Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 

TKP ve EMEP'den "Ulusal Sol" Çağrısına Tepki

TKP Genel Sekreteri Okuyan; "Emperyalist kurumlarla işbirliği yapanlar nasıl ulusal soldan bahsedebilir", EMEP Genel Başkanı Köroğlu ise, "IMF politikalarını harfiyen uygulayanların ulusal soldan bahsetmeye hakkı yoktur" dedi

Başbakan Bülent Ecevit'in bugün yaptığı "ulusal sola çağrı" başlıklı açıklamaya Emeğin Partisi (EMEP) ve Türkiye Komünist Partisi'nden (TKP) tepki geldi.

EMEP Genel Başkanı Nedim Köroğlu, Kemal Derviş'in "sosyal demokrasiyi birleştirme" manevralarına şimdi de Ecevit'in "ulusal solu birleştirme" iddiasıyla katıldığını söyledi.

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan da, "Ecevit siyasi yaşamının son günlerinde, yeniden eski, 1970'lerdeki yaptığı çıkışı, hatırlatmaya çalıştığını" belirtti.

"Ecevit ulusal soldan bahsedecek en son kişidir"

"Türkiye'de Başbakan Ecevit ile Kemal Derviş ulusal kavramını ağızlarına alması gereken en son kişilerdir" diyen Köroğlu, uygulanan Uluslararası Para Fonu (IMF) programlarını ve sonuçlarını hatırlattı.

Köroğlu , "Ülkeyi yağmalatan, IMF'nin politikalarını harfiyen uygulayan, milyonlarca işsize, yenilerini ekleyen, ülke nüfusunun yarıya yakınını açlık sınırının altında yaşamaya mahkum eden bunlardır" dedi.

"Sol, emek, devrim" gibi kavramların içinin boşaltılarak yaygın bir şekilde kullanıldığına vurgu yapan Köroğlu, "Adeta bir sol piyasa oluştu. Herkes buradan istediği cümleleri yan yana getirerek, bir takım politikalar, demagojiler, propagandalar üretmeye çalışıyor. Emekçiler bu politika madrabazlarına gereken cevabı 3 Kasım günü verecektir" dedi.


"Ecevit'in tutumu faşizan"

TKP Genel Sekreteri Okuyan, " Kuzey Atlantik Paktı (NATO), IMF, Avrupa Birliği (AB) gibi uluslararası kuruluşlar, emperyalist kurumların bir dediğini iki etmeyen bir siyasi iktidar nasıl ulusal çıkarlardan söz eder" diyerek, 11 Eylül'den sonra ABD emperyalizmlinin yardımına ilk koşanın Ecevit olduğunu belirtti.

Okuyan, Ecevit'in bir çok konuda da "faşizan bir tutum aldığı" değerlendirmesinde bulunarak, "Kürt sorununda, Kıbrıs sorununda solculukla hiçbir ilgisi olmayan bir tavır aldı. Bütün bunlardan sonra Ecevit'in ulusal sol kavramını kullanmaya kalkması gerçekten trajikomik bir durum" dedi (NK)

Bianet'ten alınmıştır.

 
sayfa başına dön