Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 


Seçim Cinayeti

ÖDP'li Sinan KAYIŞ Öldürüldü

Okmeydanı'ndaki Yücetepe Gençler Kıraathanesi'nin sahibi Ziya Yücetepe, ÖDP üyesi iki gence ateş açtı. Önceki gece, bildiri dağıtmak isteyen gençlere yönelik saldırıda bir genç ölürken, diğeri de yaralandı. Olayın ardından ÖDP Beyoğlu İlçe Binası'nda toplananlar bir yürüyüş yaptı. 
ÖDP'liler, önceki gece Mahmut Şevket Paşa Mahallesi Kuruçay Caddesi Ceylan Sokak'taki Yücetepe Gençler Kıraathanesi'nde, partiye ait bildiri dağıtmak istediler. 

Ancak burada bildiri dağıtılmasını engellemeye çalışan kıraathane sahibi Ziya Yücetepe ve arkadaşları ile gençler arasında tartışma çıktı. Tartışmanın ardından dışarı çıkan ÖDP'li gençlerden Sinan Sönmez, gözlüğünü düşürdüğü için içeri girdi.

 Ancak bu arada silahını alıp gelen Ziya Yücetepe, gençlere ateş açtı. Saldırıda Sinan Kayış (22) ile Yalçın Köse, vücutlarına isabet eden kurşunlarla yaralandı. Kayış, kaldırıldığı Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Yalçın Köse ise, Özel Okmeydanı Hastanesi'nde tedavi altına alındı. 

Kıraathane sahibi Ziya Yücetepe cinayetin ardından ortadan kaybolurken, kardeşi Mehmet Yücetepe gözaltına alındı. 

23 ayrı suçtan sabıkalı 

Ziya Yücetepe'nin, 23 ayrı suçtan sabıkalı olduğu anlaşıldı. İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği'nden alınan bilgiye göre, Yücetepe'nin "gasp", "yaralama", "darp", "toplumda infial yaratma" ve "ruhsatsız silah bulundurma" gibi 23 ayrı suçtan sabıkası bulunuyor. Mahalle halkından aldığımız bilgiye göre; ülkücü çetelerle bağlantısı olan Yücetepe ve arkadaşları, sürekli çıkardıkları olaylarla tanınıyorlar. 
Okmeydanı halkının uzak durduğu kırathanede kumar oynanamasından ve uyuşturucu kullanılmasından rahatsız olan mahalleli, buradaki insanları birçok defa uyardıklarını anlattı. Geçtiğimiz seçim döneminde de bölgede birçok defa olay çıkaran ülkücülerin birçoğunun mafya bağlantısı olduğunu söyleyen mahalle gençliği, bu kişilerle pek çok kez karşı karşıya geldiklerini eklediler. 

ÖDP'liler protesto etti

ÖDP Beyoğlu İlçe Yöneticisi Mecit Hancan, yaptığı açıklamada "Saat 08.30-09.00 sularında bildiri dağıtmak üzere arkadaşlarımız kahvehaneye girdi. Biz 6 kişiydik. Adam daha sonra dışarı çıkarak bize doğru 8-9 el ateş etti. Bu adam kahveyi kumarhane olarak kullanan biri. Birçok sabıkası varmış. Cezaevindeymiş, aftan yararlanarak çıkmış. MHP'li çevrelerle de ilişkisi olduğu söyleniyor" dedi. ÖDP İstanbul İl Başkanı Sinan Tutal ise; polisin bu konulardaki ataletini eleştirdi.Tutal, sözlerini; "Emniyet bunlara göz yumuyor. Bir noktada da yönlendiriyor. Olayın olduğu kahvede, bu tip işlerle bağı olan ülkücülerin yoğun olarak kullandığı bir yer" diye tamaladı Yaralı Yalçın Köse'nin ise, hayati tehlikeyi atlattığı belirtildi. 

Binlerce kişi katıldı

Cenaze öncesi Cemevi'ne yürüyen yaklaşık 4000 kişi, "Faşizme karşı omuz omuza", "Sinan Kayış ölümsüzdür" şeklinde sloganlar atarak tepkilerini dile getirdi. Okmeydanı'nda oluşan çeteleşmeye dikkat çeken kalabalık, Cemevi önünde de uzun süre sloganlı ve alkışlı protesto eylemi yaptı. Eyleme ÖDP, EMEP ve HADEP kitlesel biçimde katıldı. 
Sinan Kayış'ın naaşı, toprağa verilmek üzere Sivas'ın Hafik ilçesinin Çakmak köyüne gönderildi. 

ANKARA'DA PROTESTO

Sinan Kayış'ın öldürülmesi, ÖDP Ankara İl Merkezi önünde protesto edildi. "Halka kalkan faşist eller kırılsın", "Faşizme ölüm, halka hürriyet", "Sinan yoldaş ölümsüzdür" sloganlarının atıldığı eylemde konuşan ÖDP yöneticilerinden Erhan Bağcı, saldırganların sağcı mafya ile ilişkisi olduğu bilinen kişiler olduğunu ifade ederek, İstanbul Emniyet Müdürü'nün olayı basit bir adli vaka olarak göstermeye çalıştığını söyledi. Olayın siyasi bir arka planı olduğunu kaydeden Bağcı, "Emek ve barış düşmanı saldırılarla dün de karşılaştık, bugün de karşılaşıyoruz, yarın da karşılacağımızı biliyoruz. Barışın ve demokrasinin galip geleceğini buradan dosta düşmana ilan ediyoruz" dedi. 

HADEP'ten Kınama

HADEP Gençlik Kolları, yazılı bir açıklamayla, saldırıyı kınadı. Açıklamada, seçim sürecinde böyle bir saldırının yaşanmasının endişe verici olduğu belirtildi. Saldırının 1 Eylül Dünya Barış Günü'ne denk gelmesininin düşündürücü olduğunu ifade eden Gençlik Kolları, katillerin hak ettikleri cezaya çarptırılması istendi. Açıklamada, bu tip saldırıların demokratikleşme mücadelesini sekteye uğratamayacağı kayedildi. 


EMEP: AÇIK BİR PROVOKASYON

Emeğin Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Memet Kılınçaslan, olay ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada saldırıyı protesto ederek, "Katiller yakalınıp, cezalandırılmalıdır" dedi. Silahlı saldırıyı gerçekleştiren kişi veya kişiler hakkındaki bilgilerin, cinayetin açık bir provokasyon olduğunu gösterdiğini kaydeden Kılınçaslan; "Kumarhane işleten, ülkücü mafyayla ilişkileri olan ve uyuşturucu ticareti yapan caniler; çürümüş, köhnemiş çete-mafya düzeninin ve siyasetinin bir uzantısıdırlar. Üzüntü ve nefret uyandıran bu olay, uyuşturucu, gasp, mafya-çete ilişkileri üzerine dönen sisteminin çarkından bağımsız olarak düşünülemez" şeklinde konuştu. Kılınçaslan, "Katiller derhal yakalanmalı ve cezalandırılmalıdır" dedi. 
Evrensel'den Alınmıştır

 
sayfa başına dön