...

......

Ana Sayfa

Arşiv Katkıda Bulunanlar Yararlı Linkler E-Mail
..  *"Önceden Haber Verilmiş Cinayetlerin Güncesi"

Uğur CANKOÇAK

17 Ağustos depreminin ikinci yılında gazeteleri, dergileri okuyorum, TBMOB'un depremden sonra hazırlayıp kitap olarak yayımladığı raporu okuyorum, bu bir cinayet, başka bir şey değil diye düşünüyorum.

1948 yılında Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF) haritaları çizilmeye başlıyor. 1954 yılında KAF bütünüyle biliniyor. 1957 yılında MTA uzmanları, yaptıkları çalışmaları yetkililere bir rapor halinde sunuyorlar. O rapor da özetle Kocaeli ve Sakarya'nın sanayie açılmayıp birinci sınıf tarım arazisi olarak kullanılması gerektiğini bilimsel olarak anlatıyorlar.

Ve Kocaeli ile Sakarya yöneticiler tarafından sanayie açılıyor. Her geçen gün gelişiyor. En son Toyota fabrikası kurulurken, itirazlar yapılınca devrin Cumhurbaşkanı (üstelik kendisi inşaat mühendisidir) "bir çuval patates mi bir Toyota araba mı?" diye yanıt veriyor.

Aynı kişi (Süleyman Demirel) 17 Ağustos depreminden sonra "altımız çürük" diyebiliyor. Yerbilim Doçenti Dr. İlyas Yılmazer ise "Türkiye'nin altı çürük değil, bir zenginlik kaynağıdır. Bu kaynağın gereği gibi kullanılması çağdaşlık ve yurtseverlik gereğidir" şeklinde yanıt veriyor.

Türkiye'de aynı gökkubleyi paylaşmaktan onur duyacağımız her alanda bilim insanlarımız, TMMOB gibi ciddi, saygın örgütlerimiz var. Hepsi de görevlerini yapıyorlar. Bilgilerini, çalışmalarını hem yetkililere hem de kamuoyuna sunuyorlar. Depremlerin nerede olacağı kesinlikte bilinirken, 17 Ağustos'ta 20.000 insanımız ölüyor. 1954'ten bu yana yönetimdeki tüm Başbakanlar, Bakanlar, Belediye Başkanları cinayet işlemiş sayılmazlar mı?

Depremde binlerce insan ölürken, gelecekte aynı kayıpları vermemek için başta imar yasası, afet yasası, ihale yasası gibi yasaları çıkartmak için çalışmak yerine, "Tahkim yasası"nı çıkartanlar, 15 günde 15 adet Derviş yasası çıkartanlar, olacağı kesin olan İstanbul depreminde ölecek olan yurttaşlarımızdan sorumlu olmayacaklar mı? Yoksa yine bir müteahhit Veli Göçer mi bulacaklar?

*Garcia Marquez
..