Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 


Yeni Koşullar Yolda 

Hikmet BİLA

Bugün Çankaya'da yapılacak zirvenin konusu Avrupa Birliği.Cumhurbaşkanı Sezer, parti liderlerine AB' ye girmenin partiler üstü bir iş olduğunu söyleyecek ve "kriterleri yerine getirin" diyecek,göreceğiz.

Kıbrıs, idam,anadil yayını tartışmalarına ve bu konudaki iç siyaset hesaplarına o kadar daldık ki girmek istediğimiz AB' de neler olup bittiğini göremez olduk.
AB, sınırlarına duvar örüyor.

Harcında ırkçılık olan duvarlar örüyor.
İngiltere ve Danimarka'dan sonra İtalya da yeni bir göç yasasını kabul etti.İtalya' dan oturma izni alabilmek için AB üyesi vatandaşların dışında herkes parmak izi verecek.Buna Amerikan vatandaşları da dahil olacakmış.Amerikalıdan parmak isteyen İtalyanlar,Türklerden kim bilir daha nelerin izini isterler?

Yasa ırkçı,faşizan ve iğrenç...Bu tanımlama İtalyan muhalefetine ait.AB ırkçı,faşizan ve iğrenç bir görünüm alıyor.
Ya Avusturya' da olup bitenler?..Bu ülkede sağ-aşırı sağ koalisyonun oybirliği ile kabul ettiği yasa,yabancılara Almanca öğrenme zorunluluğu getiriyor.Dört yıl içinde dil öğrenemeyen yabancı apar topar sınır dışı edilecek edilecek.Yabancıların Almanca dil sınavında hangi uygulamalarla karşılaşacaklarını tahmin etmek hiç zor değil.
Ardından kafatası kontrolü gelirse şaşmamak gerek.
AB'de Hitler'in gölgesi dolaşmaya başladı.
Terör tehditleri ve yabancı göçü devam ettiği sürece gölge daha da kalınlaşacağa benziyor.

Avrupa Parlamentosu,polisi ve diğer güvenlik kuruluşlarına,vatandaşların telefon konuşmalarını dinleme, internet işleriyle elektronik postaları izleme olanağı sağlayan bir yasayı kabul etti.Özgürlüklerin sınırlanacağı gerekçesiyle yapılan eleştirileri dikkate alan olmadı Yasa,AB üyesi on beş ülkenin onayından sonra yürürlüğe girecek.Yasaya göre cep telefonu şirketleri,müşterilerine ait bilgileri sonsuza kadar kaydetmek zorunda kalacak.Polis bir kişinin telefonla kimi aradığını,hangi internet sitelerine girdiğini ve kime e-mail gönderdiğini belirleyebilecek.Hatta cep telefonları ile baz istasyonları arasındaki sinyaller izlenerek kimin nerede olduğu bulunabilecek.

Avrupa Birliği,her gün çifte standardın muhteşem örneklerini vererek sınırlarına duvar örüyor.O duvarların içinde bir standart,dışında başka bir standart 
Türkiye'de parti kapatmalarına ,hatta parti kapatma davalarına en sert tavırlarla karşı çıkan AB aynı uygulamalar kendi içinde olunca sessiz kalıyor.İspanya Parlamentosu,teröre destek verdiği gerekçesiyle partilerin kapatılmasına olanak sağlayan yasayı kabul etti.Yasanın hedefi terör örgütü ETA'nın siyasal kanadı olan Batasuna Partisi.HADEP'in kapatılmaması için Türkiye'ye büyük baskı yapan Avrupa Parlamentosu,İspanya'nın kararına karşı üç maymunu oynuyor.İtalya'da islamcı partinin kapatılması an meselesi.Yine ses yok
Çifte standartlı faşist faşist uygulamalara her gün yenilerinin eklendiği Avrupa Birliği,sınırlarına kalın duvar örüyor.

Bugün Çankaya'da Türkiye'nin AB için atması gereken adımlar görüşülüyor.İdam,Anadil,belki Kıbrıs...Ama AB tarafından öyle bir "koşul"gelmek üzere ki mevcut koşullar artabilir Göç...
Duvarlarını ören AB, üyelik için Türkiye'nin önüne "insan göçünü engelleme"koşulunu koyarsa,kim bilir, kaç zirve daha yapmak gerekecek.

 
sayfa başına dön