Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 


Yayın Yönetmeni'nden                                


ABD'nin Irak saldırısına Türkiye'nin de katılacağı artık bir sır değil. Hem T.C. hükümeti tarafından, hem de Pentagon yetkilileri tarafından çeşitli biçimlerde dünya kamuoyuna bu açıklandı. 

ABD' nin Türkiye ile birlikte Irak' a saldıracağının çok fazla işaretleri var.Batılı gazete ve dergilerde Irak konusunda çıkan her yazıda Türkiye' nin adı geçiyor. 

Pentagon yetkilileri 30 adet patriot füzesinin bölgeye gönderildiğini açıkladı. Ayrıca bu füzeleri Irak'ın elinde bulunan füzelerle yapacağı saldırıları önlemek için olduğunu da açıkladı. ABD'nin İncirlik , Malatya ve Diyarbakır'da üsleri ve askeri yığınakları olduğu bilinen bir şey. Irak füzelerinden korunacak bölgenin buralar olduğu çok açık. Yani bölge Türkiye. 

Celal Talabani kuzey Irak'ta bulunan hava alanının Türk askerlerinin kontrolü altında olduğunu, ayrıca TSK'nın Kuzey Irak'ın kırk kilometre kadar içine girdiğini açıkladı. Hem de Ankara'da açıkladı. 

Amerikan Savunma bakan yardımcısıyla Başbakan Ecevit'in Ankara'da yaptığı pazarlık sonucu ABD, awacs uçaklarının Türkiye'ye satılmasına izin verdi. Pazarlıkta Ecevit Afganistan'daki Türk askerleri için 225 milyon dolar istemişti.ABD onu da verdi.Böylece pazarlıkta kendi üstüne düşenleri yerine getirmiş oldu.Buna karşın söz konusu pazarlıkta ABD Türkiye'den neler istedi ve Türkiye neler kabul etti bu açıklanmadığı için ABD'nin Irak saldırısının Türkiye'ye maliyetini hesaplamak çok zor. 
Türkiye kaygan bir zeminde hızla berbat bir savaşa doğru gidiyor. 
Emekçi halk ırak saldırısı konusunda sessiz. 

Bunun nedeni yıllardır politikacıların ve medyanın ABD Irak'a saldırırken Türkiye'nin ne yapması gerektiği konusunda kafaları sürekli karıştırmış olmasından kaynaklanıyor.Özellikle 80'li yıllarda,Turgut Özal devrinde,Kerkük ve Musul sık sık gündeme getirilip,oralarda Türkiye'nin gözü olduğu en yetkili ağızlardan söylenirdi.Ve yine o zamanlar Özal'ın yakın çevresinde olan gazeteciler TV'lerde ve gazetelerde Türkiye'nin ABD ile birlikte Irak'a saldırarak çok büyük çıkarlar elde edileceğini yazarlardı.Aynı yazarlar hala aynı şeyleri yazıyorlar.Ve medyanın neredeyse tümü Irak'a Türkiye'nin ABD ile birlikte saldırmasından yana ABD'nin ilk Irak saldırısında Özal saldırıya katılmak istemiş ancak Genel Kurmay önlemişti. 

Bütün bunlardan başka birden ortaya çıkan erken seçim de sanki Irak saldırısını perdelemek için. Kamuoyu, TV'lerle, radyolarla, gazete ve dergilerle seçimle uyutuluyor. Birleştiler, birleşiyorlar, ayrıldılar, Derviş, Cem, Devlet Bey, vs. vs. Öyle bir ortam yaratılıyor ki birkaç ay sonra kendi ülkesinin vatandaşlarından yüzbinlercesinin öleceği pis bir saldırı olmayacakmış, barış sürecekmiş gibi bir hava yaratılıyor. ABD'nin saldırı planlarını kamuoyuna duyurmaya çalışan sosyalist üç partiden başka diğer partilerden bu konuda sadece ABD'nin stratejik ortağımız ve müttefikimiz olduğunu söylemekten başka ses çıkmıyor. 

Koskoca bir ülkenin komşusuna saldırı hazırlığı içerisinde olmasının kamuoyunca sessiz karşılanması akıl alır bir şey değil. 

 
sayfa başına dön