Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 ODTÜ'DE GÖKÇESU MADEN İŞÇİLERİYLE 
DAYANIŞMA ŞENLİĞİ YAPILIYOR


Bolu/Mengen Gökçesu'da 2001 Haziran'ında Dev.Maden-Sen'e üye olan, bir kısmı hemen üyeliğin ardından işten atılan, 88'i ise Aralık ayında ücretsiz izinle cezalandırılan işveren Nurullah Ercan'a ait linyit ocaklarında çalışan işçiler çadırlarda direnişe devam ediyor. Bolu/Mengen Gökçesu Beldesi'nin 7 kilometre dışında, Bolu yolu üzerinde 7 Nisan'dan beri kurdukları çadırda direnişte bulunan işçilere son günlerde dayanışma ziyaretleri artıyor. 24 Mayıs'da Bolu Halkevinin, 25 Mayıs'ta ise Devrek Halkevinin Onur Akın konserine daveti üzerine düzenlenen şenliğe katılan Gökçesu Maden İşçileri türkülerle halaylarla moral buldular. Direnişçi işçilere ilgi her iki konserde de oldukça yoğun oldu. Bolu ve Devrek yerel basınında konserden çok direnişçi maden işçileriyle ilgili haberler çıktı. Onur Akın'ın Devrek konserinde maden işçileriyle dayanışma kampanyası startı verildi. 19 Mayıs'ta Ankara ve Devrek'ten, 26 Mayıs'ta ise Ankara'dan dayanışma ziyareti yapan demokrasi güçleri işçilerle sohbet edip birlikte türküler söylediler. 25 Mayıs'ta Ankara Yenimahalle Belediyesi, 27 Mayıs'ta ise Bolu Belediyesi direnişte bulunan işçilere evlerinde tüketilmek üzere gıda yardımı yaptı. 

Gökçesu Maden İşçileriyle dayanışmak amacıyla ODTÜ'de Eğitim-Sen 5 Nolu Şube Temsilciliği ve ODTÜ öğrencilerinin birlikte gerçekleştirme kararı aldıkları şenlik 31 Mayıs Cuma akşamı yapıldı.Çıkarılan afışte, "Gökçesu Maden İşçileri ile ODTÜ'lülerin dayanışma gecesi" yazarken, sanatçılar arasında; "Nurettin RENÇBER, Gülay AKGÜN, Grup Dalga ve Mehmet ÖZER"in adı geçiyor.
ODTÜ Mimarlık Anfisi'nde saat 18:30'da başlayan dayanışma gecesinde, Dev.Maden-Sen Genel Başkanı Çetin UYGUR ile Gökçesu Maden İşçileri dekonuşma yaptılar. 

Hatırlanacağı gibi 25 Nisan'da Bolu demokrasi güçleri Gökçesu Maden İşçileriyle dayanışmak amacıyla Belediye Düğün Salonu'nda bir şenlik düzenlemiş ve bunun gelirini direnişteki maden işçilerine katkı olarak sunmuştu. 

 
sayfa başına dön