Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 


  Her Şeyin Başı Petrol 


Batı basını, ABD'nin Irak planlarında, petrol yataklarına dair çıkarlarının yattığını yazıyor. Diğer ülkeler de Irak pastasından pay kapma derdinde 

ABD'nin Saddam Hüseyin rejimini devirmek istemesinin aslında Irak'ın kitle imha silahları değil petrolleri olduğu iddia ediliyor. Independent gazetesi petrol lobisinin desteklediği Bush yönetiminin Irak harekâtıyla savaş zengini olacağına dikkat çekerken, Washington Post da Irak petrollerinden pay kapmak için diğer büyük güçlerin ABD'nin peşi sıra gideceğini yazdı. 

Independent, Körfez Savaşı'nda ABD Savunma Bakanı olan Dick Cheney'nin savaş sonrası Teksaslı petrol şirketi Halliburton'ın başına geçtiğini, 1998'de BM yaptırımları hafifletildiğinde Irak boru hatlarındaki savaş hasarının giderilmesi ihalesini yine aynı şirketin kazandığını belirtti. Halliburton'a bağlı iki şirketin, Cheney'nin şu sıralar 'katil diktatör' dediği Saddam'la 24 milyon dolarlık iş yaptığı kaydedildi. Dolayısıyla, yeni Irak savaşı çıkarsa, bundan kâr edecek ABD şirketlerinin başında yine Halliburton gelecek. Çünkü savaşta vurulacak petrol yataklarının onarılması gerekecek. 

Yine Independent, Bush yönetiminin önde gelenlerinin daha önceki görevlerinde Saddam'ın kitle imha silahları için bugünkü endişelerini esirgediğine dikkat çekti. Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in, 1983'te Reagan'ın Irak temsilcisiyken, Saddam'ın İran'a karşı sinir ve hardal gazı kullanmasını dert etmediği hatırlatan gazete, BM'nin Irak'ın kimyasal silah kullandığını ilk rapor ettiği gün Bağdat'ta olan Rumsfeld'in ağzını açmadığını belirtti. Rumsfeld, yine beş yıl sonra başkan adaylığı için kulis yaparken, Saddam'la arkadaşlık edebilmesini önde gelen niteliklerinden olarak sunmuş. 
Washington Post ise Saddam'ın devrilmesiyle ABD petrol şirketleri için zengin bir maden kaynağının açılırken Rusya, Fransa ve diğer ülkelerin Irak'la petrol anlaşmalarının altüst olacağı ve dünya petrol pazarlarının sarsılacağına dikkat çekti. Bush yönetiminin BM'nin Saddam'a karşı desteğini kazanma pazarlıklarında Irak'ın 112 milyar varillik petrol rezervlerinin en önemli kozu olduğu belirtildi. 

BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri olan Fransa, Rusya ve Çin'in, Bağdat'la anlaşmalı büyük petrol firmaları var. Saddam'ı devirmenin baş savunucularından olan eski CIA Başkanı James Woolsey, "Rusya ile Fransa'ya, Irak'ta hükümet değişikliğine destek olurlarsa, yeni Irak hükümetiyle ABD şirketlerinin onlarla çok yakın çalışacakları garantisi veririz. Ama Saddam'a arka çıkarlarsa onlarla çalışmak imkânsız olur" diyor.
 
Kürtler de pazarlıkta 
Yabancı petrol şirketleri Saddam'ın devrilmesinin ardından Irak'ta baskın güç olacak ABD' nin kendilerini dışlayacağı telaşıyla Iraklı muhaliflerle temaslar yürütedursun, en büyük muhalif grup Irak Ulusal Kongresi (INC) net mesaj verdi. INC'nin petrol uzmanı Faysal Karaguli, "Anlaşmaları yeniden gözden geçireceğiz", INC lideri Ahmet Çelebi de "Petrol yatakları için ABD liderliğinde bir konsorsiyumun kurulmasından yanayım. Tabii ki en büyük payı Amerikan şirketlerine gider" diye konuştu. 


 
sayfa başına dön