Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 


Barış gününe coşkulu kutlama

1 Eylül Dünya Barış Günü mitinglerinin yasaklanması İstanbul ve İzmir'de tepkilere neden oldu. Bin kişilik bir grup İzmir'de protesto açıklaması yaparken İstanbul'da Vali Erol Çakır hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Ankara Abdi İpekçi Parkı'nda düzenlenen mitingde iseABD'nin Irak'a yönelik operasyon hazırlıkları protesto edildi. Türkülerin söylenip halayların çekildiği mitingde, tiyatro oyunları da sergilendi.

Ankara'da Barış mitingi

1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Ankara'da toplanan yaklaşık 2 bin kişi, ABD'nin Irak'a yönelik operasyon hazırlıklarını protesto etti.

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle dün Ankara'da, ''Emperyalizme ve Savaşa Hayır Mitingi'' düzenlendi. Sıhhiye Toros Sokak'tan Abdi İpekçi Parkı'na doğru yürüyüşe geçen kortej, ''Terörist ABD Ortadoğu'dan defol'' , ''Savaşa ve emperyalizme hayır'' , ''ABD askeri olmayacağız'' sloganları attı.

ÖDP Ankara İl Başkanı Nilgün Aklar , mitingde yaptığı konuşmada, ÖDP bülteni dağıtan Sinan Kayış ve Yalçın Köse 'nin İstanbul'da saldırıya uğradıklarını anlattı. Aklar, olayın siyasi arka planı olduğuna işaret ederek '' Bu ülkede barışı egemen kılacağız'' dedi.

Ankara Savaş Karşıtı Platform adına konuşan İHD Ankara Şubesi Başkanı Ender Büyükçulha , konuşmasında ABD'nin olası Irak operasyonuna ilişkin hazırlıkları değerlendirdi. Büyükçulha, ''emperyalist güçlerin küresel sömürü düzenini kalıcılaştırmak için terörle mücadele bahanesine sığınarak yeni bir savaş başlattıklarını'' belirtti.

KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İsmail Sağdıç da kamu emekçileri olarak IMF programlarına, paralı eğitime, hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasına karşı birlik istediklerini söyledi. Gülay Akgün 'ün söylediği türkülerle halayların çekildiği, tiyatro oyunlarının sergilendiği miting olaysız sona erdi.

 İstanbul ve İzmir'de Dünya Barış Günü mitinglerinin yasaklanması tepkilere neden oldu

Her şeye rağmen barış

* Dünyanın en kanlı savaşının başladığı tarih olan 1 Eylül'de barış çağrısını Türkiye'den yükseltmek isteyenler yine yasakla karşılaştı. Güvenlik gerekçesiyle İstanbul'da düzenlenecek mitingi yasaklayan Vali Erol Çakır hakkında suç duyurusunda bulunan tertip komitesi üyeleri gözaltına alındı. İzmir'de de 1000 kişilik grup protesto açıklaması yaptı.

1 Eylül Dünya Barış Günü mitinglerinin yasaklanması, İstanbul ve İzmir'de tepkilere neden oldu. Bin kişilik bir grup İzmir'de protesto açıklaması yaparken İstanbul'da ise Vali Erol Çakır hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Adliye önünde toplanan 500 kişilik grup, ''Savaşa hayır'' , ''Yaşasın halkların kardeşliği'' ve ''Barışa uzanan eller kırılsın" şeklinde sloganlar atıp oturma eylemi yaptı.

İstanbul Valiliği, Kadıköy Belediyesi ve BEKSAV'ın ortaklaşa düzenlemek istediği ''Savaşa Hayır Şenliği'' ni de yasakladı. BEKSAV yöneticileri, valiliğin, Kadıköy Belediyesi'nin bir iç etkinliği olan şenliği gerekçe göstermeden ''keyfi'' bir şekilde yasakladığını belirterek ''Savaşa Hayır Şenliği'nin yasaklanması, barış savunucularının önünü kesemeyecektir'' dediler.

İzmir'de Barış Günü'nü miting havasında kutlamak isteyen platform üyeleri, yaklaşık bin kişinin katıldığı bir basın açıklaması yaptılar. Konak Meydanı girişinde toplanan kalabalık grup burada ''Savaşa hayır'' pankartı altında bir araya gelerek ''Kahrolsun ABD emperyalizmi'' sloganı attı.

Emek Platformu Dönem Sözcülüğü'nü üstlenen DİSK Ege Bölge Temsilcisi Kani Beko dünyanın en kanlı savaşının başladığı tarih olan 1 Eylül'ün, bir daha aynı acıların yinelenmemesi için Dünya Barış Günü ilan edildiğini belirterek ''Ama bu iyi niyetli girişim ne yazık ki, yüzyıllardır süren savaşları, acıları, katliamları, yıkımları durdurmadı'' dedi.

CHP İzmir İl Örgütü ise Barış Günü nedeniyle Fuar 9 Eylül kapısı önünde ziyaretçilere çiçek dağıttı.

İHD, HADEP, EMEP ve SDP'nin temsilcileri dün saat 13.00'te, 1 Eylül Dünya Barış Günü için yapmak istedikleri mitinge izin vermeyen İstanbul Valisi Erol Çakır hakkında suç duyurusunda bulunmak amacıyla Sultanahmet'teki Adliye Sarayı önünde toplandılar. İHD İstanbul Şube Başkanı Avukat Eren Keskin , mitinge izin vermeyen vali hakkında görevi ihmal ve AİHM'nin 11. maddesine aykırı davranmaktan suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Suç duyurusunun ardından aralarında Keskin'in de bulunduğu 15 kişi gözaltına alındı.

Aşiyan Mezarlığı'ndaki anma toplantısına ise İstanbul TabipOdası Genel Sekreteri Şebnem Korur Fincancı , Yönetim Kurulu üyesi Ali Çerkezoğlu ve Hekim Forumu dergisi yayın kurulu üyesi Mustafa Sütlaş 'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda hekim katıldı.

Hekimlerin yaşamdan ve insandan yana olduğunu vurgulayan Fincancı, ''Yeni savaşların eşiğinde olduğumuz dünyada, hekimler her türlü şiddete karşıdır. Savaşlarla insanlar ülkelerinden, sevdiklerinden ayrılmış ve dünyanın dört bir yanına savrulmuştur. Hitler Almanyası'nı terk etmek zorunda kalarak Türkiye'de görev yapan ve 1957'de burada vefat eden Alman hekim Prof. Dr. Erich Frank da fedakâr doktorlardan biridir'' dedi.

 Cumhuriyet'ten Alınmıştır

 
sayfa başına dön