Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 
AB'CİLER  

Uğur CANKOÇAK


57.nci hükümetin ortaklarına bir bakalım: DSP, MHP, ANAP. Her üçü de milliyetçi sağ partiler.Ayrıca her üçünün de dinci sağla flörtü var.Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gelmiş geçmiş tüm hükümetlerden çok daha fazla Kapitalizme entegre bir hükümet.
Dünya Ticaret Örgütü'nün tüm kararlarını büyük bir dikkatle uygulayan bir hükümet.Avrupa Birliği'ne girmeyi önüne hedef olarak koymuş bir hükümet.İMF'nin ve Dünya Bankası'nın isteği yasaları 15 günde 15 yasa çıkartarak yerine getiren bir hükümet.

Hükümetin 2. partisi MHP, hükümetin Başbakan Yardımcısı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli.Yakın günlere kadar koalisyonun en uyumlu parti başkanı.Aslında bugün de son derece uyumlu.Medya AB konusunda çok fazla telaşlı olduğu için koalisyon protokolünü ve hükümette alınmış ve kamuoyuna sunulmuş kararların görmezden gelerek, sanki MHP'yi AB'ye karşı gibi gösteriyorlar.Oysa altında Ecevit'in, Bahçeli'nin ve Yılmaz'ın imzaları olan anlaşmalara MHP uygun davranıyor.
Büyük Medyamızla birlikte AB'ye girilmesi gerekir diyenlerin şamatacı takımı kendilerine solcu diyenler.(Gündüz Aktan, bir yazısında bu tipler için "Solcu Liberaller" tanımını yapmış)Bu şamatacıların önde gelenlerinden biri de, Aydın Engin.O kadar AB'ci ki, hayalinde Türkiye'yi AB'nin bir eyaleti olarak görüp, kendini de AB yurttaşı sanıp, keyfinden göklere uçuyor.Bu AB'ci dostumuz AB'ye karşı olduklarını söyleyip, gazetelere tam sayfa ilan veren imzacılara pek kızmış.imzacılar arasındaki iki isim "Attilla ‹lhan ve Prof. Erol Manisalı". Geri kalanı ise MHP'liler.Bu çelişkiyi yakaladığında çok hoşnut, Cumhuriyetteki Tırmık adlı köşesinde dizi halinde yazıp duruyor.

Daha önce AB'cilerin İKV Başkanlığında toplanıp kaleme aldıkları ve gazetelere verdikleri tam sayfa ilanla, kamuoyuna duyurdukları metnin altında da yanyana gelmesi insanı hayretler içinde bırakan imzalar, Aydın Engin'i şaşırtmamış, üstelik sevindirmiş.

Ama AB'ye karşı olan ilanın altındaki imzalardan çoğunun MHP'li ikisinin ise sosyalist olması, onu pek sevindirmişe benzemiyor ve bunun altını kalın kalın çiziyor.

Bizim açımızdan her iki bildiri-ilan da gerek içerik olarak, gerekse altındaki imzalar olarak çelişkili garip ve gereksiz çaba.Fakat bizi asıl düşündüren insanların olayları kendi istekleri doğrultusunda saptırma yetenekleri.Örneğin Aydın Engin hiç aynaya bakmıyor.AB'ci hükümetin içinde Başbakan Yardımcısı MHP'li, Bakanların çoğu MHP'li.Ayrıca, TBMM'de DTÖ'nün isteklerini yerine getirmek ve AB'ye girmek için meclis iç tüzüğünü değiştirip, anti demokratik fast-trac yönetimini kabul ettirme çabaları sırasında MHP'li milletvekillerinin mecliste DYP'lileri dövdükleri ve bir milletvekilinin ölümüne sebep olduklarını unutuyor, AB'ciler listesinin en başında kendi ismiyle beraber Devlet Bahçeli'nin isminin olduğunu görmezden geliyor; Prof. Erol Manisalı ile Atilla ‹lhan'ın birçok MHP'linin aynı bildirinin altında imzasının olmasını yadırgıyor.

Bir sosyalistin MHP'lilerle birlikte görülmesi hoş değilse, Aydın Engin de hoş değil herhalde... 
sayfa başına dön