ve demokratik eylemlerde bütün gücümüzle yanında olacağız." 

Öte yandan KESK yönetici ve üyeleri de işçileri ziyaret ederek destek verdiler. Burada konuşan KESK Genel Örgütlenme Sekreteri Güven Gerçek, Gazi-Ulaş işçilerine seslenerek, "Mücadeleniz, mücadelemizdir" dedi. Gerçek, kazanmanın yolunun direnmekten geçtiğini vurguladı. 

Valiyle görüştüler

Bu arada TÜMTİS, Haber-İş, Tek-Gıda-İş, Tez-Koop-İş ve Belediye-İş sendikalarının Antep şube başkanları, önceki gün biraraya gelerek Vali Erhan Tanju ile görüştüler. Gazi-Ulaş'ta yaşanan gelişmeler ve işçilerin çalışma koşulları hakkında bilgi veren şube başkanları, işverenin haksız yere işçileri işten attığını söylediler. Vali Erhan Tanju ise konuyla ilgili ayrıntılı bir bilgisinin olmadığını ve böyle bir görüşmenin faydalı olduğunu belirtti. Vali Tanju, sendikalaştıkları gerekçesiyle işçilerin işten atılmasının suç olduğunu ve bu konuda girişimlerde bulunacağını söyledi.
 

 
sayfa başına dön