Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 


"Savaşsız bir dünya mümkün"

Savaşa Hayır Platformu hafta sonu "savaşsız bir dünya mümkün" sloganıyla iki panel düzenledi. Ortadoğu: Türkiye Savaşın Neresinde konulu panelin katılımcıları, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Irak'a yapacağı olası bir saldırıya karşı nasıl muhalefet edilebileceğini, Türkiye'nin bundan ne ölçüde etkileneceğini, devletlerin eğitim, sağlık, bilim gibi alanlara değil de savaşa yatırım yapmasını tartıştı. 

Barış Manço Kültür Merkezi'nde dün (15 Eylül) saat 13:00'te başlayan panelin en duygulu, en tepkili konuşmasını Barış Anaları İnisiyatifi sözcüsü Müyesser Güneş yaptı, tepkili olmasının nedenini de kendisi açıkladı: PKK'ye katılan iki oğlumdan birini 1992'te Şemdinli'de, öbürünü de geçen sene Bingöl'e bağlı Yedisu'da çıkan çatışmada kaybettim. 

"Tanklar yerine çiçekler döşensin" 

Müyesser Güneş, konuşmasında çocuklarını hatırlatmayı ihmal etmeden "analar bir daha çocuklarını kaybetmesin" dedi. Güneş, "Kürt annelerin bir yanda ağlarken, bir yandan da barış için çalıştığını" söyledi, Kürtlerin 15 yıllık düşük yoğunluklu savaştan "yaralı" çıktığını anlattı. "Tankların, panzerlerin yerine sokaklara çiçek döşensin, çocuklarımız savaşacağına okutulsun" diyen Güneş, kadınlara seslendi, "Biz dünyadaki gücün yarısıyız, bizim duyarsızlığımız erkek egemenliğinin işine yarıyor" dedi.

"Kürt annelerinin yıllardır barış için mücadele ettiğini, bu mücadelelerinde her türlü tacize, tecavüze maruz bırakıldığını" söyleyen Güneş, "Türk annelerini mücadele etmemekle ve çocukları öldürüldüğü halde sessiz kalmakla" eleştirdi, "Türk anneleri bir gün bile Kürt annelerin kapısını çalmadı" dedi. 

"Savaş, gençler için sadece bir reklam" 

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Şebnem Korur Fincancı Tabipler odasına bağlı hekimlerin önümüzdeki günlerde Irak'a bir ziyaret gerçekleştirebileceğini söyledi. 

Fincancı, konuşmasında devletlerin savaşlara yaptığı aşırı yatırımlarla eğitim, sağlık gibi alanlara yapılan yatırımları karşılaştırıp bunlar arasındaki uçuruma dikkat çekti. "Savaş bize uzakmış gibi geliyor" diyerek kaygılı olduğunu söyleyen Fincancı "Gençler, savaşı ekranlardan reklamların arasında bir reklam olarak izleyecek" dedi. 

Panelin diğer konuşmacıları, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Kadın Sekreteri Sevgi Göğçe, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Hüsnü Öndül ve İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlum-Der) İstanbul İl Başkanı Ahmet Mercan, sivil inisiyatiflerin savaşa karşı örgütlenmesi gerektiğini vurguladı. Öndül, "ABD'nin Irak'a yapacağı saldırıya ve Türkiye'nin savaşa girmesine engel olmalıyız" dedi.

"Savaşa Hayır" konseri 

Beş saat süren panelin ardından Grup Yorum bir konser verdi. Paneli düzenleyen Savaşa Hayır Platformu üyeleri her hafta Kara Kedi Kültür Merkezi'nde toplantılar yapıyor. Platform, Ekim ayında Edip Akbayram, İlkay Akkaya, Kazım Koyuncu gibi sanatçıların yer aldığı "Savaşa Hayır" Konseri düzenlemeyi planlıyor.

 
sayfa başına dön